Autor Wątek: Felgi 18" - czy to ma sens?  (Przeczytany 13052 razy)

Offline bodi

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 605
Felgi 18" - czy to ma sens?
« dnia: Lipiec 13, 2011, 20:06:35 pm »
od jakiegoś czasu zastanawiam się, czy na naszych dziurawych drogach ma sens zakładanie alusów 18"
Mam już takie zakupione i czekają już od dawna, ale musiałbym dokupić do nich opony i nie wiem czy wogóle warto inwestować w coś co nie za bardzo zda egzamin.
Teraz jeżdżę na 17" oryginalnych jaguarowskich z oponami TOYO Proxes4 225/45R17 i szczerze mówiąc to nie jest to zbyt komfortowe.
Pytanie adresuję do osób które mają 18-tki na swoim X-sie i jeżdżą po normalnych (czyli dziurawych i popękanych) polskich drogach.
Swoje felgi kupiłem wcześniej niż miałem możliwość przejechać się wogóle samochodem i dlatego stoję teraz przed takim dylematem. Gdybym miał ten wybór teraz, to raczej nie rozważałbym założenia większych felg niż 17".
Niby niewielki problem, ale dodam jeszcze, że mam już kupione nowe opony zimowe Pirelli 225/45R17 i zamierzałem je założyć na jagowe fele, a na 18" letnie i mieć 2 komplety kół (jak zwykle zresztą).
Gdybym nie miał już tych gratów pokupywanych to na dzień dzisiejszy 17" zostawiłbym sobie na lato, a na zimę kupił 16" felgi i opony.
No ale trochę za późno już na to.

Mój brat ma Civica z 17" i oponami Vredestein Ultrac Sessanta 225/45R17 i mówi, że są bardziej komfortowe niż wcześniejsze Pirelli PZero Nero 215/45R17. Tak jakby były z miększej gumy zrobione.

Ja też chciałem sobie te Vredesteiny na 18-stki kupić. Gdyby te Vredesteiny miały taki komfort jazdy jak moje Toyo 17 to byłoby OK, ale boję się, że jednak mogą być twardsze, a tego bym nie chciał.

PS. Gdybym miał w swojej najbliższej okolicy przewagę gładkich dróg, to kupiłbym 18-tki, bo na dobrych drogach jeździ się super na większych kołach, ale niestety mam dość kiepskie drogi koło siebie.
2004 X-Type V6 3.0 AWD Automatic Black on black

Offline luko_j

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 616
Odp: Felgi 18" - czy to ma sens?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 13, 2011, 22:36:57 pm »
Powiem Ci kolego ze teraz bym tez kupil 16 na zime a ori 17 zostawil na lato a nie kupowal 18 na lato.. aaale to zalezy tez od sytuacji.. od humoru, pogody, bo jak sloneczko swieci to sie kotek w takich butkach prezentuje po prostu pieknie, ponetnie i namietnie.. no i te spojrzenia i zaslyszane zagadywania.. ze niezle felgi i piekne auto.

A felgi takie:
http://www.kiiltovaunu.org/product_info.php?manufacturers_id=57&products_id=1747&osCsid=e7r7r7utrf8coj4ld1lseiqio7

Ja mam pirelli p zero rosso 225/40/18.. no i coz jest twardo, ale czy nasze drogi sa az tak straszne? Na poczatku po przejsciu z zimowek 205/50/17 Dunlop Winter 3D byla tragedia.. glosno, niewygodnie, na najmniejszej koleinie kierownice mi wyrywalo, ale hmm.. sie ulozylo.. teraz mi nie przeszkadza i jezdzi sie spokojnie acz jak sie przesiade na zimowe to pewnie bedzie jak kierownica w rowerze.. lekko i przyjemnie. Jezdze glownie podkarpacie/malopolska.. podkarpacie drogi srednie.. malopolska lepsze. Komfortu nie ma i nie ma co liczyc ze bedzie przy tym rozmiarze. Na poczatku jak je zalozylem to chcialem od razu sciagnac sprzedac i zejsc z 17"/18" na 16"/17" ale teraz szczerze mowie ze mnie sie dobrze jezdzi.. a wersja sport ma chyba jeszcze twardszy zawias, tak mi sie wydaje przynajmniej bo na amorach mam napisane sport, wiec powinno byc "mięciej" na wersji normalnej.
x-type 2004, 2.0d sport, srebrna sier¶æ ;]

