Autor Wątek: Klimatyzacja, czyli... gorsze osiągi ?  (Przeczytany 3505 razy)

TYGRYS3

  • Gość
Klimatyzacja, czyli... gorsze osiągi ?
« dnia: Lipiec 13, 2011, 10:09:02 am »
Nieodzownym elementem wyposażenia współczesnych samochodów jest klimatyzacja. Za przyjemny chłód trzeba jednak zapłacić – wyższym zużyciem paliwa oraz spadkiem mocy. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wiele KM odbiera pracująca "klima".
W teście wziął udział Mitsubishi Lancer z silnikiem 1.6 MIVEC. Samochód powinien legitymować się 117 KM i 154 Nm. Pomiar z wyłączoną klimatyzacją wykazał, że motor działa lepiej, niż przewidziała fabryka, rozwijając 120,5 KM oraz 155,8 Nm.

 Kolejne pomiary rozpoczęliśmy po włączeniu klimy. Krzywe mocy i momentu obrotowego wyraźnie odbiegały od dotychczasowych – przede wszystkim w zakresie niskich i średnich obrotów, które są najczęściej używane podczas codziennej eksploatacji pojazdu

Straty były niemal stałe w zakresie 1500-4500 obr./min. Pracująca klimatyzacja zabierała ok. 5 KM i 10 Nm. W okolicach 5000 obr./min. "klima" została wyłączona, co urządzenie odnotowało jako przyrost parametrów.

 W przypadku Mitsubishi Lancera 1.6 MIVEC włączona klimatyzacja zabiera 5-6 proc. mocy i momentu obrotowego. Prowadzone wcześniej testy innych samochodów wykazały ubytki sięgające 10 proc. To już różnica, jaką wykazują pojazdy z różnymi silnikami - np. o pojemności 1,6 i 1,8 litra.
Klimatyzacja ma także wpływ na zużycie paliwa. Z doświadczeń przeprowadzonych przez niemiecki ADAC wynika, że schładzanie wnętrza samochodu w trakcie jazdy po obszarze zabudowanym podnosi spalanie o 0,76 - 2,11 l/100 km. Poza miastem przyjemny chłód zwiększa zużycie paliwa o 0,09 - 0,66 l/100 km.



źródło :http://moto.onet.pl/1646044,1,klimatyzacja-czyli-gorsze-osiagi,artykul.html

Offline Michal_C

  • JCP Art - Master
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.357
  • Moja obecna
Odp: Klimatyzacja, czyli... gorsze osiągi ?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 13, 2011, 10:34:49 am »
Chcesz mi cos powiedziec Darek? :-hehe
IF IGNORANCE IS BLISS, WHY AREN'T THERE MORE HAPPY PEOPLE?

Cychol

  • Gość
Odp: Klimatyzacja, czyli... gorsze osiągi ?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 13, 2011, 10:43:30 am »
ja tam sobie nie wyobrażam jazdy bez klimatyzacji...  :- pojecia

TYGRYS3

  • Gość
Odp: Klimatyzacja, czyli... gorsze osiągi ?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 13, 2011, 11:13:57 am »
Chcesz mi cos powiedziec Darek? :-hehe

zadnych insynuacji  :-wstyd zamieściłem to jako ciekawostkę popartą danymi  :-V