Autor Wątek: Podniesienie obrotów  (Przeczytany 4682 razy)

Offline Kamil1

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Jaguar XE 2015 diesel
Podniesienie obrotów
« dnia: Maj 18, 2023, 21:26:12 pm »
Cześć.
Mam problem z moim Dżagiem od jakiegoś czasu. Mianowicie drgania silnika doprowadzają mnie do szału. Wymieniany był rozrząd, regenerowany konwerter sprzęgła kinetycznego (zła diagnoza mechanika), poduszki sprawdzone i są sprawne, wymienione obciążniki wydechu i ogólnie wszystko jest sprawne i trzęsie silnik tylko na postoju.
Nic nie pomaga...
Myślę nad podniesieniem obrotów na jałowym.
Przy obrotach 800-900 jest idealnie. Czy jest taka możliwość, aby podnieść obroty ? Czy mogą być tego jakieś konsekwencje ?

Z góry dzięki za odp.

Offline Robik

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 220
  • XE R-Sport 2.0D
Odp: Podniesienie obrotów
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 18, 2023, 21:33:16 pm »
Moze silnik konczy swoj zywot? Przedmuchy ze skrzyni korbowej po odkreceniu korka albo z bagnetu poziomu oleju? Ktos inny z forum chyba Stinger, zglaszal podobny problem. 

Offline stingear

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • Informatyk, mam 3 koty: Fuli, Kaion oraz XE
Odp: Podniesienie obrotów
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 21, 2023, 17:00:04 pm »
Jest jeszcze kilka rzeczy, które odnośnie wibracji możesz sprawdzić. Ja co chwile znajduję coraz to nowe informacje.
Poduszki mogą być dobre, ale już przewody od podciśnienia nie - nie trzymają bo się rozpinają albo są popękane - znalazłem oficjalną informację od Jaga, że problem najczęściej jest właśnie albo po stronie poduch, albo przewodów, które lubią się rozpinać lub rozszczelniać, a Jagu ma to w dupie i tyle, trzeba se to naprawić na własny koszt. Przewód kupiłem, ale jeszcze nie miałem możliwości go wymienić, leży i czeka.
Trafiłem także na sytuację, że przewód od AdBlue do rury był zasyfiony i powodował wzmożone wibracje wydechu przenoszące sie na całe auto - wyczyszczenie tego rozwiązało problem.
W jeszcze innym miejscu dostałem informacje odnośnie sposobu "poluzowania obejmy łączącej wydech z kolektorem i pozostawieniu uruchomionego silnika w celu "opadnięcia wydechu", który w pełni zawisł na gumowych wieszakach, potem ponownie go dokręcić - problem raczej w ten sposób był rozwiązywany w LandRowerach, ale ten sam silnik, więc coś jest na rzeczy.
W planie mam także sprawdzenie wtrysków, czy kompresja jest taka sama - jeśli któryś ma problemy, to będzie to powodować nierówną pracę silnika, a co za tym idzie, wibracje.
Ogólnie to zbieram wszystkie możliwe powody wibracji, aby finalnie stworzyć mały poradnik, gdzie szukać. Większość już sprawdziłem, spora część przyniosła efekty. Ale się nie poddaję i znajdę w końcu rozwiązanie. A jak już się uda, to z pewnością pomoże to innym.
XE 2015 2.0D Automat

Offline Robik

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 220
  • XE R-Sport 2.0D
Odp: Podniesienie obrotów
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 21, 2023, 21:37:33 pm »
Brawo za podejscie, na tym polega idea zbiorowosci.
Polecam sorawdzic jeszcze sprawnosc pompy vacum, ktora odpowiada za wytworzenie podcisnienia w poduszkach silnika. Pamietam ze jak wymienilem jedna uszkodzona poduszke z prawej strony to roznica byla ogromna. Poduszka umierala b powoli, na poczatlu wibrowal tlumik na wstecznym, potem doszly wibracje na wolnych obrotach, na koncu trzeslo cała karoserią, lusterko wsteczne tańczyło az do momentu dodania gazu i wzrostu obrotow. Wydaje mi sie ze Jag przekombinowal z tymi poduszkami, jest tyle innych akutecznych mocowan silnikow, w zadnym innym aucie nie spotkalem sie z takim problemem, ogolnie ten silnik nawet z dobrymi poduszkami mocno trzesie.

