Autor Wątek: Proszę o doradę - czy moge dolać taki olej?  (Przeczytany 3504 razy)

KratekPL

  • Gość
Proszę o doradę - czy moge dolać taki olej?
« dnia: Styczeń 26, 2011, 11:49:00 am »
Witam, kupiłem kota który od 2008 roku stał i i w 2008 miał wymieniony olej i jest zrobione na nim 5tyś km. Pod maską mam karteczke z Castrola Professional i żadnych konkretnych informacji (tylko data i przebieg na odwrocie). Chciałbym dolać mu z 0.5l i mieć coś w bagażniku, więc teraz moje pytanie:
Czy mogę dolać Castrol Magnatec 10W-40 A3/B4 PART SYNTHETIC?
Wiem że najlepiej byłoby wymienić... :)

Offline Choina

  • Moderator Globalny
  • Forumowicz Daimler
  • ***
  • Wiadomości: 2.283
Odp: Proszę o doradę - czy moge dolać taki olej?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 26, 2011, 12:52:29 pm »
Ręce opadają, ale  :-tylko
Jest XE MY20, XJ6 BRG MY95
Był X350 Sovereign 4.2 Long 2005,  X350 SuperV8 2003, X-Type 3.0 2004 i 2007, X300 Sovereign 4.0 1997, X308 Sovereign 1998, X300 Tuning Arden 4.0 Manual 1996

magic

  • Gość
Odp: Proszę o doradę - czy moge dolać taki olej?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 26, 2011, 13:23:09 pm »
Olej wymienia się co 15 tyś km lub co rok. Poza tym Professional jest 5W i chyba 0W raczej z tego co wiem nie występuje jako 10W, a oleje o różnej gęstości nie powinno się mieszać

KratekPL

  • Gość
Odp: Proszę o doradę - czy moge dolać taki olej?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 26, 2011, 13:33:17 pm »
grunt żeby nie dolać rzadszego prawda? To że co rok jak najbardziej wiem, ale ja uważam że jak stał sobie grzecznie to nie muszę go zmieniać  :-wstyd

magic

  • Gość
Odp: Proszę o doradę - czy moge dolać taki olej?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 26, 2011, 13:50:08 pm »
Jak chcesz to lej. Pamiętaj tylko, że olej to ostatnia rzecz na której się oszczędza i głównie od niego zależy trwałość silnika. A jak chcesz mieszać półsyntetyk z syntetykiem i do tego o różnej gęstości to dobrym rozwiązaniem to nie jest. Takie coś ma sens tylko gdy nie masz innego wyjścia (np. dopadnie Cię gdzieś w trasie brak oleju) i po takim dolaniu szybko zmienisz olej.
P.S. Tak do końca grzecznie to sobie nie stał bo jednak te 5 tyś km zrobił. Poza tym tak sobie pomyśl na chłopski rozum. Olej już ma 3 lata, dolejesz te 0.5 litra i pojeździsz na nim jeszcze powiedzmy z 10 tyś. km i wymienisz go mniej więcej jak będzie miał 4 lata? Naprawdę sądzisz, że taki olej będzie dobrze smarował?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2011, 13:56:19 pm wysłana przez magic »

TYGRYS3

  • Gość
Odp: Proszę o doradę - czy moge dolać taki olej?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 26, 2011, 15:41:04 pm »
Ręce opadają, ale  :-tylko

niestety to prawda ...opadają ,
jeżeli nie jesteś pewien jaki masz olej w silniku to nie dolewaj żadnego ,
po prostu wymień olej ,a jezeli to kwestia finansów to poczekaj aż będzie lepiej ,
bo takie oszczędzanie może się skończyć wymianą nie tylko oleju ale i silnika ,pomyśl.

Artur G.

  • Gość
Odp: Proszę o doradę - czy moge dolać taki olej?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 26, 2011, 17:53:15 pm »
Wymień olej, w Lancii  Kappa  miałem przejechane  360 tys. km  i  ciągle na syntetyku  5W40 castrol magnatec. Pozorna  oszczędność w  twoim przypadku.   

Tajfunek

  • Gość
Odp: Proszę o doradę - czy moge dolać taki olej?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 26, 2011, 18:51:26 pm »
Jednym z najważniejszych płynów jest olej silnikowy. Problem pojawia się w chwili, gdy go zaczyna brakować, a my nie mamy możliwości zakupienia takiego, jaki jest w silniku lub co gorsza nie wiemy, jaki zastosowano np. tuż po zakupie używanego samochodu. Pojawia się więc pytanie: czy można uzupełnić go innym olejem?

Specjaliści twierdzą, że bardziej szkodliwa dla silnika jest jazda ze zbyt małą ilością oleju, niż krótkotrwałe użycie niewłaściwego. Najmniejszy problem jest w sytuacji, gdy dolejemy oleju o tej samej lepkości, niekoniecznie tej samej marki. Ale nawet, jeżeli pomieszamy olej o różnej lepkości lub olej mineralny z syntetycznym, to taka mieszanka i tak zapewni skuteczne smarowanie silnika. Oczywiście taki zabieg wykonujemy doraźnie i należy pamiętać o jak najszybszym zalaniu silnika jednolitym olejem zalecanym przez producenta.

TYGRYS3

  • Gość
Odp: Proszę o doradę - czy moge dolać taki olej?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 26, 2011, 19:42:06 pm »
zgadzam się z tym ,ale to tylko w sytuacji awaryjnej ,
tutaj takiej nie ma  :-gwizd

sylvvester

  • Gość
Odp: Proszę o doradę - czy moge dolać taki olej?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 27, 2011, 01:41:26 am »
Hmm zapachnialo mi PRL i czasy gdy wlasnie w taki sposob dolewalem oleju do mojego szerszenia Fiata 126p