Offline bodi

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 605
Odp: Felgi 18" - czy to ma sens?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 14, 2011, 02:09:40 am »
a jakbyś ocenił twardość tych Pirelli PZero Rosso???
Ja niestety nie miałem przyjemności jeździć na takich, ale wydaje mi się, że za miękkie to one nie są w stosunku do letnich opon konkurencji.
Na lato zawsze miałem Yokohamy, ale teraz nawet nie biorę ich pod uwagę,bo one są cholernie twarde.
Ja też kierowałemsię wcześniej wzgledami estetycznymi i dlatego pomyślałem, że te 18 na lato to będzie piękna sprawa, ale po zrobieniu ponad 1000km na obecnych kołach juz myślę inaczej. Obawiam się, że to może mieć destrukcyjny wpływ na zawieszenie i trzeba będzie sporo kasy wydać dodatkowo na usuwanie skutków tego. No i mam takie podejście, że najlepiej gdy się nic nie zużywa nadmiernie i nie sypie zbyt często.


PS. Moje felgi to Momo WRS 7,5x18
2004 X-Type V6 3.0 AWD Automatic Black on black

coventry

  • Gość
Odp: Felgi 18" - czy to ma sens?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 14, 2011, 08:08:49 am »
ja sie podczepię z pytaniem: jakie polecacie oponki letnie na oryginalne 16 ? dzieki

Offline bodi

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 605
Odp: Felgi 18" - czy to ma sens?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 14, 2011, 09:54:46 am »
nie podałeś żadnej granicy cenowej, która CIę interesuje
ale ja polecałbym Vredestein Ultrac Sessanta, bo są ciche i poza tym to są naprawdę dobre opony
nie wiem tylko czy w rozmiarze, który potrzebujesz je robiś (sprawdź sobie)
potrzebujesz 205/55R16
te opony mają też dobrą cenę w porównaniu do opon konkurencji z tej samej półki
2004 X-Type V6 3.0 AWD Automatic Black on black

Offline bodi

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 605
Odp: Felgi 18" - czy to ma sens?
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 14, 2011, 09:56:08 am »
 miało być robią

... a wyszło robiś
;)
2004 X-Type V6 3.0 AWD Automatic Black on black

coventry

  • Gość
Odp: Felgi 18" - czy to ma sens?
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 14, 2011, 10:11:46 am »
przy kosztach mleka dla kota, cena opon nie ma znaczenia :)

Offline luko_j

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 616
Odp: Felgi 18" - czy to ma sens?
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 14, 2011, 16:34:23 pm »
Co do twardosci ciezko mi powiedziec bo jezdze pierwszy raz na tej wielkosci gumach.. trzyma sie bardzo dobrze drogi na mokrym i suchym.. abs zeby zaskoczyl to juz trzeba wdusic mocno, a hamulce mam nowe twr.. zapisnac ze startu ciezko choc tu go esp trzyma w ryzach..  Na 17" pirelkach przyjechal i takie sa zapisane w ksiazeczce serwisowej to i 18" dostal takie same. A polecic moge Firestone Firehawk.. na drugim aucie mam takie 185/55/14.. te to juz jak pojazd szynowy na zakretach a podczas hamowania nie raz mnie uratowaly acz to tez zasluga ATE.
x-type 2004, 2.0d sport, srebrna sier¶æ ;]

KratekPL

  • Gość
Odp: Felgi 18" - czy to ma sens?
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 14, 2011, 18:28:00 pm »
zima oryginalne 17 od sporta a teraz lato 18 oryginalne jaguara bbsy z goodyearami eagle F1 kierunkowymi, jest twardo ale ja jest zadowolony, i ten wygląd.... :)

Bartek_NE

  • Gość
Odp: Felgi 18" - czy to ma sens?
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 14, 2011, 18:34:43 pm »
nie podałeś żadnej granicy cenowej, która CIę interesuje
ale ja polecałbym Vredestein Ultrac Sessanta, bo są ciche i poza tym to są naprawdę dobre opony
nie wiem tylko czy w rozmiarze, który potrzebujesz je robiś (sprawdź sobie)
potrzebujesz 205/55R16
te opony mają też dobrą cenę w porównaniu do opon konkurencji z tej samej półki

Dodam od siebie:
1. Miałem w swoim xsie rok temu uniroyale rainsporty 2 225/45/17 super oponki szumią jak każde kierunkowe ,super na wode

2.Teraz mam Vredestein Ultrac Sessanta 225/45/17 i uwagi:
       -są bardziej miękkie niż Rainsport 2, bridgestony i nokiany(tez miałem)
       -wydaje mi się że są bardziej miękkie dlatego ,że wyglądają jak by byly troszke węższe i wyższe niż inne w tym samym wymiarze(takie mam odczucie wzrokowe)
       - nie są wcale ciche:( są dużo głośniejsze od wszystkeigo co miałem( symetryczne i asymetryczne)
       - Na wodzie CUDO!!!!!! a tylko na tym mi zależy

3. wydaje mi się że R18 to troszkę za duże felgi jak na "polskie" drogi....:( wyglądają pięknie ale komfort tragedia.

