Autor Wątek: Zerwana śruba mocowania koła. Jaguar XE  (Przeczytany 871 razy)

Offline SorrowSDW

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Kocham to forum
Zerwana śruba mocowania koła. Jaguar XE
« dnia: Maj 26, 2023, 15:02:30 pm »
Witam. W moim XE 2015 2.0d R-Sport w prawym przednim kole zerwałem podczas wymiany kół szpilkę. Dodam że nie dokręcam śrub rurką ale kluczem dynamometrycznym. Chcę kupić i wymienić wszystkie pięć żeby mieć pewność że żadna z śrub nie była przeciągnięta w przeszłości aby uniknąć niespodzianek. Znalazłem w internecie że rozmiar szpilki do tego samochodu to długość(mm): 50 i gwint: M12X1,5. Jeśli ktoś wie proszę o odpowiedź czy jest to prawidłowy rozmiar do przedniego koła.
Pozdrawiam

Offline stingear

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 218
  • Informatyk, mam 3 koty: Fuli, Kaion oraz XE
Odp: Zerwana śruba mocowania koła. Jaguar XE
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 10, 2023, 21:30:55 pm »
A nie prościej będzie wymienić piastę? Fakt, drożej, ale unikniesz komplikacji z montażem tego i ryzyka, że zaraz urwie się kolejna. I tak musisz całość zdemontować, żeby coś zrobić. Poza tym jeszcze możesz spróbować metodą chałupniczą dorobić tą szpilkę z normalnej śruby. Tu i tak musisz piastę zdemontować. Dopasuj śrubę do nakrętki jeśli chodzi o gwint i średnicę. końcówkę i tak będziesz musiał oszlifować, żeby była bez gwintu, jak fabryczna, tak samo jej długość. Pozbyć się starej szpilki i w jej miejsce założyć śrubę, którą najlepiej na mocny klej do śrub w piastę wkręcić, a następnie oszlifować łepek, żeby nie wystawał. Możesz też szukać samych szpilek piasty i ją wymienić, tylko nie wiem, jak pójdzie z wyjęciem starej i w jakim stanie będzie otwór.
XE 2015 2.0D Automat

Offline Zbyszek01

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 380
Odp: Zerwana śruba mocowania koła. Jaguar XE
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 10, 2023, 21:54:23 pm »
Kolego nie zapomnij że to koło przednie. Takie przerabianie śrub z obcinaniem i szlifowaniem może się żle skończyć. Nie wiem jak będziesz szlifował czy obcinał i czy potem nie będzie ci kierownica biła bo samo wyważenie koła nie pomoże, no może ale z testem drogowym.
Albo nowe szpilki albo cała piasta, wtedy jesteś pewny i możesz pomykać nawet 200 km/h
Jest - XE AWD 2.0d R Dynamic MY2020
Było - XE 25d AWD MY2017

Online Robik

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • XE R-Sport 2.0D

Offline stingear

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 218
  • Informatyk, mam 3 koty: Fuli, Kaion oraz XE
Odp: Zerwana śruba mocowania koła. Jaguar XE
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 12, 2023, 12:43:38 pm »
Dlatego napisałem w pierwszej kolejnosci, żeby piaste wymienić. Alternatywa to sla ludzi, którzy na siłę chcą przyoszczędzić. Da się, ale nie znaczy, że powinno.
XE 2015 2.0D Automat

Offline SorrowSDW

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Kocham to forum
Odp: Zerwana śruba mocowania koła. Jaguar XE
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 18, 2023, 16:07:12 pm »
Dziękuje  za wszystkie odpowiedzi. Faktycznie całą piastę wymienię, ponieważ faktycznie pojawiły się komplikacje z kolejnymi szpilkami. Jeżdżę autostradą codziennie więc tak będzie faktycznie bezpieczniej. A wymienianie każdej szpilki po kolei no może powodować dość duży ubytek w materiałach.