Autor Wątek: Jakie opony do XKR  (Przeczytany 16335 razy)

Zwierzu

  • Gość
Jakie opony do XKR
« dnia: Sierpień 21, 2008, 20:46:17 pm »
Samochód zarejestrowany :) Wrażenia z urzędu komunikacji zupełnie odwrotne niż z urzędu celnego. Przemiły Pan podbiegł do okienka i pytał się w czym pomóc. Przejrzał moje papiery, pomógł krok po kroku wypełnić formularz. Wyszukał tablice z fajowym numerem (WZ 77877!!!). Całą sprawę załatwiłem dosłownie w pięć minut, jeśli nie liczyć 20 minutowej przerwy na wycieczkę do domu, żeby zapłacić przez internet konieczne opłaty.

Polskie tablice rejestracyjne ładnie komponują się z kotkiem. Idę teraz pojeździć - chcę popalić kapcie, bo zamierzam zainwestować w nowe opony. Stare trzeba trochę zużyć w zwiazku z tym faktem.

Boli tylko cena tych nowych opon... Pirelli to droga firma :( Ale dla kotka wszystko musi być w najlepszym wydaniu, a instrukcja samochodu wyraźnie precyzuje typy opon do zastosowania przy felgach, które mam (tzw double-five 18") Pirelli P-Zero Direzionale na przód, Pirelli P-Zero Assimetrico na tył. Indeks prędkości Y (do 300 km/h). Szerokie i cienkie. Inne niezalecane - stosować na własne ryzyko.

Pozdrawiam Was i życzę miłych wrażeń z palenia kapci w Waszych kotach,
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2008, 15:32:24 pm wysłana przez papatkiole »

artleks

  • Gość
Odp: Jakie opony do XKR
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 21, 2008, 21:25:00 pm »
to milego palenia  :-R dobrze ze wszystko masz juz zalatwione. Co do palenia to ja sie nie przylacze - nie zmienilem jeszcze zimowych na letnie (teraz juz sie nie oplaca)  ;D

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: Jakie opony do XKR
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 22, 2008, 02:44:36 am »
:-happy :-happy :-happy

no to tylko gratulowac. co do opony - wiem wiem to w tym dzial off-topic i pewnie
od moderatora artleksa zaraz dostane bana hehe - jaguar mial i ma z pirelli umowke
o wzjajemnie reklamowanie wiec owszem pirelki dobrze ale nie jedyny na swiecie
i dzial homologacji dopusca takze innych. w niemczach do roku 2000 byl tak ze
nawet producent opon (wiec pirelli) byl zapisane w dowodu a jazdy na innych
markach bez pisemny zgody tuev-u byl nielegalnie. to sie zmienil po processu
przeciwko jaguar deutschland ktory toczyl sie na zlecenie contintental.

Zwierzu

  • Gość
Odp: Jakie opony do XKR
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 22, 2008, 07:41:39 am »
No właśnie trochę się zdziwiłem tym, co jest w instrukcji - dokładnie opisane typy opon do każdego rodzaju felgi, jakie produkuje Jaguar. Z drugiej strony jest to samo (od strony Pirelli) - tam opony mają fabryczne oznaczenie TL Jaguar!!!!

Czyli są to opony specjalnie do Jaguarów. Teraz zaczynam rozumieć sytuację. Jest to rodzaj zmowy dwóch producentów na wspólne popieranie swoich produktów.

Problem tylko w tym, że:
- instrukcja podaje dokładne typy opon, inne na przód, inne na tył tylko w przypadku pirelli
- instrukcja podaje dokładne ciśnienia dla tych opon (inne na przód inne na tył) tylko dla pirelli
- wszystkie inne opony trzeba (wg instrukcji) napompować do 3.0 P, czyli bardzo mocno

Czy gdzieś w internecie są jakiekolwiek wskazówki co do używania opon innych niż Pirelli producentów? No bo analogiczne opony można kupić po 500 zeta, a pirelli kosztują co najmniej 1100.

Pozdrówka

artleks

  • Gość
Odp: Jakie opony do XKR
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 22, 2008, 08:10:15 am »
No właśnie trochę się zdziwiłem tym, co jest w instrukcji - dokładnie opisane typy opon do każdego rodzaju felgi, jakie produkuje Jaguar. Z drugiej strony jest to samo (od strony Pirelli) - tam opony mają fabryczne oznaczenie TL Jaguar!!!!

