Autor Wątek: x-type: gaśnie na benzynie na autostradzie  (Przeczytany 7483 razy)

ktr

  • Gość
x-type: gaśnie na benzynie na autostradzie
« dnia: Luty 08, 2017, 12:59:27 pm »
Byłem kilka dni temu w trasie. Pierwsze około 220 km zrobiłem na gazie, bez żadnych problemów. Gdy gaz się skończył auto przełączyło się automatycznie na benzynę podczas jazdy (był prawie pełny bak benzyny). Pierwsze kilometry były całkiem ok, ale po kilku kilometrach zauważyłem, że auto bardziej jakby muli, niż na gazie. Na benzynie po wciśnięciu pedału gazu auto reagowało dużo słabiej i o wiele później. Mulił wyraźnie. Najgorsze jest jednak to, że na odcinku kilkudziesięciu km auto zgasło mi 3 razy. Wydaje mi się, że za każdym razem gdy prędkość była już niewielka, gdy obroty spadały i były raczej niskie, pedał raczej z gazu, czyli przy hamowaniu silnikiem. Albo dojazd do świateł, raz na zakręcie (zjazd z autostrady, lekko pod górę, prędkość była niewielka). Po trzecim zgaśnięciu zatankowałem LPG i przełączyłem jazdę na gazie. Od razu przestał mulić, na gazie nie zgasł ani razu. Po kilku km jazdy na gazie wywalił tylko błąd, który odczytałem i skasowałem, więcej się nie powtórzył. Był to błąd: P0191.

Trochę się przestraszyłem, bo zacząłem sobie wyobrażać co by było gdyby auto zgasło przy prędkości 140 km/h??? A może nie ma się co bać bo gaśnie póki co przy niewielkich prędkościach i tylko przy takich jest to możliwe? Tylko nawet wtedy kierownica i hamulec robią się praktycznie nie do użycia, więc stwarza to jednak zagrożenie.

Co może być przyczyną? Mechanicy z JAGCAR podejrzewają, że moje katalizatory mogą powodować wypadanie zapłonów na zimnym silniku po nocy. Ale ta przygoda to nie były wypadające zapłony... czy katalizator może sprawić, że auto zgaśnie podczas jazdy? A jeśli tak to dlaczego gaśnie na benzynie, a na gazie nie.

Teraz śmigam po górach specjalnie na benzynie bo zobaczyć, czy mi zgaśnie... i robiąc trasy po 2 km, max 20 km w jedną stronę nie zgasł mi ani razu, chociaż jeżdżę na benzynie. Nawet nie muli. Jakby mu przeszło... nic z tego nie rozumiem. Może coś się lepiej ułożyło w katalizatorze?

Auto ma założony gaz i mechaniczny powrót paliwa do baku (działa gdy auto jedzie na LPG), dzięki temu wyeliminowałem kiedyś notoryczny u mnie błąd P0191 i problemy na gazie. Błąd dawno się nie pojawiał, aż nagle niedawno wyskoczył. Oczywiście nie mam żadnego emulatora bo to nie działa w JAGu.
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2017, 13:07:54 pm wysłana przez ktr »

Offline voitec

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 876
Odp: x-type: gaśnie na benzynie na autostradzie
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 08, 2017, 14:59:06 pm »
"Oczywiście nie mam żadnego emulatora bo to nie działa w JAGu." - BZDURA! Oczywiście ze działa, musi być tylko odpowiedni emulator i dobrze USTAWIONY!.
Jak na razie to objawy wskazują, że Twój przelew nie działa. Jest tam elektrozawór? Ja bym sprawdził jego działanie przy przejściu na LPG. Dokładnie takie objawy daje rozjazd adaptacji pompy - kiedy silnik schodzi poniżej 1500rpm, to zaczyna gasnąć, szarpać itd.
X-type 3.0 Estate '05 LPG
X-type 3.0 Sedan '01 LPG

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.460
Odp: x-type: gaśnie na benzynie na autostradzie
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 08, 2017, 20:49:55 pm »
Potwierdzam zdanie poprzednika.
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

ktr

  • Gość
Odp: x-type: gaśnie na benzynie na autostradzie
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 09, 2017, 14:15:59 pm »
Elektrozawór działa raczej prawidłowo, o ile dobrym testem jest zobaczenie przez wlew paliwa. Jak jest na LPG to widać jak benzyna wraca i wlewa się do baku, jak jest na benzynie to paliwo nie wraca.

