Autor Wątek: Raz odpala a raz nie X300  (Przeczytany 5586 razy)

Offline PiotrK-g

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Raz odpala a raz nie X300
« dnia: Kwiecień 30, 2015, 08:48:00 am »
Witam wszystkich. Jestem nowy na forum. Jestem z Kołobrzegu i mieszkają tu tylko 2 jaguary. Nikt nie chce podjąć się naprawy tego samochodu. Dziwne ale prawdziwe. Kupiłem wczoraj Jaguara XJ6 3,2 211KM z 1996. Bardzo zadbany model. Problem tkwi w tym, że samochód raz odpala a raz nie. Objawy są takie: Po otwarciu z pilota, kluczyk do stacyjki, skrzynia w pozycji P, przekręcam zapłon wszystkie kontrolki się zapalają i gasną, pozostaje tylko check engine akumulator i ciśnienie oleju. Czytałem na forum że może to być pętla immobilaizera ale check engine cały czas się pali. Jak poruszam skrzynia biegów to za którymś razem odpali. Jak już się silnik uruchomi i wyłączę ale nie wyciągnę kluczyka to znowu odpala. Jak go zamknę i znowu chcę odpalić po raz kolejny cisza. Czy ktoś ma jakiś pomysł? 

Offline Six

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 267
Odp: Raz odpala a raz nie X300
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 30, 2015, 09:10:27 am »
A to nie jest przypadkiem tak, że check engine powinien po chwili zgasnąć, a jeśli świeci się cały czas to znaczy, że immobiliser jest uzbrojony i odcina zapłon?

Offline PiotrK-g

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: Raz odpala a raz nie X300
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 30, 2015, 09:16:24 am »
Check engine gaśnie po uruchomieniu silnika, jeśli zgaśnie przed uruchomieniem to znaczy że pętla immo jest uszkodzona. Mi gaśnie po uruchomieniu. Tak wyczytałem na forum.

Offline Choina

  • Moderator Globalny
  • Forumowicz Daimler
  • ***
  • Wiadomości: 2.281
Odp: Raz odpala a raz nie X300
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 30, 2015, 09:39:03 am »
Jak naciskasz pedał hamulca na zgaszonym silniku słyszysz cyknięcie w okolicy lewarka?
Jest XE MY20, XJ6 BRG MY95
Był X350 Sovereign 4.2 Long 2005,  X350 SuperV8 2003, X-Type 3.0 2004 i 2007, X300 Sovereign 4.0 1997, X308 Sovereign 1998, X300 Tuning Arden 4.0 Manual 1996

Offline PiotrK-g

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: Raz odpala a raz nie X300
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 30, 2015, 09:41:43 am »
Tak, elektromagnes rozłącza skrzynię

Może źle zrozumiałem. Jak przekręcę kluczyk w stacyjce to słyszę uderzenie i mogę ruszać skrzynią, jak wyłączę zapłon a nie wyjmę kluczyka to skrzynia się blokuje.

Może to istotne - zauważyłem, że przy włączeniu zapłonu zapala się i gaśnie kontrolka poduszki - czy może wskazywać to na uszkodzony włącznik uderzeniowy?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2015, 10:31:28 am wysłana przez Choina »

Offline Zatoichi

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Raz odpala a raz nie X300
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 30, 2015, 10:39:12 am »
Przy dźwigni zmiany biegów, po jej prawej stronie, pod obudową konsoli centralnej jest mała czarna"skrzynka" - jest to przełącznik informujący komputer o aktualnym położeniu dźwigni zmiany biegów. Czasem, kiedy jest wypracowany nie przekazuje sygnału. Sprawdź czy po przełączeniu dźwigni zmiany biegów podświetla Ci się na czerwono idiom - litera P lub N  przy dźwigni (bo w tych pozycjach możesz załączyć rozrusznik). Jeśli nie - poruszaj lekko dźwignią... powinno się podświetlić i rozrusznik zadziała. Żeby przełączyć dżwignię w inną pozycję niż P(ark) musisz mieć włączony zapłon i wciśnięty pedał hamulca (dźwignia ma blokadę elektromagnetyczną w pozycji P).

Offline PiotrK-g

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: Raz odpala a raz nie X300
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 30, 2015, 10:51:09 am »
Zauważyłem że czasami nie podświetlają mi się litery na skrzyni. Jak włączę R to nie zapalają się światła cofania. Kilka razy poruszam i zapalają się. Czy to może mieć wpływ na na mój problem? Czy tę skrzynkę można naprawić czy tylko zakup nowej?

