Autor Wątek: Prośba o pilną pomoc - problem z tempomatem  (Przeczytany 8252 razy)

Rob_W

  • Gość
Prośba o pilną pomoc - problem z tempomatem
« dnia: Luty 06, 2011, 19:40:54 pm »
Witajcie,

W ostatnim czasie jadąc w mgle wpadłem w dziurę (jak ja kocham nasz drogi po zimie ....) i nagle zobaczyłem komunikat "cruise not available". Po wyłączeniu i włączeniu silnika komunikat zniknął, ale wcale nie działa tempomat - najczęściej pokrętło i przyciski wcale nie działają, a jeżeli już to kilka sekund po próbie włączenia tempomatu pokazuje się komunikat "cruise control cancelled". Wg instrukcji powinno się wyczyścić błędy w komputerze, ale może jest jakiś inny sposób? Np wyłączenie bezpiecznika w celu a'la resetu? Czy ktoś miał już taką sytuację?

Z góry dzięki za pomoc!     

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: Prośba o pilną pomoc - problem z tempomatem
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 06, 2011, 20:01:38 pm »
Hej, jezeli nie masz zadnych innych obiawow niz brak tempomatu, to obstawiam ze cos w systemie wakuumowym sie
zepsol w momencie, w ktorym padles w dziure. Najlepszym sposobem jest odczytanie bledow, jak chcesz mozemy
sie umowic i ja ci odczytam bledy na skanerzy. Sprawdz rurki pcv odpowiedzialny za podcisnienie.

Rob_W

  • Gość
Odp: Prośba o pilną pomoc - problem z tempomatem
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 06, 2011, 20:12:53 pm »
Jeżeli miałbyś w tym tygodniu chwilę na spotkanie, to byłbym bardzo wdzięczny  :-K
O których rurkach piszesz - da się je jakoś namierzyć bez użycia podnośnika? :)
W następny weekend zrobię ca. 900-1000km i tempomat zdecydowanie by się przydał :)

zadek07

  • Gość
Odp: Prośba o pilną pomoc - problem z tempomatem
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 06, 2011, 21:54:00 pm »
Ja tez mam problem z tempomatem, tzn z boku da sie go wlaczyc niby pisze "cruise control on" ale wogole nie reaguje reszta przyciskow czyli reset cancel + i - jak kupilem auto juz tak bylo, elm327 zadnych bledow nie pokazuje, podejrzewam ze tasma jest walnieta albo trzeba go aktywowac IDS albo nie wiem co

Rob_W

  • Gość
Odp: Prośba o pilną pomoc - problem z tempomatem
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 06, 2011, 23:22:05 pm »
U mnie tempomat od samego początku działał jak złoto (zresztą jak cały X :) ), ale po tej ostatniej dziurze coś mu się pokręciło  ??????

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: Prośba o pilną pomoc - problem z tempomatem
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 07, 2011, 16:46:21 pm »
O których rurkach piszesz - da się je jakoś namierzyć bez użycia podnośnika? :)

wszedzie gdzie ma byc vac :) sprawdz to wszystko:









no i zadzwon to sie umawiamy na scan i kawusi :)

Rob_W

  • Gość
Odp: Prośba o pilną pomoc - problem z tempomatem
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 07, 2011, 19:24:39 pm »
Dzięki Marcus - oczywiście sprawdzę vac'i, ale jedna rzecz mnie zastanawia - gdyby gdzieś były jakieś "przecieki", to powinna spadać moc silnika lub coś w tym stylu, a tymczasem kociak przyspiesza jakby nigdy nic ... ale ja się nie znam na mechanice  :-wstyd

Offline aru

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 659
Odp: Prośba o pilną pomoc - problem z tempomatem
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 08, 2011, 20:33:27 pm »
A może to czujnik przy pedale hamulca padł. U mnie szwankuje ten czujnik i co jakiś czas zapala mi się "cruise control not available". Po wyłączeniu silnika i ponownym uruchomieniu komunikat znika i tempomat działa - do czasu aż znowu mu się odwidzi.
XK8 (X100) 4.2 V8