Co do stwierdzenia, że emulatory nie działają - to bazowałem na własnych doświadczeniach, kiedy to kilka lat temu testowałem na swoim X kilka różnych emulatorów i żaden nie działał. Pomógł mi dopiero mechaniczny przelew paliwa, który założyłem kilka lat temu.

Rozjazd adaptacji pompy - jak można sprawdzić, czy mamy do czynienia z rozjazdem adaptacji pompy? Jaka może być przyczyna? I co można teraz zrobić?

To trzykrotne zgaśnięcie miało miejsce 04.02.2017. Teraz od 5 dni jeżdżę wyłącznie na benzynie by zobaczyć, czy jeszcze zgaśnie... robię niestety krótkie trasy po 2 km w jedną stronę, zaś jednego dnia zrobiłem 20 km w jedną stronę i ani razu nie zgasł mi na benzynie (chodzi bardzo ładnie).
« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2017, 14:49:14 pm wysłana przez ktr »

ktr

  • Gość
Odp: x-type: gaśnie na benzynie na autostradzie
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 12, 2017, 10:02:01 am »
Mam zregenerowane dwa katalizatory. Teraz zauważyłem nowy objaw. Gaśnie na benzynie na niskich obrotach przy małej prędkości. Wcześniej gasł czasem na benzynie a teraz na gazie.
Co do błędu P0191 to obluzowała się wtyczka od elektrozaworu i powrót paliwa nie działał. Poprawiłem kilka dni temu i błędu nie ma.
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2017, 16:25:57 pm wysłana przez Choina »

Offline voitec

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 876
Odp: x-type: gaśnie na benzynie na autostradzie
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 12, 2017, 17:21:54 pm »
Teraz to już nie rozumiem jaki masz obecnie problem. Teraz gaśnie na gazie? Tylko na gazie?
Jak tak to interfejs w dłoń, logi i trzeba patrzeć co się dzieje w tym sterowniku gazowym.
X-type 3.0 Estate '05 LPG
X-type 3.0 Sedan '01 LPG

Offline ziutek567

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 495
  • x-type 3.0 automat
Odp: x-type: gaśnie na benzynie na autostradzie
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 12, 2017, 20:13:57 pm »
jak ci sie pierw psuło na gazie a potem to samo miałeś na benzynie to wina układu wysokiego napięcia, cewki i świece. Gaz jest takim wykrywaczem :)

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Odp: x-type: gaśnie na benzynie na autostradzie
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 12, 2017, 20:26:35 pm »
a jakie masz ciśnienie paliwa na gazie i jakie na benzynie?

ktr

  • Gość
Odp: x-type: gaśnie na benzynie na autostradzie
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 12, 2017, 21:23:40 pm »
Teraz gaśnie zarówno na benzynie i na LPG. Gaśnie np. jak stoję na światłach albo wolno jadę. Na trasie liczącej 50 km zgasł mi dwa razy. Po takim zgaśnięciu czasem odpala bez problemu a czasem trzeba długo kręcić i dopiero za którąś serią kręcenia odpala.
Co ciekawe nie wywala żadnego błędu, nie zapala się check engine.
Na razie nie miałem jak sprawdzić ciśnienia paliwa ani logów.

Kolejność psucia się była następująca: w lutym czasem gasł, ale wyłącznie na benzynie. Na LPG wtedy było dobrze. Teraz w marcu gaśnie zarówno na benzynie jak i na LPG. Problem diagnostyczny może być taki, że można nieraz jechać przez 30 km i ani razu nie zgaśnie, dopiero np. na 40-stym kilometrze...
Najlepsze, że to jest automat.

