Autor Wątek: Nagłośnienie Jaguar Premium.  (Przeczytany 8198 razy)

igus

  • Gość
Nagłośnienie Jaguar Premium.
« dnia: Maj 28, 2011, 23:01:30 pm »
Witam!

Od kilku dni ciesze się moim małym kotem, ale niestety pojawił się pewien problem. Mianowicie nie działają mi głośniki niskotonowe. Tweetery i 2 subwoofery grają bez problemu, natomiast żaden z czterech głośników niskotonowych nie daje oznak życia (a sprawdziłem że są na miejscu  ;) ) W czym może tkwić problem i ewentualnie który warsztat car audio na terenach Warszawy może go rozwiązać.  :-help

Pozdrawiam serdecznie,

~igus

Rob_W

  • Gość
Odp: Nagłośnienie Jaguar Premium.
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 28, 2011, 23:50:25 pm »
W Wawie nie liczyłbym na żaden zakład - miałem przy swoim sporo roboty (odbudowanie systemu niemal od zera) i każdy najpierw mi mówił ile to ja będę musiał zapłacić za sprawdzenie, które niekoniecznie skończy się rozwiązaniem problemu ...

W tym co piszesz jest niestety sporo niespójności ... w kabinie masz po 4 głośniki średnio i wysokotonowe, a w półce dwa niskotonowe (nazywanie ich subami jest pewnym nadużyciem ;-) ). Skoro tak jest, to znaczy, że masz wersję >= 2005 rok, zgadza się? Wersja z USA czy EU?
To czy masz prawdziwy premium sound najprościej jest sprawdzić w samym radiu - czy wciskając menu jesteś w stanie zmienić takie parametry jak SUB czy POS? Kolejna sprawa - czy zaglądałeś do bagażnika po lewej stronie? Masz tam wzmacniacz? Jeżeli tak to jaki?  

Mam nieodparte wrażenie, że ktoś zrobił Ciebie w balona wykręcając oryginalny wzmacniacz i podłączając tweetery i niskotonowe bezpośrednio do radia, ale nie chcę przesądzać  :-gwizd

Jakby co możemy się spotkać :-)

igus

  • Gość
Odp: Nagłośnienie Jaguar Premium.
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 29, 2011, 10:32:06 am »
Właściwie to już sam nie wiem czy to jest nagłośnienie premium czy standard  :-wstyd Wiem na pewno że w drzwiach zamontowane są tweetery i głośniki średniotonowe (w sumie po cztery) i w półce dwa głośniki niskotonowe. Jag jest z roku 2002, wersja europejska. W bagażniku po lewej stronie znalazłem tylko zmieniarkę a radio nie posiada ustawień parametrów SUB ani POS. Wszystko wskazuje, że jest to nagłośnienie standard. Tylko jak teraz naprawić te cztery głośniki średniotonowe?

Pozdrawiam,

igus

KratekPL

  • Gość
Odp: Nagłośnienie Jaguar Premium.
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 30, 2011, 10:17:29 am »
podłączę się pod temat, czy nasze radia w x-typach z CD mają wyjście D-SUB czyli to zmieniarkowe ( wszystkie czy zalezy od wersji? )

Offline radzioo

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 129
Odp: Nagłośnienie Jaguar Premium.
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 30, 2011, 12:22:15 pm »
Profesjonalna firma od audio:

Mikar Jacek Kawa
Warszawa, al. Krakowska 123
Godziny otwarcia: 09:00-18:00
Tel.: 022 886 63 57
http://www.mikar.com.pl
 