Dzięki Zatoichi. Po robocie zajrzę do skrzyni idzie majówka to będzie czas żeby pogrzebać. Dam znać jak się uporam z problemem.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2015, 11:06:14 am wysłana przez Choina »

Offline Choina

  • Moderator Globalny
  • Forumowicz Daimler
  • ***
  • Wiadomości: 2.281
Odp: Raz odpala a raz nie X300
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 30, 2015, 11:08:04 am »
Skrzyni nie trzeba wymieniać, tylko tą "czarną skrzynkę"

PS. Nie piszemy posta pod postem. Do edycji postów masz przycisk
Jest XE MY20, XJ6 BRG MY95
Był X350 Sovereign 4.2 Long 2005,  X350 SuperV8 2003, X-Type 3.0 2004 i 2007, X300 Sovereign 4.0 1997, X308 Sovereign 1998, X300 Tuning Arden 4.0 Manual 1996

Offline PiotrK-g

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: Raz odpala a raz nie X300
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 30, 2015, 11:13:42 am »
Dzięki Choina za uwagę. Dostosuję się. ( do używania ikonki zmień). Powiedz mi jeszcze czy można to naprawić czy tylko wymienić. Szukam w necie żeby kupić ale nigdzie nie mogę znaleźć. Jak to fachowo się nazywa.
Źle się wyraziłem mam zamiar zajrzeć do tunelu dźwigni zmiany biegów.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2015, 13:15:27 pm wysłana przez PiotrK-g »

Offline Zatoichi

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Raz odpala a raz nie X300
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 30, 2015, 16:10:33 pm »
Nazywa się to pozycjoner (lub przełącznik) wybieraka dźwigni zmiany biegów. Możesz próbować reanimować - gwarantowana pracochłonna operacja demontażu konsoli, a skutek naprawy albo żaden, albo mizerny, albo krótkotrwały. Nowy pozycjoner raczej tylko w serwisie, zapewne w chorej cenie. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup sprawnego używanego, dostępny najczęściej razem z wybierakiem.

tomek1212

  • Gość
Odp: Raz odpala a raz nie X300
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 30, 2015, 21:26:37 pm »
Bez problemu można to naprawić jeśli posiada sie jakieś zdolności manualne, zazwyczaj wystarczy rozebrać, wyczyścić styki a na koniec nałożyć nowy smar.

Offline PiotrK-g

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: Raz odpala a raz nie X300
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 03, 2015, 10:28:13 am »
Witam koledzy. Jest tak ja mówiliście. Walnięty jest czujnik położenia dźwigni biegów. W serwisie 1600zł + 250zł robocizna :-boks powaliło mnie. Znalazłem gościa co sprowadza takie części z UK za 160zł. Daje 10 dniową gwarancję. Na tę chwilę znalazłem pozycję dźwigni biegów kiedy zawsze załapuje. Mianowicie, gdy jest w pozycji P lekko przesuwam ją w tej samej pozycji w stronę kierowcy od 1 do 5 razy i załapuje, więc nie muszę wachlować nią góra dół. Dziękuję koledzy za pomoc i dobre rady. Do tej pory nie wiedziałem o co chodzi i odpalałem go czasami 40 minut. Teraz minuta i delektuję się jazdą. Wielkie dzięki.

Offline msiwow

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 566
Odp: Raz odpala a raz nie X300
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 11, 2016, 07:24:04 am »
Podepne się pod temat.

Czy uszkodzony pozycjoner skrzyni biegów może mieć wpływ na pracę silnika?

Czasami gasną mi kontrolki aktualnego położenia i np na P gdy nie świeci silnik delikatnie drga a po dopchnieciu, co powoduje zapalenie kontrolki praca staje się stabilniejsza.

Zbieg okoliczności?

D też czasami gaśnie...

Offline Szwagier

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 791
Odp: Raz odpala a raz nie X300
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 11, 2016, 14:02:43 pm »
Nie tyle na pracę silnika co na pracę samej skrzyni. I owszem P nie świeci a silnik ma pracę jakby miał obciążenie, linką zamykasz główny zawór w płycie ale P nie świeci czyli po drodze do P masz R i np olej jest blokowany bo zapina R a główny zawór ustawiony na P robią się ciśnienia na pompie i konwerterze i na silniku to czuć. Spróbuj linką to wyregulować a jak nie pomoże to sypie się pozycjoner
:)

s-type 4.0 2000r

Offline msiwow

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 566
Odp: Raz odpala a raz nie X300
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 12, 2016, 06:23:49 am »
Wczoraj wieczorem zmieniłem czujnik na drugi, który okazał się gorszy... Założyłem więc mój stary znowu. Teraz P się świeci twardo ale za to D wcale...

Mogłem tego nie ruszać tylko roboty sobie narobilem.