Dział Techniczny > XJ X351 (2009 - obecnie)

Wentylator nie włącza 2 biegu, problem z klimatyzacją XJ X351 3.0SC

(1/2) > >>

pawelb:
Witam,
Mam problem z prawidłowym działaniem klimatyzacji, która na postoju nie chłodzi, mimo że sprężarka cały czas pracuje, ale za to podczas jazdy zaczyna chłodzić. Wentylator pracuje i włącza się, ale na bardzo niskich obrotach. Chłodzenie gorącego silnika na postoju też odbywa się na bardzo niskich obrotach. Podejrzewam, że coś blokuje włączenie 2 biegu bo od dawna nie słyszałem głośniejszej pracy wentylatora. Prosiłbym o pomoc gdzie szukać rozwiązania tego problemu i od czego zacząć?

zielins:
Skąd założenie, że silnik wentylatora chłodnicy ma jakieś biegi? On jest sterowany w sposób ciągły za pomocą PWM. Nie pracuje szybko bo widocznie układ nie rozpoznaje takiej potrzeby. Zacząłbym od sprawdzenia prawidłowej ilości czynnika chłodniczego - jeśli będzie go mało to kompresor będzie pracował ale chłodzenie będzie słabe. 

pawelb:
Ilość czynnika jest prawidłowa. Wielokrotnie był sprawdzany. Układ jest szczelny. Wymieniony został niepotrzebnie kompresor, chłodnica i osuszacz. Objawy na nowych częściach nadal takie same i nic nie pomogło. Wydaje mi się, ze ewentualnie jakiś czujnik błędnie odczytuje temperaturę i blokuje obroty wentylatora bo podczas jazdy klimatyzacja zaczyna działać, a po zatrzymaniu nagle pada.

pawelb:
Wentylator tez wymieniłem i dalej to samo.

Driv3rrrr:
Podpiąć kompa i sprawdzać na ile procent sterownik wysterowuje wentylator. Klima to zazwyczaj 20-50% zależnie jak gorąco w aucie i na dworze. Po długim postoju w upale powinno wskoczyć na jakieś 80% żeby szybko wystudzić chłodnice klimy

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej