Autor Wątek: Jak wymienić olej w skrzyni automatycznej w S type z 2001 r.  (Przeczytany 16520 razy)

Offline slawo

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 30
Jak wymienić olej w skrzyni automatycznej w S type z 2001 r.
« dnia: Grudzień 28, 2010, 00:26:06 am »
Mam kilka pytań, odnośnie wymiany oleju w skrzyni w s typie 3,0 z 2001 r. Zakładam, że jest to skrzynia 5r55n, do której powinienem wlać olej Mercon V. Czy w przypadku wymiany statycznej, a więc częściowej wymianie oleju muszę wlać ten olej, czy może być inny o podobnej specyfikacji Shela? W jaki sposób dokonać wymiany, tzn. jak spuścić stary olej, którędy wlać nowy, jak sprawdzić czy poziom jest odpowiedni? Czy robić to na włączony silniku? Temat był już poruszany, ale forumowicze udzielają różnych odpowiedzi. Nadmieniam, iż zamierzam pojechać na wymianę do mechanika, który ongiś pracował w serwisie forda i ponoć wymieniał olej w automatach. W jaguarze nigdy tego nie robił. Dobrze byłoby, abym w razie potzrzeby mógł mu coś podpowiedzieć. A może wymiana oleju w tej skrzyni jest nadwyraz skomplikowana i ktoś bez dużego doświadczenia nie da sobie rady? Aha ile potrzebuje oleju do wymiany statycznej?

dziej076

  • Gość
Odp: Jak wymienić olej w skrzyni automatycznej w S type z 2001 r.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 05, 2011, 14:38:37 pm »
Hej witam
Tak na wstepie JAGUAR nie zaleca wymiany oleju w skrzyni biegow !!!! Choc moznaby sie pokusic o ztwierdzenie dlaczego nie skoro mozna to zrobic . Jesli chodzi o sam proces wymiany to moznaby to ujac ze jest to dziecinnie proste ale pod warunkiem ze ma sie w tej dziedzinie pewne doswiadczenie i odpowiednia wiedze . Jesli chodzi o mieszanie oleju z innym to nie zalecalbym takiego procederu poniewaz nigdy nie wiadomo jaka bedzie reakcja czy np nie zacznie sie warzyc luh cos w tym stylu .Pamietaj ze podczas wymiany najlepiej odrazu kupic nowe uszczelki pod mise olejowa n o i nalezy pamietac o takim malym magnesiku ktory zbiera na dnie misy opilki metalu .Czasami mechanicy zapominaja o nim i juz go nie wkladaja . Kolejna rzecza jest fakt iz dopuki Jaguar nie szarpie ci podczas zmiany biegow to nie tykaj oleju w skrzyni biegow TO PODSTAWA !!!!
Postaram ci sie znalezc opisy krok po kroku jak wymienic ten olej gdzies to mam schowane na dysku hehehehehehe i podesle ci pare fotek ktore sam robilem podczas zmiany u zaprzyjaznionego mechanika .
Pozdrawiam ze SZKOCJI ---- DZIEJ

zygi

  • Gość
Odp: Jak wymienić olej w skrzyni automatycznej w S type z 2001 r.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 09, 2011, 22:14:27 pm »
Olej zawsze warto wymienić. To jak w silniku, olej pracuje i się zużywa pod wpływem temperatury no i oczywiście dochodzą opiłki metalu                        z elementów mechanicznych skrzyni, które osadzają się w filtrze. Jeżeli wymiana to razem z filtrem oleju. Skrzynia 6HP26 (s-type R 4,2 taka sama jak  w BMW) filtr ok. 400- 500 olej ok. 300-400 całość z robocizną ok. 1100. Jak skrzynia szarpie tzn. że jest uszkodzone sterowanie skrzyni czyli elektrozawory a to koszt już spory.