Rob_W

  • Gość
Odp: Prośba o pilną pomoc - problem z tempomatem
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 08, 2011, 23:42:00 pm »
Aru - możesz coś więcej napisać? O czymś takim nie słyszałem ... jak go można zlokalizować? na wszystkich forach piszą tylko vaccuum, a ja wczoraj aby mieć pewność, że nie ma problemów z ciśnieniem wyskoczyłem w nocy na pustą S8kę i nawet kichdown przy 140 i dojście do prawie 170 nie powodowało absolutnie żadnych spadków mocy czy pokazywania błędów.
A co do samego hamulca, to rzeczywiście możesz mieć rację - coś mi się przypomina, że jak poczułem "grzmotnięcie", to odruchowo dałem po hamulcu ... i może coś mu się przestawiło. I jakby się nad tym głębiej zastanowić, to nawet minimalne wahania / drgania pedału hamulca mogą automatycznie powodować cruise cancelled ...

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: Prośba o pilną pomoc - problem z tempomatem
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 09, 2011, 00:34:57 am »
"cruise not available" pokazuje sie w roznych okolicznosciach, po prostu jak cos w systemie szwankuje
to bardzo czesto tempomat jest ofiara. oczywiscie takze microswitchek moze byc odpowiedzialny, ale
jest maly prawdopodobnie ze on sie zepsol dokladnie w momencie, w ktorym padles w "dziury", ta
sytuacja po prostu uprawdopodobnia, ze vac gdzies ucieka. przy bardzo malym  wycieku podcisnienie
nie bedziesz odczuwal zadnych problemow z silnikiem, ale tempomat juz nie dziala. czekamy az
odczytujemy bledy i zobaczymy  ;)

Rob_W

  • Gość
Odp: Prośba o pilną pomoc - problem z tempomatem
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 09, 2011, 22:21:17 pm »
Chyba rzeczywiście się nie obejdzie bez podłączenia do komputera - dzisiaj jak jeździłem, to crusie cancelled włączał się natychmiast przy próbie włączeniu tempomatu. A który to jest ten czujnik - wiem, że przy pedale jest jeden czujnik odpowiedzialny za światła - czy to jest właśnie ten? On jest na dole ... ale na górze jest jeszcze jeden (zielony) ...  :- pojecia

Offline aru

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 659
Odp: Prośba o pilną pomoc - problem z tempomatem
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 10, 2011, 11:32:45 am »
U mnie to chyba jeden i ten sam czujnik bo zawze pojawiają się dwa komunikaty razem pomimo, że światła w porządku:
"Check rear lights"
"Cruise control not available"

Kiedyś był wątek o tym wdziale XK8, ale po ataku hakerów nie mogę go znaleźć. Kogutki podesłał chyba wtedy zdjęcie tego czujnika przy pedale hamulca.

XK8 (X100) 4.2 V8

Rob_W

  • Gość
Odp: Prośba o pilną pomoc - problem z tempomatem
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 10, 2011, 13:36:54 pm »
U mnie wczoraj odłączył się fizycznie od blachy jeden (dolny - szary) czujnik i jak jechałem, to cały czas świeciły mi się stopy  :-wstyd :)
Ale żaden komunikat się nie pokazał ...
Poza tym u mnie nie pokazuje się cruise control not available tylko zaraz po próbie włączenia pokazuje się cruise cancelled ... Może przy kołach są jeszcze jakieś czujniki i tam coś się odłączyło?  :- pojecia

troy

  • Gość
Odp: Prośba o pilną pomoc - problem z tempomatem
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 16, 2012, 09:56:42 am »
Masz uszkodzony czujnik położenia pedału hamulca dlatego te dwa komunikaty. Nie rozpoznaje jego położenia dlatego nie działa tempomat a drugi bo komp nie wie czy go naciskasz czy nie dlatego podaje błąd świateł stopu.