Autor Wątek: X308 Rozrząd watro go zrobić !!!  (Przeczytany 8170 razy)

Offline jazabek wacław

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 693
X308 Rozrząd watro go zrobić !!!
« dnia: Maj 26, 2013, 21:17:34 pm »
Koledzy,

X308 znane jest z tego że rozrząd nie jest jego mocną stroną, i warto go zrobić po zakupie auta. Swoje auto kupiłem prawie 2 lata temu, wszystko działało bez problemu i dlatego odkładałem tą wymianę do ostatniego tygodnia, poniżej kilka zdjęć :



Widać tu popękane łyżwy, i zużyte świece, to jest najlepszy dowód że pomimo tego że nie było żadnych usterek warto zrobić tą wymianę profilaktycznie albo przynajmniej sprawdzić jak łyżwy wyglądają.



poprzedni właściciel musiał wymienić jeden napinacz bo jest w dobrym stanie i mało używany ( dużo jaśniejszy niż pozostałe ), może ktoś potrzebuje ?



To wszystkie wymienione elementy zwrócone przez mechanika, przy okazji zrobiłem też inne drobiazgi !
Mechanik specjalizuje się w naprawie Jaguarów, i przy okazji naprawy rozrządu wymienił większość uszczelek, łącznie z uszczelką miski olejowej. Demontując miskę olejową sprawdza czy jest tam jakiś syf, w moim przypadku drobiny plastiku z łyżwy.

Koszt wymiany to około 4200 zł :

- części 2210 zł + gratis zestaw do czyszczenia skór Gripone

zestaw naprawczy rozrządu Tsubaki 1579zł
uszczelki pokrywy zaworów NCA2515AE, NCA2516AE 2x 72.23zł
uszczelki wokół cewek NCA2578BB 4x 7.54zł
uszczelki przedniej pokrywy AJ83699, NCA2127AC 47.75zł + 56.20zł
uszczelniacz wału AJ83698 76.83zł
śruba wału AJ89909 37.16zł
uszczelka miski olejowej NCA1730AD 122.57 PLN

trójnik ukł. chłodzenia AJ85885 99.84zł

- świece 200 zł okazja z allegro
- olej 200 zł
- robocizna 1500 zł, w tym wymiana klocków hamulcowych tył, trójnika układu chłodzenia bo mój był klejony i panelu sterowania fotelem bo nie działało pompowanie fotela
 




Albert Einstein

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.

Offline Kocur666

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.670
  • Zdrowie szybkich pań i pięknych Jaguarów...
Odp: X308 Rozrząd watro go zrobić !!!
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 26, 2013, 23:05:14 pm »
Taki tam drobny wydatek, który potwierdza, że na Jaguara stać prawie każdego ale utrzymać go w naprawdę dobrym stanie już nielicznych... :P Długo wymieniał co rozrząd?? :P Ile auta ma przejechane?? :P
Jaguar X-type 2,5 V6 AWD 02r

Yamaha YZF-R1 RN19

Offline jazabek wacław

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 693
Odp: X308 Rozrząd watro go zrobić !!!
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 27, 2013, 02:03:56 am »
Taki tam drobny wydatek, który potwierdza, że na Jaguara stać prawie każdego ale utrzymać go w naprawdę dobrym stanie już nielicznych... :P Długo wymieniał co rozrząd?? :P Ile auta ma przejechane?? :P

Masz rację, Jaguar jest tani w zakupie ale drogi w utrzymaniu, pod warunkiem że się o niego nie dba !!!
Auto stało w warsztacie około 10 dni, i to dlatego że mi się nie spieszyło, sama robota to chyba 1 lub 2 dni, a przebieg samochodu to 390000 km.

