Autor Wątek: Planownay zakup XJR 4.2 - problem  (Przeczytany 1497 razy)

Offline ELEMARINE

  • Aspirant
  • Wiadomości: 6
  • Kocham to forum
Planownay zakup XJR 4.2 - problem
« dnia: Luty 21, 2023, 13:30:38 pm »
Witam,
Planuję zakup kotka XJR 4.2 2004. Wiadomo, że na desce wyświetla się komunikat "performance restricted" i skrzynia biegów oprócz jazdy na 1 to nie przerzuca biegów na wyższe, wsteczny działa poprawnie, natomiast do przodu to tylko na "jedynce", jest pełna moc, jednak nie chce przerzucić na kolejne biegi. Nie ma żadnych zgrzytów przy zmianie pomiędzy R-N-D. Badanie komputerowe wykazało błędy jak w załączniku. Wiem, że wizyta w serwisie może rozwiązać temat ale przed ewentualnym zakupem chciałbym poradę lub opinię od znawców tematu czy to jest poważny problem i czy ktos ewentualnie zna magika, który by ogarnął temat w woj. wielkopolskim lub pomorskim. Będę wdzięczny za merytoryczną odp lub opnię.

Offline Jaguar XJ6

  • Moderator "Kotek miesiąca"
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 992
  • Niedrzwica Duża/Lublin
Odp: Planownay zakup XJR 4.2 - problem
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 21, 2023, 16:15:54 pm »
Moze byc to coś poważnego , ale moze byc też drobnostka. Sam miałem taki problem , kiedy zdechło mi ładowanie i autko jeździło prawie na samym akumulatorze. Zdarzało się , ze odpalałem rano i po wyjechaniu z podjazdu miałem Restricted i tylko 1 bieg. Pomagało zgaszenie i ponowne odpalenie ( czasami 3 razy go odpalałem) , po wymianie akumulatora na nowy i regeneracji alternatora ( oraz skasowaniu błędów ) problem zniknął. Ze zdjęc wyglada to na zwykłe błędy komunikacyjne , test mozna zrobić , naładowac akumulator ( albo podmienić ) , odłaczyć go na 24h i zobaczyć , czy po podłaczeniu dalej bedzie walić błędami. Warto też w trakcie kręcenia sprawdzić jak bardzo spada napięcie ( poniżej 10.5V to słaby wynik).
Jaguar XJ6 1994r. 3.2L był
Jaguar X350 Super V8 4.2L jest

 


E-mail do konkursu ,, Kotek Miesiąca '' (  konkurs@jaguarclubpoland.net )

Offline ELEMARINE

  • Aspirant
  • Wiadomości: 6
  • Kocham to forum
Odp: Planownay zakup XJR 4.2 - problem
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 21, 2023, 16:18:05 pm »
Wielkie dzięki kolego za info. Sprawdzimy i dam znać czy to coś pomogło.

Offline PeterX

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 299
  • X358L/4.2/2008
Odp: Planownay zakup XJR 4.2 - problem
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 21, 2023, 18:11:12 pm »
1. Podczas skanowania samochodu /to dość długa procedura/ warto mieć podłączony zasilacz, aku może nie wydolić.
2. Konfiguracja samochodu musi być poprawna. Wpisując na początku przez pomyłkę np. blokadę kierownicy czy kontrolę tylnych siedzeń,otrzymuje się na wyjściu różnie śmieci i błędy. Nie da się poprawnie zaprogramować wielu modułów, jeśli konfiguracja jest zła, innymi słowy, moduły muszą wiedzieć z jakimi innymi modułami muszą współpracować.
3. Może to być jednak po prostu uwalona wiązka, wtedy wiadomo, rzeźba ze sprawdzaniem, ale niezależnie czy to CAN czy SCP sprawa jest do ogarnięcia dla przeciętnego elektronika samochodowego. Magistrale są czytelnie opisane w Electric Guide więc sprawdzenie ky abel po kablu pin po pinie to tylko kwestia czasu.
4. Może to być też uszkodzony moduł, wtedy wymiana na używkę i reflashing. Trochę loteria ale, ale zwykle działa, niestety z ECM i TCM to trochę inna bajka.

