Autor Wątek: Uszczelka kolektorów wydechowych  (Przeczytany 3025 razy)

jannaf

  • Gość
Uszczelka kolektorów wydechowych
« dnia: Sierpień 03, 2008, 17:26:20 pm »
Uszkodziła mi się kilka dni temu uszczelka pomiędzy głowicą a kolektorem wydechowym (tylna). Zdobyć nową to nie kłopot, ale jak wymienić ????. Padłem już na wstępnym etapie, bo nijak nie mogę zdemontować tej pięknie chromowanej blachy zasłaniającej kolektory wydechowe. Odkręciłem wszystkie 4 śruby ale nie ma tam wystarczająco dużo miejsca, by osłonę wyjąć do góry. Czy ktoś robił własnym staraniem operację wymiany tych uszczelek ? a jeżeli tak to bardzo proszę o porady  :-A

jarek-jerryjag

  • Gość
Odp: Uszczelka kolektorów wydechowych
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 03, 2008, 21:53:14 pm »
osłonę musisz wysunąć nad aparatem zapłonowym.(zdejmij kopułkę z przewodami) dolnych rur możesz nie odkręcać od kolektorów. po odkręceniu kolektory odsuniesz od głowicy.

jannaf

  • Gość
Odp: Uszczelka kolektorów wydechowych
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 03, 2008, 21:58:24 pm »
Dzięki ! jutro spróbuję tym sposobem. O efektach napiszę  :-W

jannaf

  • Gość
Odp: Uszczelka kolektorów wydechowych
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 04, 2008, 18:49:31 pm »
DUUUUUŻY KŁOPOT !!! :-zly
Osłonę udało mi się usunąć, ale zmartwiła mnie przyczyna nieszczelności. Gdy założyłem klucz na nakrętkę kolektora (tę przy ktorej występuje przedmuch), nakretka odpadła wraz z kawałkiem szpilki - tej która wchodzi w głowicę. Miejsce pękniecia jest już podkorodowane, więc brak docisku był przyczyną nieszczelności. Jestem pewny, że sam nie dam rady wykręcić kikuta szpilki, ale może podpowiecie mi gdzie zrobić taką operację ??? czy bedzie konieczność demontażu głowicy??? itp. dwie inne śruby odkręciły się bez problemu a ostatnia stawia duży opór, więc sobie odpuściłem żeby i tu czegoś nie ukręcić.  :-zly

Offline V12

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Nowe części zamienne Jaguar Daimler tel. 5O61122O4
    • V12.com.pl
Odp: Uszczelka kolektorów wydechowych
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 04, 2008, 19:30:58 pm »
wykrakałem?
XJR-S 6.0 Asprey#99

jannaf

  • Gość
Odp: Uszczelka kolektorów wydechowych
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 04, 2008, 19:46:58 pm »
Wykrakałeś  :'(
Czytam już po różnych forach jak sprawie zaradzić i nie jest tak tragicznie. Szpilka urwała się nie przy głowicy tylko przy kolektorze, więc jak go całkiem zdejmę to będzie około 7mm wystawać z głowicy. Należy na nię nakręcić nakretkę, przyspawać ją migomatem do szpilki i wykręcić całość z głowicy. Problem w tym, że wszyscy którzy przeżyli tę operację zdecydowanie polecają wymianę wszystkich szpilek na nowe. Przychylam sie do tej opinii bo widzę, że to nie żarty. Masz może Krzysztof takie szpileczki z nakręteczkami w ofercie ???

Offline V12

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Nowe części zamienne Jaguar Daimler tel. 5O61122O4
    • V12.com.pl
Odp: Uszczelka kolektorów wydechowych
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 04, 2008, 19:50:46 pm »
to są zwykłe szpilki metryczne, kupisz podobne w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie motoryzacyjnym. Ja niestety mogę pomóc dopiero po urlopie :( a uszczelki poszły dziś.
XJR-S 6.0 Asprey#99

jannaf

  • Gość
Odp: Uszczelka kolektorów wydechowych
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 04, 2008, 21:33:37 pm »
OK ! Będę sobie radził. Właśnie polazłem do garażu i w godzinę odkręciłem wszystkie pozostałe śruby z obydwu kolektorów, uprzednio spryskawszy je obficie preparatami penetrującymi (polecam LIQUI MOLY). Kolektorki zlazły bez oporów ze szpilek i mogłem wyjąć stare uszczelki. Są aluminiowe 3 warstwowe (chyba oryginalne) i wygladają wcale dobrze. Oczywiście są okopcone w miejscach przedmuchu, ale innych uszkodzeń brak. Urwana szpilka sterczy z głowicy na prawie 1cm więc spróbuję jutro systemu nakrętka + kontra i mnóstwo penetratora. Liczę, że uda mi się ją wykręcić z głowicy.
Tak na marginesie... łatwiej byłoby przeprowadzić t operacje przy całkowicie zdemontowanych kolektorach, ale wygląd połączeń ich z puszkami "katów" zdecydowanie zniechęca mnie do rozbiórki tego połączenia. Może ktoś z kole-gów(-żanek) ma jakieś doświadczenia w totalnym demontażu kolektorów ???? Niecierpliwie czekam na porady :)

jannaf

  • Gość
Odp: Uszczelka kolektorów wydechowych
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 06, 2008, 18:53:10 pm »
No i częściowo po kłopocie  ;D. Kikut szpilki wykręcony z głowicy, pomimo że siedział cholernik jak przyspawany. Wszystko odbyło się wg planu opisanego powyżej. Obeszło się bez żadnych nieplanowanych uszkodzeń dodatkowych. Pozostał niestety problem zamiennika ułamanej szpilki. W Gnieźnie albo nie ma "dobrze zaopatrzonych sklepów  motoryzacyjnych", albo o nowe szpilki wcale nie jest tak łatwo. Cały dzień poszukiwań a efekt żaden. Może KTOŚ DYSPONUJE niepotrzebną szpilką lub ma dostęp do nowych części, albo ewentualnie wie gdzie cóś takiego można zanabyć???

XJRfan

  • Gość
Odp: Uszczelka kolektorów wydechowych
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 06, 2008, 19:02:29 pm »
a w super-hiper typu castoram czy praktiker kolega był? Bo w małych sklepach raczej nie będzie, ewentualnie do pierwszego lepszego "obrabiacza metali" i po kłopocie :-V


Używane w ostateczności zastosuja. Pewnie na pierwszym lepszym auto szrocie znajdziesz takowe szpilki.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2008, 19:04:14 pm wysłana przez XJRfan »

jannaf

  • Gość
Odp: Uszczelka kolektorów wydechowych
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 08, 2008, 10:29:24 am »
Naprawa wczoraj została zakończona! Pełen sukces  :D . Autko śmiga cichuteńko  :-A . Idealnie pasowała szpilka od ruskiego ciężarowego GAZ-a (benzyna V8 4litry).