Czyli są to opony specjalnie do Jaguarów. Teraz zaczynam rozumieć sytuację. Jest to rodzaj zmowy dwóch producentów na wspólne popieranie swoich produktów.

Problem tylko w tym, że:
- instrukcja podaje dokładne typy opon, inne na przód, inne na tył tylko w przypadku pirelli
- instrukcja podaje dokładne ciśnienia dla tych opon (inne na przód inne na tył) tylko dla pirelli
- wszystkie inne opony trzeba (wg instrukcji) napompować do 3.0 P, czyli bardzo mocno

Czy gdzieś w internecie są jakiekolwiek wskazówki co do używania opon innych niż Pirelli producentów? No bo analogiczne opony można kupić po 500 zeta, a pirelli kosztują co najmniej 1100.

Pozdrówka
ale to tylko chwilowa zmowa, bo np. przy teraz do nowych x-type i s-type sa montowane continental

jarek-jerryjag

  • Gość
Odp: Jakie opony do XKR
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 22, 2008, 08:22:11 am »
To co pisali o pirrelli to historia za duzy byl problem z nimi tak zwane plaskie placki po parkowaniu .
techniczny buletyn nakazywal przejechanie autem 20-30 mil i sprawdzenie czy nie ma wibracji .Dilerzy kupowali specjalne wywarzarki do kol (kola toczyly sie jak po jezdni)aby sprostowac plaskim plackom-wibracji az postanowiono zastapic opony MICHELIN. i problem sie skonczyl opon w USA.
ja uzywam strony WWW. TireRacks.com
maja dobre ceny w USA ale rowniez po wpisaniu auta podaja zalecane opony  i mozna wybrac odpowiednie dla swojego Jaga

qbaty

  • Gość
Odp: Jakie opony do XKR
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 22, 2008, 08:27:28 am »
Samochód zarejestrowany :)
:-yipee GRATULACJE !!!!!

Wrażenia z urzędu komunikacji zupełnie odwrotne niż z urzędu celnego. Przemiły Pan podbiegł do okienka i pytał się w czym pomóc. Przejrzał moje papiery, pomógł krok po kroku wypełnić formularz. Wyszukał tablice z fajowym numerem (WZ 77877!!!). Całą sprawę załatwiłem dosłownie w pięć minut, jeśli nie liczyć 20 minutowej przerwy na wycieczkę do domu, żeby zapłacić
Nie pomyliłeś kraju ??? ;)

Czy gdzieś w internecie są jakiekolwiek wskazówki co do używania opon innych niż Pirelli producentów? No bo analogiczne opony można kupić po 500 zeta, a pirelli kosztują co najmniej 1100.
Na odległość śmierdzi to zmową. Moim zdaniem wystarczy dobrać ten sam rozmiar i index.
Spróbuj tu:
http://www.opony.com/producent.asp?rozmiar=245/45R18&marka_pojazdu=Jaguar&model_pojazdu=XKR%20Coupe&okres_produkcji=01.04-01.04&rodzaj=osobowe
Z moich doświadczeń z czystym sumieniem poleciłbym Ci UniRoyal RainSport (używam teraz 18-calowych w wersji "1", widziałem, że wypuścili już "2"). Cena oscyluje w średnich stanach, a moje subiektywne odczucia są takie, że biją na głowę Fuldy i Bridgestone'y. Kupowałem je w tym sklepie powyżej - maja chyba największy wybór i dobre ceny.

adam74

  • Gość
Odp: Jakie opony do XKR
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 22, 2008, 08:42:37 am »
Gratuluję...
co do urzędów dużo się zmieniło i rzeczywiście procedura trwa 20do40min z uśmiechem w okienku

a tak przy okazji mój X ma na nr tablicy WJ 70870  ;D ;D ;D, zaś streetka mojej lepszej połówki WJ 69870  ;)

artleks

  • Gość
Odp: Jakie opony do XKR
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 22, 2008, 08:57:22 am »
Gratuluję...
co do urzędów dużo się zmieniło i rzeczywiście procedura trwa 20do40min z uśmiechem w okienku

a tak przy okazji mój X ma na nr tablicy WJ 70870  ;D ;D ;D, zaś streetka mojej lepszej połówki WJ 69870  ;)
a ja mam numerze tez mam dwie 7 i jedna 8

adam74

  • Gość
Odp: Jakie opony do XKR
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 22, 2008, 09:03:22 am »
może to seria jakaś  ;D ;D

Zwierzu

  • Gość
Odp: Jakie opony do XKR
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 22, 2008, 21:40:22 pm »
Na który dobór głosujecie?

