Autor Wątek: komunikat "gearbox fault" w XK8 '97  (Przeczytany 11087 razy)

Pabloo71

  • Gość
komunikat "gearbox fault" w XK8 '97
« dnia: Październik 12, 2008, 22:09:26 pm »
Witam serdecznie,
Własnie od niedawna jestem szczęśliwym posiadacze kotka XK8 '97 i niestety coś się zadziało.
Piszę, licząc na Waszą pomoc...... i tak jestem bliski płaczu  :'(
Pewnego dnia, najnormalniej pod słońcem chciałem sie wybrać na przejażdżkę moim cackiem a tutaj następująca sytuacja: odpalam silnik, wszysko OK, włączam Drive, czuję delkatne szarpnięcie, puszczam hamulec i kotek zaczyna się powoli skradać, wciskam gaz ................. i nic. Obroty silnika rosną, a napęd nie jest przenoszony, próbuję jeszcze raz dodać gazu, czuję całkiem silne szarpnięcie połączone z dźwiekiem jakby uderzenia i maszyna przełącza się w tryb awaryjny (chyba na 3 bieg), zapala się lampka żółta i komunikat: "gearbox fault".
Gdy wyłączę silnik i spróbuję jeszcze raz to gdy bardzo delikatnie dodaje gazu to czasami komunikat się nie pojawia i niby wszystko jest OK, ale przy próbie bardziej dynamicznego startu jest taki efekt jak opisałem powyżej, czyki brak przeniesienia napędu, szarpnięcie, komunikat z lampką żółtą i po herbacie  :-thumpdown
Czy możecie jakoś pomóc w tej kwesii?? Czy to możliwe że skrzynia jest trafiona i do wymiany..... co robić??
Kotek stoi w Poznaniu.......
Z góry dziękuję

jarek-jerryjag

  • Gość
Odp: komunikat "gearbox fault" w XK8 '97
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 14, 2008, 06:13:15 am »
Musisz sprawdzić kod w komputerze może być skrzynia a może tylko mała sprawa kabel dźwigni biegów lub inny drobiazg.

Pabloo71

  • Gość
Odp: komunikat "gearbox fault" w XK8 '97
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 15, 2008, 10:14:38 am »
Czy to znaczy, że muszę wylądować w serwisie np. Karlika w Poznaniu i tam to mogą sprawdzić, czy są jakieś inne opcje?
A tak nawiasem mówiąc to oc chodzi z Tym kabelkiem od dźwigni biegów? To znaczy, że dźwignia nie jest mechanicznie połączona ze skrzynią? Sorry za ignoranctwo w temacie ale mamniewielkie doświadczenie w kwestii.

Zwierzu

  • Gość
Odp: komunikat "gearbox fault" w XK8 '97
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 15, 2008, 21:08:36 pm »
W jednym z innych postów, w innym wątku ktoś sugerował, że komputery z Jaguarach są tożsame z komputerami fordowskimi, i że warsztat forda powinien sobie poradzić z odczytaniem błędu. Inna sprawa, czy poradzi sobie z naprawą problemu...

Ale wolę, żeby tą informację potwierdził któryś z forumowych fachowców, takich jak np. Jerry.

Pozdrawiam,

Pabloo71

  • Gość
Odp: komunikat "gearbox fault" w XK8 '97
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 21, 2008, 21:54:33 pm »
Witam serdecznie,
Sprawdziłem po znajomych w serwisach autoryzowanych Forda i niestety do XK8 z tego rocznika nie montowano tych samych komputerów co w fordach. Aktualnie mój kotek jest już u lekarza w Poznaniu czyli u "Karlika". Otrzymałem jasną informację, że w serwisie "Karlika" skrzynie nie są naprawiane co najwyżej wymieniane (nawet nie spytałem o koszty  :) ) Tak czy owak oddałem jaga na diagnostykę i za parę dni będę już wiedział co dalej robić (mam nadzieję  :) ). Dam znać co dalej
Pozdrawiam

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: komunikat "gearbox fault" w XK8 '97
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 21, 2008, 22:09:17 pm »
niech karliczek najpierw sprawdzi co szkryni dolega. jezeli potrzebny remont szkrzyni
to nie znaczy ze pan karlik zarobi na nowego super eighta bo sprzedaje tobie nowka
skrzyni tylko szukamy kogos kto remontuje ci to (o ile potrzebnie). w serwisie powinni
proponowac nie nowa ale regenerowana wiec oddajesz swoj na regeneracja a
dostajesz regenerowana w zamian, ktora powinna byc tansza od nowki.

Pabloo71

  • Gość
Odp: komunikat "gearbox fault" w XK8 '97
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 21, 2008, 22:22:46 pm »
Witaj kogutki,
Też mi to wyglądało na taką małą próbę naciągania na potencjalną dużą kasę za nową skrzynię  :-nuts. Narazie jestem kochany  :-wings i czekam na wynik diagnostyki, później zobaczymy co bedzie. Niedalek miejsca gdzie mieszkam (Swadzim koło Poznania) widziałem reklamę firmy, która zajmuje się naprawą automatycznych skrzyń biegów. Czy to jest tak, że konstrukcje różnych skrzyń biegów są na tyle do siebie podobne, że takie firmy naprawiają wszystko co im wpadnie w ręce? Tak się zastanawiam czy taki mechanik, nie odda mi kotka w jeszcze gorszym stanie niż go ode mnie otrzymał........

