Autor Wątek: 4x4 a przegląd na SKP  (Przeczytany 839 razy)

Offline Viator

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 70
4x4 a przegląd na SKP
« dnia: Marzec 20, 2024, 20:46:39 pm »
Mam pytanie: czy w przypadku stałego napędu na 4 koła, jak np. w x-type, procedura przeglądu na SKP jest inna niż w przypadku aut przednio/tylno napędowych?
Czy diagnosta powinien być poinformowany o napędzie 4x4?
X-Type 2.1 i 3.0

Offline kamilos_sid

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: 4x4 a przegląd na SKP
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 21, 2024, 14:04:46 pm »
Nie wie, czy procedura jest inna, ja zawsze mówię że jest 4x4...
Życie jest za krótkie żeby jeździć Volkswagenem...

Offline peter1801

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • X-type V6 3.0 2008
Odp: 4x4 a przegląd na SKP
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 21, 2024, 18:09:02 pm »
Ja też kiedyś mówiłem że jest 4x4 - ale tak samo sprawdzał jak przednio czy tylno napędowce - teraz już nie mówię  ;D

Online jagmaniac

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • DAIMLER XJ40, 1992
Odp: 4x4 a przegląd na SKP
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 22, 2024, 08:36:32 am »
lepiej zawsze mowic, zawsze jakby cos spier to bylo ze informowales
a co do samego wplywu - ma to znaczenie w 4x4 terenowkach z reduktorem i miedzyosiowa blokada na reduktorze
DAIMLER XJ40, 1992

Offline Viator

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 70
Odp: 4x4 a przegląd na SKP
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 22, 2024, 09:07:10 am »
Dziękuję za odpowiedzi. Pytałem, ponieważ w internetach ludzie piszą różniście: że muszą być dodatkowe rolki, że inny program bo inaczej napęd może się rozsypać, ale też, że to nie ma znaczenia itd.
Na wszelki wypadek będę informował na stacji.
X-Type 2.1 i 3.0

Offline msiwow

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 566
Odp: 4x4 a przegląd na SKP
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 22, 2024, 11:28:23 am »
W jakim momencie badania diagnostycznego miałoby nastąpić uszkodzenie napędu? Jeżeli jedna oś jest na rolkach a samochód ma napęd na 4 koła który byłby naprawdę skuteczny to najwyżej poprostu druga oś znajdująca się na posadzce go wyciągnie z tych rolek…bo chyba tego się obawiacie? Jak wjedziesz przodem w zaspę a tył będzie na asfalcie to też uszkodzisz napęd próbując wyjechać?

Tak swoją drogą nigdy na to nie zwracałem uwagi ale badając hamulce na rolkach diagnosta robi to raczej na biegu neutralnym.

Offline Viator

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 70
Odp: 4x4 a przegląd na SKP
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 22, 2024, 13:18:20 pm »
Zapewne masz w pełni rację. Zastanawiałem się po prostu, po przeczytaniu informacji w sieci, co dzieje się z mechanizmem przekazania napędu, gdy jedna oś jest obracana, a druga nie. W instrukcji piszą jedynie, że nie można holować auta z jedną osią na jezdni a drugą uniesioną - koła w górze będą się obracać.
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2024, 15:21:39 pm wysłana przez MicGin »
X-Type 2.1 i 3.0

Offline wtom

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 286
  • wszystkie kotki są fajne
Odp: 4x4 a przegląd na SKP
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 22, 2024, 14:42:43 pm »
W jakim momencie badania diagnostycznego miałoby nastąpić uszkodzenie napędu? Jeżeli jedna oś jest na rolkach a samochód ma napęd na 4 koła który byłby naprawdę skuteczny to najwyżej poprostu druga oś znajdująca się na posadzce go wyciągnie z tych rolek…bo chyba tego się obawiacie? Jak wjedziesz przodem w zaspę a tył będzie na asfalcie to też uszkodzisz napęd próbując wyjechać?

Tak swoją drogą nigdy na to nie zwracałem uwagi ale badając hamulce na rolkach diagnosta robi to raczej na biegu neutralnym.

poczytaj sobie od innej strony -> dagnostycznej https://warsztat.pl/artykuly/badanie-hamulcow,60897
zabawa na rolkach ze stałym 4x4 może skończyć się uszkodzeniem centralnego mechanizmu różnicowego lub sprzęgła wiskotycznego (w zależności od konstrukcji)
jakby problem nie istniał to by nie wymyślano specjalnych systemów do badania aut z 4x4
więc jak chcesz to swojego sobie badaj, ale innym takich rad nie udzielaj

Offline Viator

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 70
Odp: 4x4 a przegląd na SKP
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 22, 2024, 17:33:16 pm »
https://warsztat.pl/artykuly/badanie-hamulcow,60897

Ciekawy i wiele wyjaśniający tekst. Dzięki.
Zastanawiam się, w jak dużym stopniu takie badania - przyjmijmy nieprawidłowe, przeprowadzane kilkanaście, a często już ponad 20 razy, mają negatywny wpływ na samochód.
X-Type 2.1 i 3.0

Offline voitec

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 876
Odp: 4x4 a przegląd na SKP
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 25, 2024, 20:59:28 pm »
Spokojnie, tym otwartym dyfrom nic nie będzie przez te kilkanaście sekund próby ;) W przedliftach w centralnym, wisko też raczej nie zdąży spiąć, a nawet jeśli to ... czytaj poprzednie zdanie.
X-type 3.0 Estate '05 LPG
X-type 3.0 Sedan '01 LPG