Jaguar zaleca Pirelli P-Zero o następujących parametrach:
przód: 245/45R18 96 Y, ZR
tył: 255/45R18 99 Y, ZR

Pojechałem do Jaguara i potwierdzili mi oficjalnie, że nie muszę się trzymać Pirelli - muszę tylko przestrzegać wartości parametrów podanych przez nich - mają być takie jak powyżej, albo lepsze.

Z ofert internetowych dobrałem trzy wersje (a, b i c):

(a)
Continental SportContact 3 245/45R18 100 Y ZR, XL, FR
Continental SportContact 3 255/45R18 103 Y XL, FR

(b)
Goodyear EAGLE F1 ASYMMETRIC 245/45R18 100 Y XL
Goodyear EAGLE F1 ASYMMETRIC 255/45R18 103 Y XL

(c)
Firestone FHSZ80 245/45R18 96 Y
Firestone FHSZ80 255/45R18 99 Y

Z ofert innych producentów ciężko jest pozbierać takie komplety. Po prostu nie mogę znaleźć opon o zbliżonych parametrach.

Która z powyższych konfiguracji wydaje się Wam lepsza? Które marki preferujecie?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2008, 21:44:35 pm wysłana przez Zwierzu »

Offline V12

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 436
  • Nowe części zamienne Jaguar Daimler tel. 5O61122O4
    • V12.com.pl
Odp: Jakie opony do XKR
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 22, 2008, 21:59:36 pm »
Uniroyal RainSport 2 FR 103Y, nawet mam takie na wyprzedaży 255/45/18 za 695zł (świeża produkcja). Musiałbyś tylko dokupić 2 w rozmiarze 245/45/18, ewentualnie mogę spowadzić na zamówienie.
XJR-S 6.0 Asprey#99

artleks

  • Gość
Odp: Jakie opony do XKR
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 22, 2008, 22:08:56 pm »
Na który dobór głosujecie?

Jaguar zaleca Pirelli P-Zero o następujących parametrach:
przód: 245/45R18 96 Y, ZR
tył: 255/45R18 99 Y, ZR

Pojechałem do Jaguara i potwierdzili mi oficjalnie, że nie muszę się trzymać Pirelli - muszę tylko przestrzegać wartości parametrów podanych przez nich - mają być takie jak powyżej, albo lepsze.

Z ofert internetowych dobrałem trzy wersje (a, b i c):

(a)
Continental SportContact 3 245/45R18 100 Y ZR, XL, FR
Continental SportContact 3 255/45R18 103 Y XL, FR

(b)
Goodyear EAGLE F1 ASYMMETRIC 245/45R18 100 Y XL
Goodyear EAGLE F1 ASYMMETRIC 255/45R18 103 Y XL

(c)
Firestone FHSZ80 245/45R18 96 Y
Firestone FHSZ80 255/45R18 99 Y

Z ofert innych producentów ciężko jest pozbierać takie komplety. Po prostu nie mogę znaleźć opon o zbliżonych parametrach.

Która z powyższych konfiguracji wydaje się Wam lepsza? Które marki preferujecie?
ja mam letnie continental sport contact - sa bardzo dobre - skuteczne dobrze sie prowadza, twardosc taka akurat; zimowe mam fulda exelero - i nie polecam - na snieg ok, ale jak popada deszcz to sa malo skuteczne. Goodyear eagle F1 mam w drugim samochodzie - dobre, ale conti lepsze. Do Firestone nie mam przekonania - taka marka drugiej kategorii

Zwierzu

  • Gość
Odp: Jakie opony do XKR
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 23, 2008, 08:12:54 am »
Chętnie bym kupił od Ciebie Jagoholic, mam tylko mały kłopot - zamówiłem już opony zalecane przez Jaguara w sklepie internetowym www.opony.com. Zakup wstrzymano, bo okazuje się, że nie ma już w sprzedaży Pirelli P-Zero Direzionale. Wywaliłem niewiarygodną kupę kasy na te opony - zamówiłem Pirelli P-Zero Assimetrico na tył i te Direzionale na przód. Dokładnie tak jak w instrukcji samochodu.