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: komunikat "gearbox fault" w XK8 '97
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 21, 2008, 22:39:36 pm »
no witaj pabloo,

tak, szkrynia w twojm xk jest z produzenta ZF a chyba typ 5 HP-24, wiec taka sama skrzynia
sie znajdzie takze w samochodach innych producentow i nie tylko jaguarow. warsztat ktora
sie zna na skrzyniach wiec tak samo naprawi skrzyni od bmke, mercedesika oraz kotka.

uzywanej skrzyni tego typu widzialem na austriackim ebayu za 900 euro, pewnie w poblizu
u ciebie takze mozna cos takiego znalesc, moze w niemczach nie za daleko.

jarek-jerryjag

  • Gość
Odp: komunikat "gearbox fault" w XK8 '97
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 22, 2008, 10:47:12 am »
Cytuj
ebayu za 900 euro
W USA mozna znalesc przebudowane za $1300 do 1800.
U dealerów sprzedają skrzynie tez przebudowane przez Jaguar.
 sa troche  tanie. (Jutro zadzwonie do mojego bylego dealera i dowiem sie o cene) różnica pomiędzy nowa o urzywana jest taka ze podczas  montowania nowej nie powinni zabierac starej (stara nalezy do wlasciciela auta)przy przebudowanych zawsze stara skrzynia jest zabierana albo wlasciciel placi extra $500).
Jesli szukasz firm które naprawiają skrzynie  spytaj  ile skrzyń ZF robia ,jaka daja gwarancje , jak długo sa w biznesie oraz cena.

jarek-jerryjag

  • Gość
Odp: komunikat "gearbox fault" w XK8 '97
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 22, 2008, 10:49:47 am »
Ale najpierw poczekajmy na kody z komputera skrzyni które powinny byc zdiagnozowane

jarek-jerryjag

  • Gość
Odp: komunikat "gearbox fault" w XK8 '97
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 23, 2008, 20:30:10 pm »
W USA u dealera są  tylko przebudowane cena okolo $4500 + za stara $900(core)
Od zakończenia produkcji Jaguar sprzedaje jakieś 2 lata nowe skrzynie a potem tylko przebudowane( z tego co sie orientuje warsztat napraw skrzyń znajduje sie w  Anglii.)
cena nowej skrzyni byla o $2000 większa.
firmy- warsztaty  skrzyń automatycznych w USA zajmujące sie przebudową biorą od  $1300-2500, z gwarancją od 1 roku do 3 lat.
używane skrzynie od $800
Skrzynie do XK8 są takie same jak do XJ8.(wcześniejsze modele)

Pabloo71

  • Gość
Odp: komunikat "gearbox fault" w XK8 '97
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 09, 2008, 17:55:47 pm »
Witam wszystkich serdecznie,
Po dłuższej chwili piszę abyście wiedzieli co się stało z moim XK8. Otóż mój kotek po diagnostyce u dr Karlika w Poznaniu otrzymał natępującą diagnozę transplantacja skrzyni za jedyne UWAGA 23 kPLN  :o co oczywiście powaliło mnie na kolana. Okazało się, że komputer diagnostyczny pokazał klikanaście kodów błędów i tak na prawdę aby stwierdzić dokładnie co jest to należałoby skrzynię rozebrać na śrubki :-cry Byłem w ciężkim szoku, zwłaszcza, że wizyta u dr Karlika na samą diagnostykę kosztowała prawie tysiaka........
Tymniemniej zabrałem sprzęt od Karlika, i dostarczyłem do specjalisty od automatycznych skrzyń biegów czyli do zakładu p. Teodora Myszkowskiego pod Poznaniem. Nawiasem mówiąc, jego również rekomendowali ludzi z Karlika. Zawiozłem sprzęt i po rozebraniu skrzyni okazało się że sprzęgło zostało zmielone na proszek  :( i że nowe sprzęgło, usługa i jeszcze jakieś dociski o których mam blade pojęcie będą kosztował 6.200 brutto. To i tak jest kupa kasy, ale nie tyle co u Karlika. Ponadto dostanę jeszcze gwarancję na pół roku. Pan Myszkowski powiedział mi, że to jest taki urok tych skrzyń, że się sypią  :(. Możecie coś więcej na ten temat powiedzieć? Czy to prawda, że skrzynie w tych modelach mają wadę?
To narazie tyle. Mam odebrać kotka w połowie przyszłego tygodnia to zobaczymym jak się będzie sprawował. Trochę jest mi smutno, że ledwo go kupiłem to już poszło sporo kasy  :(
Mam nadzieję, że później będzie lepiej ;D
Pozdrowienia

tomz

  • Gość
Odp: komunikat "gearbox fault" w XK8 '97
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 09, 2008, 23:44:34 pm »
kiedyś odwiedziłem firmę SAMKO i wyglądało bardzo profesjonalnie
warto wpisać w wyszukiwarkę i zadzwonić

tomz

  • Gość
Odp: komunikat "gearbox fault" w XK8 '97
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 10, 2008, 10:58:38 am »
być może - ja spotkałem się u nich dobre 6 lat temu, przy okazji wymiany oleju - zrobili na mnie dobre wrażenie
cen oczywiście nie pamiętam, ale mogą nie być tani