Autor Wątek: Jaguar XK 150 S Coupé Bertone  (Przeczytany 6037 razy)

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Jaguar XK 150 S Coupé Bertone
« dnia: Czerwiec 12, 2011, 16:22:22 pm »
Niedawno temu, przy okazji salonu paryskiego, moglismy zobaczyc wizje studia Bertone na przyszly model "malego"
Jaguara. Prezentowany tam model B99 byl kontrowersyjny, jednak u wielu wzbudzil sentyment do klasycznej linii
Jaguara i pokazal, jak bardzo Bertone czuje sie zwiazany z Jaguarem.

Prace nad Jaguarami w studio Bertone maja tradycje, a dzis przedstawiam niezwykla interpretacje XK 150.

Za projekt nadwozia odpowiadal stylista studia Bertone, Franco Scaglione, inzynier lotniczy oraz projektant, ktory
takze byl odpowiedzialny za prototyp Lamborghini 350 GTV, Alfa Romeo 33 Coupé Stradale albo NSU Prinz Sport
Spider. Takze mial swoj udzial w wersji Coupe Bertone Maserati 3500 GT. I chyba wlasnie ten ostatni model mial
najwiekszy wplyw przy projektowaniu tej wersji XK150. Jeszcze jeden przyklad, jak angielska technika moze
sie pieknie podporzadkowac wloskim wygladem.

Powstaly 3 egzemplarze tego niezwyklego modelu w roku 1957 na podwoziach XK 150 z silnikiem 3.8 S o mocy
220 km co gwarantowalo autu sportowe osiagi. Czerwony jest w posiadaniu holenderskiego kolekcjonera,
ktory obecnie wystawil samochod na sprzedaz. Los pozostalych modeli niestety nie jest znany.





















khamsin

  • Gość
Odp: Jaguar XK 150 S Coupé Bertone
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 13, 2011, 01:22:39 am »
No właśnie...
No właśnie tak wyglądały zawsze projekty włoskich firm stylizacyjnych z lat 50-tych i 60-tych. Dotyczące głównie XK140, XK150 i E-Type'a. Formalnie... nowoczesne i... żalosne! Kompletny brak tego czegoś co stanowi o Jaguara!
W tym egzemplarzu to co rzuca się w oczy to ogromne podobieństwo tyłu do Lancii Flavii Coupe.

red jaguar

  • Gość
Odp: Jaguar XK 150 S Coupé Bertone
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 13, 2011, 14:18:37 pm »
Formalnie... nowoczesne i... żalosne!

Udana stylistyka, wyważone proporcje, rewelacja jak dla mnie, a o gustach się nie dyskutuje :)

Przemek

  • Gość
Odp: Jaguar XK 150 S Coupé Bertone
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 13, 2011, 17:22:04 pm »
Bertone ma swój specyficzny i oryginalny styl. Stylistycznie auto trochę nijakie, choć wygląda nowocześniej niż seria XK. Zdecydowanie wolę XK150  :-tylko


Jedna sztuka jest/była na sprzedaż. Cena 440 000 funtów.

http://www.prewarcar.com/postwarclassic/classifieds/ad52111.html

khamsin

  • Gość
Odp: Jaguar XK 150 S Coupé Bertone
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 14, 2011, 00:03:24 am »
Formalnie... nowoczesne i... żalosne!

Udana stylistyka, wyważone proporcje, rewelacja jak dla mnie, a o gustach się nie dyskutuje :)

To, że Bertone ma swój specyficzny styl to oczywiste. Nie zmienia to faktu, że są ich stylizacje udane i nie udane.
Oczywiście, że o gustach się nie dyskutuje -ale to oczywiście nieprawda!
No cóż -jak wygląda ten samochód to widzimy. Jak ma się do urody XK150, bądź co bądź dzieła samego Sir Williama Lyons'a też widzimy. Ja piszę wprost -ekstramalnie brzydki samochód. Tył jest poprostu straszny i tak samo straszny jest też w późniejszej Lancii Flavii Coupe choć w niej jest naprawdę ładniejszy. Wyważonych proporcji nie dostrzegam zwłaszcza jeśli spoglądam na tylną szybę. Powtórzę. To była nowoczesna (w tamtej chwili) interpretacja XK150, bardzo włoska ale i bardzo nieudana. Co to znaczy udana stylizacja to popatrzmy na inną "wersję" XK150... a mianowicie na jego nastepcę E-Type -wreszcie to było przecież w tym sensie nowe spojrzenie na serię XK. Czemu Bertone nie zproponowało czegoś tak wizjonerskiego i ładnego? Przypominam -to studium Bertone było przecież taką wizją na przyszłość. Poziom "wizjonerskości" -żałosny! Nie bójmy się ostrych sądów, skoro nie boimy się pluć na X351 to powiedzmy tym bardziej prawdę o tej żałosnej stylizacji i tych szczegółach i smaczkach. Ten skarłowaciały grill XK150-tki wciśnięty w... resztę. Totalny brak pomysłu i... zwyczajnie brzydki. Natomiast jest to wybitna ciekawostka, historycznie cenny samochód i to jest również oczywiste!
A tu jeszcze 2 przykłady pięknych wizji E-Type, made by Bertone i Frua -śliczne dwa E-Type'y, prawda?
Oczywiście tak samo żałosne!

khamsin

  • Gość
Odp: Jaguar XK 150 S Coupé Bertone
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 14, 2011, 00:12:06 am »
Jeszcze jeden fajny projekt... studia Italsuisse.

Chcę przy tym dodać, że ten akurat projekt Bertone choć formalnie (tylko formalnie!) podobny do tego czerwonego "ładniejszego" XK150 to jednak jest rzeczywiście udany i całkiem apetyczny. Inna sprawa na ile oddaje ducha E-Type'a? Oczywiście ni w ząb go nie oddaje i to jest problem -dokładnie tak samo jak w przypadku naszego bohatera. Ale jest chociaż ładny... Natomiast ten projekt Studio Frua jest podobnie żałosny jak tego czerwonego bertonowskiego XK150.
No ale o gustach się nie dyskutuje a mój to już jest szczególnie fatalny  ::)
Oczywiście proszę to potraktować z przymrużeniem oka -nikogo nie chce atakować a chodzi mi tylko o dobre uzasadnienie własnego zdania, o którego przewadze jestem absolutnie przekonany  :)