Najgorsze jest to, że już ZAPŁACIŁEM (jak to w sklepach internetowych). Wywaliłem kupę kasy na opony, których już się nie produkuje. Zapłaciłem po ponad 1000 zeta za sztukę.

Teraz czuję, że sklep nie będzie zbyt chętny, żeby mi kasę zwracać, i będzie coś tam mi oferować w zamian. Oczywiście drogiego. Już proponowali Pirelli P-Zero Rosso. Odrzuciłem i pojechałem do JAguara pogadać - efekt rozmowy opisałem w poście powyżej.

Cały wczorajszy wieczór strawiłem na przeglądanie ocen opon. Najbardziej wnerwiające jest to, że Pirelli mają bardzo złe oceny ze strony użytkowników. Podobnie jak np. Micheliny. Ewidentnie przereklamowane, kiepskie opony.

Najlepsze jakie wczoraj późnym wieczorem udało mi się znaleźć są japońskie opony o dziwacznej nazwie TOYO - niestety dość drogie, ale praktycznie nie mają wad - wszystkie oceny bardzo wysokie, i świetnie wyglądają.

Spróbuję wymanewrować się z tego sklepu kupując komplet Firestonów - mają dobre oceny za przyczepność na suchej i mokrej nawierzchni, jedyny minus to nieco szybsze zużycie. Ale za to są tanie - po nieco ponad 600 złotych za sztukę. Zobaczymy czy sklep jest uczciwy i czy zwróci resztę pieniędzy.

Pozdrawiam i dziękuję za Wasze sugestie - nauczyłem się od Was i z internetu o oponach mnóstwo rzeczy i teraz jestem już prawie profesjonalistą od opon :)

Dla Waszej informacji poczytałem o następujących oponach:

  • Firestone FHSZ80 - cena ok 650 zł, średnia ocen 5/6, dobra przyczepność, ale trochę szybko się ściera
  • Nokian Z G2, cena ok 700 zł  tego na pewno nie kupię, jednemu gościowi opona rozpadła się we włoszech na autostradzie (!!!!)
  • Dunlop SP SPORT 9000 - cena ponad 700 zł, ocena 5/6, dobra przyczepność, ale trochę szybko się ściera
  • Goodyear EAGLE F1 ASYMMETRIC, cena 800 złotych, ocena 5,2/6, ale słaba przyczepność na mokrej nawierzchni i szybko się ściera
  • Bridgestone RE050 cena ok 900 złotych, ocena 4,9/6, opona nie ma słabych stron
  • Toyo Proxes T1-R cena ok 1000 złotch, ocena 5,3/6, opona nie ma słabych stron]
  • Michelin PILOT SPORT cena około 1000 złotych, ocena 4,5/6, słaba przyczepność na mokrej nawierzchni, szybko się ściera


Acha, i jeszcze garść informacji o firmach:

Bridgestone i Firestone to jedna firma. Bridgestone przejął Firestone w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Firestone to oryginalna firma amerykańska, Bridgestone to koncern japoński.

Nokian to kiedysiejsza Nokia - tak, tak, producent telefonów komórkowych zaczynał od wyrobów gumowych i kabli. Obecnie firma sprzedana przez Nokię koncernowi... Bridgestone Chichot Opony produkuje częściowo w Finlandii, częściowo w Rosji.

Z kolei koncern Goodyear to:
- Fulda
- Goodyear
- Dunlop
- Dębica
i parę innych marek.

Michelin to Francuzi, a ja za Francuzami nie przepadam  ;D

A Pirelli to makaroniarze.

Uniroyal to koncern amerykański. Niezależny od Goodyeara.
No i jeszcze Continental - niemiecka firma :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 23, 2008, 10:26:58 am wysłana przez Robson »

artleks

  • Gość
Odp: Jakie opony do XKR
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 23, 2008, 09:47:54 am »
Jedna z fabryk Bridgestone znajduje się w Poznaniu - ul. Bałtycka - "obwodnica" Poznania. Naiwnie myślałem, że jak są na miejscu to ceny bridgestone w miejscowych hurtowniach będą niższe, ale się rozczarowalem. Są nawet wyższe od konkurencji.  ;D