Mam to szczęście że mam dobrego mechanika, który zna się na Jaguarach, w tym momencie moim największym problemem jest kosmetyka i wnętrze bo mechanicznie jest bez zarzutu ( mówimy o 15 letnim aucie )
Albert Einstein

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.

markos

  • Gość
Odp: X308 Rozrząd watro go zrobić !!!
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 27, 2013, 14:44:17 pm »
Co składało się na zestaw naprawczy rozrządu Tsubaki ?
Mi osobiście podoba się podejście właścicieli jagów (nie nowych), którzy próbują naprawiać je u zwykłych mechaników znających się na rzeczy.
Mechanik nie musi mieć szyldu z napisem Jaguar aby dobrze naprawiać Koty:)
Ja w swoim x 300 też miałem przygodę z rozrządem i wyszło dużo lepiej u znajomego mechanika niż w polecanym serwisie Jaguara.
Teraz tylko czekam na odbiór kota po naprawie klimy i też zostanie blachara:)

Do Jagów trzeba mieć cierpliwość. Za dobrą naprawę odwdzięczy się bezawaryjnością i niesamowitą frajdą!

Offline jazabek wacław

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 693
Odp: X308 Rozrząd watro go zrobić !!!
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 28, 2013, 08:57:07 am »
Co składało się na zestaw naprawczy rozrządu Tsubaki ?


Przedmiotem aukcji jest zestaw naprawczy rozrządu silnika AJV8 wyprodukowany przez Tsubaki Japan (Original Equipment).

Części są fabrycznie nowe i pasują do Jaguara
X308 3.2, 4.0, XJR, XK8 4.0, XKR, S-Type 4.0
do nr silnika -0108122359 (data produkcji do 12.08.2001)
 
Zestaw zawiera 4 metalowe napinacze, kpl śrub górnych napinaczy, 4 łańcuchy typu Simplex, łyżwy i ślizgi najnowszej generacji.

Kolego tylko tych zwykłych mechaników znających się na rzeczy coraz mniej, i jak trafi do nich coś innego niż Fiat, Skoda czy jakiś niemiecki to już jest problem.

Przerabiałem temat mechaników i w końcu trafiłem na takiego do którego nie mam zastrzeżeń, nie jest może najtańszy ale zna się na tym co robi, i nie jest to chyba tylko moje zdanie, sądząc po ilości Jaguarów ( S, X300, X308, XJ III, II ,E ) przed warsztatem.
Albert Einstein

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.

markos

  • Gość
Odp: X308 Rozrząd watro go zrobić !!!
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 28, 2013, 09:36:56 am »
Dzięki za informacje :-super
Tak to prawda. Fachowców coraz mniej

dranxx1

  • Gość
Odp: X308 Rozrząd watro go zrobić !!!
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 24, 2013, 08:57:15 am »
Witam,możesz podać symbole świec?

Offline jazabek wacław

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 693
Odp: X308 Rozrząd watro go zrobić !!!
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 24, 2013, 10:14:06 am »
Witam,możesz podać symbole świec?


NGK ma katalog i tam wpisując model i silnik sprawdzisz kod świecy.
Albert Einstein

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.

Offline radzioo

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 129
Odp: X308 Rozrząd watro go zrobić !!!
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 24, 2013, 10:48:33 am »
Cześć,
ja ostatnio zmieniałem świece w swoim jagu, x308, 4.0, 1999r. Typ świec jakie wsadziłem to Bosh (super plus) FR7KPP33U, jeśli chodzi o NGK to właściwe będą NGK PFR5G-13E

Kupione w hutrowni motoryzacyjnej, ponieważ te świece nie są zbyt popularne to czas oczekiwania 2 dni na sprowadzenie do hurtowni:
"BEST" Firma Handlowa Spółka Jawna
A. Siedlecka, T. i J. Szyplińscy
05-816 Michałowice
Opacz, ul. Centralna 24
tel. 22 723 04 03
e-mail: best@motobest.com.pl
XJ Executive 4.0, 1999

jano86

  • Gość
Odp: X308 Rozrząd watro go zrobić !!!
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 04, 2014, 13:09:46 pm »
Przy jakim przebiegu powinno się teoretycznie wymieniać rozrząd? Czy jest to przewidziane w procedurze serwisowje.

A drugie pytanie do osób majsterkujących: jak kłopotliwa jest wymiana rorządu? Dużo trzeba rzeczy rozebrać? Jak domniemam wymianę można zrobić na aucie?

szef

  • Gość
Odp: swiece do xj8 x308 4,0 98
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 27, 2014, 20:49:58 pm »
A ngk Ifr5n10 mogą być