Offline stingear

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • Informatyk, mam 3 koty: Fuli, Kaion oraz XE
Odp: Podniesienie obrotów
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 22, 2023, 14:16:59 pm »
Dopiszę to do CheckList.
Wiem, że to nie Lexus, że można monete na masce postawic i nic się nie poczuje. Ale nie jednym dieselem jezdziłem i żadnego nie było czuć poczynając od maski, przez wydech na fotelach kończąc.
Mam cichą nadzieję, że to jednak te przewody, bo na czystą logikę na podstawie zmienności i nieregularności objawów co innego to może być?
XE 2015 2.0D Automat

Offline Kamil1

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Jaguar XE 2015 diesel
Odp: Podniesienie obrotów
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 25, 2023, 18:27:30 pm »
We wcześniejszym wątku wspominałem o regeneracji sprzęgła kinetycznego. Otóż jestem po i nie ma żadnej zmiany oprócz uboższego portfela o 2 tys. Pojawił się wyciek z rozrządu, więc będzie on poprawiany, bo był zrobiony całkiem niedawno. Chyba wymienię te przewody, które idą do poduszek każdy mechanik i nawet serwis zapewnia mnie, że z poduszkami jest wszystko Ok.

Offline Robik

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 220
  • XE R-Sport 2.0D
Odp: Podniesienie obrotów
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 26, 2023, 06:45:36 am »
Kamil, jezeli pompa vacum, przewody i poduszki beda ok, to jeszcze na koniec przychodzi mi na mysl poprawnosc montazu rozrzadu. Rozrzad byl oryginalny, nowy, kompletny, wymieniany z kolem zmiennych faz rozrzadu? Tak na logikę, trzęsawka moze wynikac z problemem amortyzacji, ukladem wtryskowym(nierownomierne dawkowanie), albo zle zestrojonym rozrzadem. Czy ten wyciek oleju wystepowal juz przed wymiana rozrzadu? Rozrzad dawal jakies sygnaly w kierunku koniecznej wymiany? A moze wyciek nie wynika z wadliwego uszczelniacza na wale, tylko są przedmuchy ze skrzyni korbowotlokowej przez co wzrasta cisnienie i olej zwyczajnie "wypycha"? Moze warunki pracy silnika sa przez to zaburzone i dlatego drga? Jak czesto dolewales olej miedzy wymianami? Czasami oleju moze nie ubywac bo dpf non stop sie wypala i nadmiar paliwa idzie do miski olejowej, przez co nastepuje pogorszenie parametrow oleju i w nastepstwie powolna degradacja pierscieni i mamy przedmuchy. Duzo znakow zapytania i jeszcze trudniejsze odpowiedzi.

Offline Kamil1

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Jaguar XE 2015 diesel
Odp: Podniesienie obrotów
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 29, 2023, 21:10:21 pm »
Nie dolewałem oleju pomiędzy wymianami, bo nie było takiej potrzeby. Olej wymieniam co 10k. Rozrząd był wymieniany, bo trzaskał łańcuch. Zostal wymieniony kompletny wraz z kołem. Właśnie dlatego będzie poprawiany- rozbierany i sprawdzany co poszło nie tak. Jak już mechanik dostanie się do rozrządu, to właśnie ma sprawdzić wałki balansujące, bo tam tez może być błąd w składaniu.
Bardzo dużo znaków zapytania, a odpowiedzi wciąż brak.