Jeszcze jedna obserwacja. Na kilka minut przed zgaśnięciem pojawiają się symptomy zapowiadające zgaśnięcie: takie jakby szarpnięcia, dławienie. Potem po kilku minutach jazdy następuje zgaśnięcie.
Poszperałem trochę w necie i... czy to może być czujnik Halla?
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2017, 20:59:51 pm wysłana przez MicGin »

ktr

  • Gość
Odp: x-type: gaśnie na benzynie na autostradzie
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 16, 2017, 15:21:52 pm »
Ma ktoś może jakiś pomysł?

Offline ziutek567

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 495
  • x-type 3.0 automat
Odp: x-type: gaśnie na benzynie na autostradzie
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 16, 2017, 15:36:58 pm »
musisz sprawdzić synchronizacje bo tak to wróżenie z fusów

Offline voitec

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 876
Odp: x-type: gaśnie na benzynie na autostradzie
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 16, 2017, 18:49:00 pm »
Mój x-type odpala bez podłączonego czujnika wału. W awaryjnym ale odpala, więc nie wiem czy to bym szukał przyczyny.
Zapnij tam torque, zrób trochę logów i będzie można pomyśleć. Map, maf, czujniki temperatur, tps tak na początek. Sondy też mogą się przydać w logach. Bez tego to będzie wróżenie.
Gdybyś miał oprócz tego log z kompa lpg to czas wtrysku też mógłby coś powiedzieć.
X-type 3.0 Estate '05 LPG
X-type 3.0 Sedan '01 LPG

ktr

  • Gość
Odp: x-type: gaśnie na benzynie na autostradzie
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 22, 2017, 20:46:41 pm »
Nie mam niestety takich specjalistycznych narzędzi, jedynie skaner obd. Za 2 tygodnie wstawiam auto do warsztatu.

ktr

  • Gość
Odp: x-type: gaśnie na benzynie na autostradzie
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 23, 2017, 16:05:04 pm »
Dziś przejechałem trasę o długości 20 km (od kilku dni jeżdżę wyłącznie na benzynie). Na tej trasie zgasł mi 3 razy. Pierwsze dwa zgaśnięcia nie pokazały żadnych błędów ani kontrolki check-engine (tak jak we wcześniejszych tygodniach gdy gasło na PB i na LPG też nie było błędów). Przy trzecim zgaśnięciu pokazał się na chwilę przed zgaśnięciem "cruise not available" oraz zapalił się check-engine. Odczytałem błędy po trzecim zgaśnięciu: P0201, P0202, P0203, P0204, P0205 i P0206.

Czyli na wszystkich cylindrach "Injector Circuit Open Cylinder od 1 do 6".

Na szczęście po każdym z trzech zgaśnięć auto odpalało (a nie tak jak kiedyś po 10 minutach).

Czy to jest jakiś trop? Czy te błędy coś mogą sugerować?

ktr

  • Gość
Odp: x-type: gaśnie na benzynie na autostradzie
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 23, 2017, 19:32:39 pm »
A ciekawi mnie taka sytuacja: gdy jadę np. 60 km/h i auto mi zgaśnie (tak bywa) to auto po zgaśnięciu wciąż się przecież toczy do przodu przy jednoczesnym włączonym biegu "D" (skrzynia automatyczna). Czy to nie psuje skrzyni?

Co sądzicie o takim pomyśle, który podsunął mi mechanik: gdy zgaśnie mi auto i się toczy do przodu to zmienić z: "D" na: "N" (bez wciskania hamulca) i na toczącym się (z pozycją N) próbować go zapalić i jak już odpali i się dalej będzie toczyć zmienić z: "N" na: "D" (bez wciskania hamulca) i jechać dalej. To taka rada gdyby mi zgasł w sytuacji niebezpiecznej. Czy nie zepsuję w ten sposób skrzyni?