4. Mój tata ma w swoim xsie Nokian (jakis tam) 205/55/r16 i jezdzi sie dużo przyjemnniej niz moim na R17, myślę więc że R18 to by była tragedia :(

Sie rozpisałem :)  :-tylko
PS: jeżeli masz taką możliwośc popros jakiegoś forumowicza o jazdę próbną na R18 :)

Bardzo mi się podobają takie 18 jak ma to Auto  http://otomoto.pl/jaguar-s-type-C19648540.html
« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2011, 18:41:20 pm wysłana przez Bartek_NE »

Offline bodi

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 605
Odp: Felgi 18" - czy to ma sens?
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 15, 2011, 00:30:31 am »
więc zapytam...
ma ktoś X-sa na 18" w podlaskim lub gdzieś blisko?
ciekawy jestem jak to jeździ
jazda na żywo zawsze lepiej oddaje rzeczywistość niż nawet najbardziej wyczerpujący opis
2004 X-Type V6 3.0 AWD Automatic Black on black

Innowierca

  • Gość
Odp: Felgi 18" - czy to ma sens?
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 15, 2011, 20:04:38 pm »
Co do twardosci ciezko mi powiedziec bo jezdze pierwszy raz na tej wielkosci gumach.. trzyma sie bardzo dobrze drogi na mokrym i suchym.. abs zeby zaskoczyl to juz trzeba wdusic mocno, a hamulce mam nowe twr.. zapisnac ze startu ciezko choc tu go esp trzyma w ryzach..  Na 17" pirelkach przyjechal i takie sa zapisane w ksiazeczce serwisowej to i 18" dostal takie same. A polecic moge Firestone Firehawk.. na drugim aucie mam takie 185/55/14.. te to juz jak pojazd szynowy na zakretach a podczas hamowania nie raz mnie uratowaly acz to tez zasluga ATE.

Miesiąc temu kupiłem Firestone'y do mojego kota. Cicho i miękko. Ale trzyma się dobrze. Cena też dobra, bo zapłaciłem za nie mniej niż tysiaka. Mowa o 205/55/16. Poprzednio były 225/50/16 i też było spoko, ale te 225 założyłem do Volvo. Tamten karawan i tak jest jako auto użytkowe, więc jemu to obojętne czy ma używki czy nowe  :-V

Artur G.

  • Gość
Odp: Felgi 18" - czy to ma sens?
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 19, 2011, 12:41:06 pm »
Wg mnie  to  17" na  lato jest optymalne  po względem  komfortu i  wyglądu. jeszcze zależny  jakie  masz drogi  wokół siebie, jeśli bardzo  dobre  można zaryzykować  18" ale  to już  Twoja decyzja. Ja  oosbiście  bym się  nie  pakował  w 18". Na zimę  mam 16",  lato  17" i tak  zostaje.

nuta20

  • Gość
Odp: Felgi 18" - czy to ma sens?
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 15, 2011, 20:51:24 pm »
Witam.
Jestem tu nowy i od niedawna posiadam Jagura X-Type 2.0D z 2003 roku. Chce założyć do niego felgi 18" ET 60 i znalazłem orginały  ( zdjecia w załączniku ) za 1000zł lecz nie maja dekli i mam pytanie do was co sadzicie o nich? jakie trzeba zalozyc opony ? ( sprzedawca polecil mi 225/40 ) czy dekielki z orginalnych 16" felg na ktore sa teraz zalozone w moim aucie beda pasowaly do tych 18,a jesli nie to gdzie moge dostac i ile kosztuja? no i co sadzicie o cenie tych felg ? zaznaczam,ze sa uzywane,a stan jak na zdjeciach jest bardzo dobry i tak twierdzi sprzedajacy poza malymi przetarciami na rantach leczsa one pokryte farba.

nuta20

  • Gość
Odp: Felgi 18" - czy to ma sens?
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 15, 2011, 20:52:51 pm »
A to jeszcze jedno zdjecie