Generalnie nie przejmował bym się jakość wielce tymi błędami, jeśli tylko możliwe byłoby przywrócenie skrzyni do normalnej pracy.
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2023, 18:15:52 pm wysłana przez PeterX »

Offline ELEMARINE

  • Aspirant
  • Wiadomości: 6
  • Kocham to forum
Odp: Planownay zakup XJR 4.2 - problem
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 21, 2023, 18:18:02 pm »
Wielkie dzięki za info. Działamy.

Offline Stefan86

  • Aspirant
  • Wiadomości: 2
  • Kocham to forum
Odp: Planownay zakup XJR 4.2 - problem
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 06, 2023, 20:41:37 pm »
To ten z Trzcianki (powiat czarnkowsko-trzcianecki z wielkopolski)? Toż to z USA, a więc jakiś śmietnik. Jak nie był bity, to był z powodzi. Co w sumie potwierdza te problemy z elektryką. Odpuść sobie. Amerykanie nie dbają, nie serwisują samochodów, za to chętnie je modyfikują w małych rzemieślniczych firmach. Tak więc są dodatkowo porzeźbione. No i sam transport... aż przykro się robi jak tymi widlakami biorą je za podwozie. Tego typu samochody do tylko ze Szwajcarii.

Offline PeterX

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 299
  • X358L/4.2/2008
Odp: Planownay zakup XJR 4.2 - problem
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 07, 2023, 17:10:43 pm »
Wydaje mi się, że kolega Elemarine prosił o konsultację wyświetlanego błędu, który nie ma nic wspólnego z narodowością samochodu, zaś elektryka w X350 i tak prędzej czy później o sobie przypomina tu i tam.

Offline LexHero

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Kocham to forum
Odp: Planownay zakup XJR 4.2 - problem
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 06, 2023, 12:39:16 pm »
To ten z Trzcianki (powiat czarnkowsko-trzcianecki z wielkopolski)? Toż to z USA, a więc jakiś śmietnik. Jak nie był bity, to był z powodzi. Co w sumie potwierdza te problemy z elektryką. Odpuść sobie. Amerykanie nie dbają, nie serwisują samochodów, za to chętnie je modyfikują w małych rzemieślniczych firmach. Tak więc są dodatkowo porzeźbione. No i sam transport... aż przykro się robi jak tymi widlakami biorą je za podwozie. Tego typu samochody do tylko ze Szwajcarii.

Ogólnie zgadzam się, że Jagi z USA (zresztą inne marki też) to w zdecydowanej większości śmietniki po dzwonach lub powodziach, niewarte zainteresowania i będące "minami" dla nieświadomych użytkowników. Przykładowo kolega chciał kupić A7 3.0 TFSI - niby lekkie uderzenie tylko, niby zrobione perfekcyjnie, a na podnośniku dramat - wszędzie jakieś wycieki, trudne tematy do opanowania. Ogólnie szrot za ponad 100k PLN. Kupując swego czasu używane auto żałowałem, że na OtoMoto nie ma opcji odfiltrowania z wyników aut z USA, żeby nie trzeba było ich oglądać. Wracając jednak do Jagów i Szwajcarii - teoretycznie super kierunek, można trafić perełkę, ale ceny... Za ładnego polifta X350 mamy ceny w zakresie od 15 tys. CHF do 20 tys. CHF, albo i więcej. Jak tak doliczyć opłaty, to wyjdzie ponad 100k PLN - szczerze mówiąc nie wiem, czy te auta są tyle warte, może z wyjątkiem super zadbanej wersji z kompresorem z minimalnym przebiegiem...

Offline a1410

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 371
  • X350 XJR 2004, X308 XJR 1998
Odp: Planownay zakup XJR 4.2 - problem
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 09, 2023, 11:59:18 am »

No to zdecyduj się Kolego, albo Audi szrot za 100k, albo zadbany Jag za 100k. Chyba że patrzysz z punktu widzenia handlarza, który już kupując auto myśli ile na nim może jeszcze zarobić przy odsprzedaży. Z samochodami jest tak samo jak ze wszystkim, albo płacisz cenę i masz, albo kupujesz za grosze i też masz - złomoskarbonkę.
« Ostatnia zmiana: Maj 09, 2023, 18:32:58 pm wysłana przez MicGin »

