Autor Wątek: czy można/warto ładować akumulator prostownikiem?  (Przeczytany 5867 razy)

ktr

  • Gość
czy można/warto ładować akumulator prostownikiem?
« dnia: Czerwiec 10, 2011, 11:53:30 am »
Czy to jest dobry pomysł, aby czasem naładować akumulator Kotka prostownikiem? Ostatnimi czasy mój akumulator jest już słaby, zimy nie wytrzyma i późną jesienią kupię nowy. A na razie wymyśliłem coś takiego: w garażu mam obok samochodu gniazdko elektryczne, więc podłączam do niego ładowarkę (prostownik), następnie podłączam go do akumulatora i ładuję przez noc. Oczywiście akumulatora nie wyjmuję z samochodu, jest cały czas podłączony.

Czy takie ładowanie jest bezpieczne dla samochodu i dla akumulatora? Wydaje mi się, że nie ma w tym nic złego.

romek

  • Gość
Odp: czy można/warto ładować akumulator prostownikiem?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 10, 2011, 12:15:25 pm »
Wystarczy tylko przestrzegać jednej zasady: ładować 1/10 mocy znamionowej akumulatora i nic się nie stanie, nie trzeba zdejmować klem.

ktr

  • Gość
Odp: czy można/warto ładować akumulator prostownikiem?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 10, 2011, 12:19:35 pm »
A czy kolejność podłączania krokodylków ma znaczenie? Ja rozumiem, że wystarczy podłączyć + do +, - do - a następnie włączyć prostownik do prącu. Na koniec wyłączyć go z prądu i w dowolnej kolejności zdjąć dwa krokodylki.

Inaczej jest w przypadku odpalania auta z kabli, wtedy kolejność ma znaczenie, itd.

Dobrze mówię?:)

ktr

  • Gość
Odp: czy można/warto ładować akumulator prostownikiem?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 10, 2011, 12:23:22 pm »
Wystarczy tylko przestrzegać jednej zasady: ładować 1/10 mocy znamionowej akumulatora i nic się nie stanie, nie trzeba zdejmować klem.

A to mógłbyś rozwinąć i językiem dla elektrycznego laika? Swoją drogą mój prostownik/ładowarka ma 3 diody: że coś źle podłączone, że się ładuje i że już naładowane.

Offline luko_j

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 616
Odp: czy można/warto ładować akumulator prostownikiem?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 10, 2011, 12:47:06 pm »
Np prostownik 4A do aku ok 40Ah, 10A co jest efektywne ok 7A do aku ok 70Ah. Co do zdejmowania krokodylkow to nie widze roznicy. Sciagam jak popadnie bo i tak juz prostownik odłączony jest. Jak sciagasz klemy to owszem.. najpierw minus pozniej plus.
x-type 2004, 2.0d sport, srebrna sier¶æ ;]

Zienek

  • Gość
Odp: czy można/warto ładować akumulator prostownikiem?
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 11, 2011, 21:39:06 pm »
Przy prostownikach nie powinno być żadnych problemów, bo prostownik sam w sobie nie przetrzymuje dużych ładunków. Przy podłączaniu akumulator+akumulator to jest ważne, bo najpierw trzeba zrównać ładunki (akumulator posiada je reakcji kwasu).

Taki opis z http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic433270.html

[...]Przed podłączeniem przewodów zalecane jest przewietrzenie akumulatora, czyli odkręcenie korków na komorach. Następnie przy wyłączonym silniku dawcy podłączamy najpierw bieguny plusowe obu akumulatorów, a u biorcy kabel minusowy podłączamy do korpusu silnika. Uruchamiamy silnik dawcy prądu i odpalamy drugie auto. Po chwili zdecydowanym ruchem odłączamy kable w odwrotnej kolejności (najpierw minus, potem plus). Pamiętajmy jednak, że przy takiej operacji zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia instalacji elektrycznej w obu autach. [...]