Offline pablo21

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.078
    • www.jaguar.org.pl
Odp: Jak wymienić olej w skrzyni automatycznej w S type z 2001 r.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 10, 2011, 18:18:11 pm »
Niedawno pisałem, o wymianie oleju w skrzyni. Według opinii specjalistów podkreślam, specjalistów!!! od skrzyń biegów, do których się udałem. Powiedzieli, że to totalna bzdura o tym że olej jest dożywotnio!Pod wpływem temperatury, warunków, jego właściwości się zmieniają na gorsze. Zalecają wymianę oleju i filtra co 30 tys. a nie jak zaczyna szarpać. Jak zaczyna szarpać, to znaczy że nawala płyta sterująca, elektrozawory. Wymiana płyty sterującej na zregenerowaną to koszt 1500-2000 zł. Ale może to uchronić przed innymi awariami. Skrzynia automatyczna ma zawsze działać gładko i równo, jak się coś dzieje to nie czekać tylko naprawiać, bo powiedzieli że klienci w Polsce nie potrafią użytkować, dbać o automaty, często jak jada na jazdę próbną z klientem to on nie przestrzega podstawowych zasad,np takich jak zatrzymanie się przy cofaniu wciśnięcie hamulca i Drive! Przyjeżdżają na lawecie, a potem płacz i krzyk że skrzynia jest do wymiany, jak to możliwe przecież "tylko trochę szarpała". To opinia renomowanych specjalistów, którzy na co dzień mają styczność z różnymi skrzyniami.Jak im powiedziałem, że Jaguar zaleca wymianę co 160 tys. oleju to się zaśmiali, a następnie pokazali 7 skrzyń zf5hp24 z przebiegami 120-150 tys. gdzie rozwalony był to kosz, to elektrozawory, albo sprzęgła. Dodam że za samo wyjęcie skrzyni liczą sobie od 300 zł w górę. Więc wymiana filtra i oleju raz na te 30 tys. to chyba lepsza inwestycja..
XJ-SC 5.3 V12
XJ40 6.0 V12 Daimler Double Six
X350 V8

michał

  • Gość
Odp: Jak wymienić olej w skrzyni automatycznej w S type z 2001 r.
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 10, 2011, 20:13:18 pm »
co do "specjalistów"od wymiany oleju w skrzyni ...Oczywiście ze wszyscy bedą mówić ze olej trzeba wymieniac-co 30tyś km.-przecież z tego żyją ;D
a tak powaznie,to mam złe wspomnienia po wymianie oleju w mazdzie xedos9_skrzynia działała bez żadnych problemów-po wymianie oleju zaczeła szarpać i po przejechaniu 2tyś.km padła:(Pewnie to zbieg okoliczności...ale mimo wszystko stało się.Jakiś mechanik mi kiedyś powiedział ze jak regularnie olej jest wymieniany-to powinno być oki ale jak ktoś sie decyduje na pierwszą wymiane przy 170tyś-to lepiej sobie darować...Ja w kocie wymieniłem zaraz po zakupie-chodzi bez problemu!-słabiej z silnikiem;)

Offline pablo21

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.078
    • www.jaguar.org.pl
Odp: Jak wymienić olej w skrzyni automatycznej w S type z 2001 r.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 10, 2011, 23:35:40 pm »
To nie był Pan Kazio z Panem Józiem, a za wymianę nic nie płaciłem. Za olej i filtr tak. Mają umowy z salonem audi i bmw na naprawy serwisowe skrzyń. Do tego współpracują z Politechniką Wrocławską, więc wolę im wierzyć, niż temu że po wymianie oleju w skrzyni, dziwnym trafem padła...  :-gwizd
XJ-SC 5.3 V12
XJ40 6.0 V12 Daimler Double Six
X350 V8

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: Jak wymienić olej w skrzyni automatycznej w S type z 2001 r.
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 11, 2011, 00:02:38 am »
pablo, twoje mechanicy dobrze mowia. tylko ze prawda lezy gdzies po srodku.

nie jest tak, ze jaguar nie zaleca wymiane oleju w s-type. w service-plan jest podany, ze przy uzyciu w
warunkach ekstremalnych, wymiana oleju w skrzynce jest zalecany co 48 tys km. co 30 tys jest lekka
przesada, ale wiadomo, oni na tym zarabiaja wiec tak polecaja.

na ogol wymiany wszystkich plynow w warunkach ekstremalnych jest zalecany po polowe przebiegu
standardowego, wiec mozna zakladac ze wymiana w standardowych warunkach jest polecany przy
96 tys km. wczesniej nie boli ale kosztuje, pozniej moze juz bolec ...

Offline slawo

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Jak wymienić olej w skrzyni automatycznej w S type z 2001 r.
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 13, 2011, 17:38:52 pm »
Olej wymieniony w warsztacie specjalizującym się w naprawie skrzyń automatycnych w Łodzi. Kupiłem olej Mercon V Motorcraft(6Lx50 zł). Przy wymianie statycznej weszło w sume ok. 5,2 litra oleju. Filtr i uszczelkę zorganizował mechanik(120 zł). Ostatecznie poposiłem o zostawienie oryginalnej usczelki, gdyż wyglądała na dużo lepszą(guma z metalem). Cóż skrzynia nadal delikatnie szarpie przy wrzucaniu biegów na postoju, zwł. wstecznego. Nieraz jest to nawet spore szarpnięcie. W serwisie Jaguara, gdzie byłem na darmowym przeglądzie, powiedzieli mi, że w tych samochodach to norma. Podczas jazdy skrzynia pracuje bardzo płynnie, brak jakichkolwiek szarpnięć. Słyszałem opinie, że szarpnięcia na postoju mogą być związane z wyrobionym łącznikiem elastycznym wału, tudzież krzyżakami półosi?