XJ Executive 4.0, 1999

Rob_W

  • Gość
Odp: Nagłośnienie Jaguar Premium.
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 30, 2011, 12:36:45 pm »
igus - nieco dziwnie wygląda ten zestaw Premium u Ciebie - wg dokumentacji dla modelu 2001 (w 2002 chyba nie było żadnych zmian - pierwsze poważniejsze pojawiły się w 2005 razem z mico-face-liftingiem) powinien być jeden subwoofer ... ale może ktoś coś poprzerabiał ...
Ogólnie rzecz biorąc w roczniku 2001 różnica pomiędzy wersją standard a premium to 4 vs 9 głośników - wtedy nie było jeszcze wzmacniacza. Wszystkie głośniki są podłączone do 4-kanałowego wyjścia z radia - po jednym kanale na każde drzwi (2 głośniki). Pomiędzy radiem a każdym głośnikiem są dwa główne połączenia - pierwsze - wspólne (CA230) w LH LOWER A POST, a drugie - gdzieś na połączeniu kabiny i drzwi - DRIVER SIDE A POST (dla przednich) oraz LH / RH B/C POST (dla tylnych). Rozdzielenie do suba następuje właśnie pomiędzy tymi połączeniami, a na głośniki wysoko i średniotonowe - juz za tym drugim (ale nie wiem gdzie dokładnie - dokumentacja jest tutaj zbyt ogólna). Czyli skoro nie masz dźwięku tylko w średniakach, to w pierwszej kolejności poszukałbym gdzieś w okolicach tych wtyczek (dziwne jest tylko to, że od razu wszystkie przestały działać ...)  

KratekPL - w X-Typach nie ma D-SUB - wszystkie modele mają komunikację po światłowodzie za pośrednictwem szyny D2B, przez co znalezienie zamiennika zmieniarki jest praktycznie niemożliwe (obsługa każdego urządzenia musi być dodatkowo odblokowana w komputerze).  

Radzioo - ich nie testowałem, ale większość firm na widok światłowodów w X-Typie rozkładała ręce. Zresztą sposób działania szyny D2B jest na tyle intrygujący, że nie da się wykonać testu urządzeń off-line (bez samochodu ...).
Jaguar chciał wyjść nieco przed szereg i dał rozwiązanie, które stosuje się w bardzo niewielu samochodach (m.in Mercedesy klasy S).
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2011, 12:41:37 pm wysłana przez Rob_W »

KratekPL

  • Gość
Odp: Nagłośnienie Jaguar Premium.
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 30, 2011, 13:32:31 pm »
dziękuję za odpowiedź :) więc skoro nie ma d-sub to w jaki sposób mógłbym połączyć radio z ipodem czy po prostu zwykłym urządzenie wyposażonym w gniazdo jack 3,5mm ? ( gdzieś czytałem ze ma d-sub więc kupiłem kabel d-sub/ipod za 40 pln  :-\ )

Rob_W

  • Gość
Odp: Nagłośnienie Jaguar Premium.
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 30, 2011, 13:59:10 pm »
Do X-Type'a jest coś co się nazywa I-Pod Connectivity module (późnie to chyba zmieniono na Audio Connectivity Module o ile się nie mylę, to było dostępne w modelach >= 2005) - umożliwia on podłączanie I-pod'ów, urządzeń USB i o ile się nie mylę - również tych urządzeń, które mają wyjście mini-jack. Ale jego na pewno nie kupisz za kilkadziesiąt czy nawet kilkaset zł - o ile się nie mylę, to jego cena jest znacznie ponad 1K PLN i dostępność jest ograniczona w zasadzie tylko do ASO - praktycznie nie ma tego na rynku części używanych - widać bardzo mało osób to zamawiało (podobnie jak moduł Bluetooth) :-( A do tego jest naprawdę mega dużo pracy - trzeba zainstalować moduł w bagażniku i podłączyć do sieci światłowodowej (to akurat pikuś), ale potem trzeba wyciągnąć cały środkowy moduł (podłokietnik, obudowa skrzyni biegów, ...) zamontować kolejne pudełko, wywiercić dziury pod przewody, ...

igus

  • Gość
Odp: Nagłośnienie Jaguar Premium.
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 08, 2011, 09:01:40 am »
Problem rozwiązany. Po dalszych oględzinach audio okazało się być zestawem premium, a cała usterka spowodowana była tym, że wszystkie 4 głośniki średniotonowe się spaliły   :'(

Dziękuję za pomoci pozdrawiam,

igus