Dodam jeszcze, że dzwoniłem do dwóch niezależnych warsztatów jaguara w Polsce i w obydwóch  usłyszałem, że nie znają odpowiedzi na te drgania. Mieli wielu klientów z xe i nie udało im się tego zdiagnozować. Wymieniali wiele części w tych samochodach i być może drgania były mniejsze, ale one nie ustąpiły. Motywujące prawda? Ten kto znajdzie przyczynę tego zjawiska powinien dostać Nobla.
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2023, 21:43:01 pm wysłana przez Choina »

Offline Skiciu

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 574
Odp: Podniesienie obrotów
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 02, 2023, 11:02:12 am »
A może ten typ już tak ma z tymi drganiami ? Ja u siebie też odczuwam, czasem mniejsze a czasem większe ale jakoś bardzo mi to nie przeszkadza i jeżdżę dalej :)
XE Portfolio 25d AWD 18'
X308 4.0 Sovereign 00'
X-Type 2.0d 07'
-----------------------
Why drive any other car when you can drive a Jaguar?

Offline stingear

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • Informatyk, mam 3 koty: Fuli, Kaion oraz XE
Odp: Podniesienie obrotów
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 02, 2023, 22:37:04 pm »
Raczej nie powinno być drgań, to nie diesel sprzed 20 lat. Drgania są zdecydowanie spowodowane jakąś usterką. Tylko jaką?
XE 2015 2.0D Automat

Offline Skiciu

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 574
Odp: Podniesienie obrotów
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 05, 2023, 08:15:32 am »
Znając Twój zapał, to pewnie prędzej czy później dojdziesz do tego co powoduje te drgania / wibrację :)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2023, 20:21:30 pm wysłana przez MicGin »
XE Portfolio 25d AWD 18'
X308 4.0 Sovereign 00'
X-Type 2.0d 07'
-----------------------
Why drive any other car when you can drive a Jaguar?

Offline Kamil1

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Jaguar XE 2015 diesel
Odp: Podniesienie obrotów
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 07, 2023, 16:38:59 pm »
Te drgania nie są normalne, więc zdecydowanie nie powinny być odczuwalne. Dam znać, jak mechanik łaskawie poprawi to, co źle zrobił i zajrzy do wałków.

Offline Robik

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 220
  • XE R-Sport 2.0D
Odp: Podniesienie obrotów
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 07, 2023, 17:51:45 pm »
Uszkodzenie walkow balansujacych w tych silnikach najczesciej dotyczyla łozysk i objawiala sie ich glosna pracą (świst). Na logikę, gdyby lozyska sie "zacieraly" to moze faktycznie wałki na wolnych obrotach nie spelnialyby swojej funkcji. Generalnie kultura pracy tego diesla daleka jest od ideału.
Jezeli w twoim egzemplarzu problem dotyczy wałkow to szkoda, ze nie byly wymienione przy naprawie rozrzadu, bo to jedna praca jest :)   Na YT wpisujac haslo "204DTD" lub "Ingenium engine" pojawia się sporo filmow dotyczacych problemow z rozrzadami, widac tez na niektorych z nich przedmiotowe wałki balansujace i trzęsące się silniki.

Offline stingear

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • Informatyk, mam 3 koty: Fuli, Kaion oraz XE
Odp: Podniesienie obrotów
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 10, 2023, 21:12:32 pm »
No stety/niestety jestem mega upierdliwy i ogarnę to w końcu, to tylko kwestia czasu. Chwilowo jego mi niestety brakuje. No i podnośnika, żeby se auto dźwignać i samemu zobaczyć.
XE 2015 2.0D Automat

Offline Kamil1

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Jaguar XE 2015 diesel
Odp: Podniesienie obrotów
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 27, 2023, 10:51:34 am »
Potwierdził się najgorszy scenariusz- ciśnienie na czwartym cylindrze, jest takie, jak w benzyniaku. W połowie lipca będzie rozbierany silnik.