donjaguar

  • Gość
Odp: Jak wymienić olej w skrzyni automatycznej w S type z 2001 r.
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 03, 2011, 08:50:40 am »
slawo dam ci dobra rade jak jezdzisz na wstecznym nie gazuj auta i nie szalej jak na amerykanskich filmach nie przekraczaj na wstecznym 1000 obrotow to skrzynia bedzie chodzic ok ,,nigdy nie gazuj auta na wstecznym jak sie zagrzebiez w sniegu ,blocie bo zarzniez skrzynie a koszta wtedy duze,,,,szkoda ze ten co ci ten olej zmienial nie spuscil ci wiecej tego oleju nie przeplukal chlodniczki tam tez jest syf i zejdzie duzo oleju no ale po przejechaniu 5000tys km mozesz jeszcze raz wymienic olej i przeplukac chlodniczke wtedy bedzie to zrobione profesjonalnie ,,,,jak masz mozliwosc finansowa okolo  700zl  zamontuj sobie dodatkowa chlodniczke a zobaczysz ze jazda w upalne lato na dlugim dystansie i po miescie i w korkach to sama przyjemnosc dla skrzyni i dluzsze zycie ....

bajbus25

  • Gość
Odp: Jak wymienić olej w skrzyni automatycznej w S type z 2001 r.
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 19, 2011, 23:23:16 pm »
Nie jest prawda ze jaguar nie zaleca wymiany oleju w skrzyni. W programie dla serwisow znalazlem ze olej powinien byc wymieniony po 48 000 km (30 000 mil), jesli skrzynia byla uzywana w ciezkich warunkach

Fluid Maintenance Use only WSS-M2C 202B Automatic transmission fluid. Use of any other fluids may result in a transmission malfunction or failure.DescriptionIntervalsNormal MaintenanceNot necessary. Filled for life.Severe Duty MaintenanceChange the fluid at 48,000 km (30,000 miles) intervals. Use WSS-M2C 202B

Offline divo

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 52
Odp: Jak wymienić olej w skrzyni automatycznej w S type z 2001 r.
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 07, 2011, 10:53:38 am »
Witam. Nosi mnie myśl o wymianie oleju w skrzyni, z tym że obecnie działa ona zupełnie normalnie, tj. lekkie szarpnięcia przy wrzuceniu D lub R Podczas jazdy jest dosc gładko, sporadycznie cos tam szarpnie. Moje pytania:
- czy wymieniać olej, czy lepiej nie kombinować zeby nie pogorszyć lub zabić?
- zna ktoś godny polecenia warsztat na podkarpaciu (Rzeszów) lub małopolsce?
- jakie części będą potrzebne  (oprócz oleju) :) i gdzie ich szukac?
- czy np. Castrol Mercon V to odpowiedni olej do mojej skrzyni?

Moj Jag to 3.0 '99 obecnie 160tys, ostatnie 30tys przepracował bez zarzutów, a czy olej był kiedykolwiek wymieniany ciężko powiedzieć.


S-Type 3.0 '99

lech53

  • Gość
Odp: Jak wymienić olej w skrzyni automatycznej w S type z 2001 r.
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 30, 2013, 13:20:39 pm »
Witam Serdecznie. Przymierzam sie wlasnie do wymiany oleju w moim automacie. Robilem to juz raz w serwisie Jaguara ale nie wymienili ani miski ani filtra a olej jak kapal tak kapie. Postanowilem zrobic to sam. Tylko nie moge sie doczytac jaka mam skrzynie a trzeba kupic miske z filtre do tego modelu. To Jaguar S-Type 2.7 Diesel rocznik 2007 Moze tu mnie ktos uswiadomi jaka posiadam automatyczna skrzynie biegow?
Niby ma bys ZF 6HP 26 ale jak sprawdzam czy miska z tej skrzyni pasuje do mojego modelu? wyskakuje ze nie. Pomozcie bo juz zglupialem i nie wiem co robic? Z gory dziekuje za wiadomosc. :-help

British

  • Gość

lech53

  • Gość
Odp: Jak wymienić olej w skrzyni automatycznej w S type z 2001 r.
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 30, 2013, 17:42:48 pm »
Wielkie dzieki!!! Juz zamawiam set serwisowy. Miska filtr uszczelka i wszystkie nowe sruby i biore sie do roboty.

Offline sznyro

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 80
Odp: Jak wymienić olej w skrzyni automatycznej w S type z 2001 r.
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 04, 2015, 09:56:29 am »
Będę wymieniał skrzynie w swoim Jagu 3.0 s-type olej lepiej wylać ze skrzyni teraz bo jest wyjęta czy zamontować uzupełnić olej i pojeździć i go spuścić.
 
Jaguar 3.0 v6 2001r