Offline LexHero

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Kocham to forum
Odp: Planownay zakup XJR 4.2 - problem
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 09, 2023, 13:13:15 pm »

Nie o tym był mój wpis, a o tym, że auta z USA to szroty w zdecydowanej większości. Dlatego jak np. widzę na OtoMoto XJ-y X358 z USA w cenach 80 - 90k PLN to serio nie wiem, czy sprzedający się odkleili od rzeczywistości, czy coś innego... Za te sprowadzone gruzy osobiście nie dałbym nawet połowy tych cen sprzedażowych, bo to byłoby wyrzucenie pieniędzy :-hehe Lepiej dołożyć drugie tyle i Szwajcaria, ewentualnie DE. Kiedyś, pamiętam, był piękny Jag do sprzedania z polskiej dystrybucji, też za 100k - tyle, że taka perełka może z raz w roku się trafi. 
« Ostatnia zmiana: Maj 09, 2023, 18:33:34 pm wysłana przez MicGin »

Offline grześku

  • Aspirant
  • Wiadomości: 6
  • Kocham to forum
Odp: Planownay zakup XJR 4.2 - problem
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 09, 2023, 17:24:47 pm »
Wtrącę się nieśmiało w temacie samochodów z USA .
Mój x350 2007r. z tego rynku w moim posiadaniu o 6 lat. Absolutnie przewidywalne, kochane auto. Nie sprzedam go nigdy...
Mam jeszcze drugiego dzikusa z tamtego rynku- Maserati Quattroporte 2014r.
Mega zadbane po minimalnej szkodzie. Służy mi wiernie i daje tyle fanu...
Tak więc nie uogólniajmy tego tematu. Można kupić uczciwe auto także  z USA

Offline LexHero

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Kocham to forum
Odp: Planownay zakup XJR 4.2 - problem
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 09, 2023, 22:16:17 pm »
Wyjątek potwierdza regułę ;)
« Ostatnia zmiana: Maj 10, 2023, 10:56:32 am wysłana przez MicGin »

Online Yoohas

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.276
Odp: Planownay zakup XJR 4.2 - problem
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 09, 2023, 23:25:19 pm »
Handlarz zawsze ściąga największy śmietnik.

Jak się szuka samochodu dla siebie to rynek USA jest wspaniałym miejscem. czasami trudno znaleźć niektóre modele czy wersje w Europie, nie tylko na polskich portalach.

Wolę kupować w USA - mam jakieś ścieżki wydreptane, przynajmniej widzę uszkodzenia. Jak dla siebie to wystarczy trzymać się prostych reguł - żadnych po powodzi, żadnych wypalonych poduszek, wyłącznie od ubezpieczalni. A naprawy robię w pobliskim zaprzyjaźnionym warsztacie - tylko na nowych częściach z ASO. I jeszcze się nie zawiodłem ani nie kupiłem miny.

A jeśli chodzi o x350/x358 - oferta w Polsce jest mizerna. W Europie też coraz słabiej. Niedawno namierzyłem Daimlera Super Eight w Niemczech - fioletowy, chyba 2008 r. Wywoławczo ok. 13k EUR. Wyglądało to wszystko obiecująco ale oględziny mnie zniechęciły. Porysowany, dużo małych uszkodzeń karoserii, zmęczony środek, dużo wycieków.
Sam sobie w życiu jakoś nie radzę, Więc Biuro Porad dla innych prowadzę.

Offline LexHero

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Kocham to forum
Odp: Planownay zakup XJR 4.2 - problem
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 10, 2023, 10:04:24 am »
Tak, w takim wariancie ma to sens. Natomiast miałem na myśli auta od handlarzy, które w przeważającej większości są złomami. I niestety zgodzę się, że w Europie coraz mniej ładnych X358 - a jeśli już ma się sprecyzowanych kilka kolorów, to w ogóle problem. Swego czasu myślałem nawet nad ściągnięciem jakiejś naprawdę ładnej sztuki z UK (tam akurat się trafiają) i zrobieniem przekładki, ale po namyśle doszedłem do wniosku, że z dobrego auta mógłby się zrobić ulep, do tego nietrzymający wartości.
« Ostatnia zmiana: Maj 10, 2023, 10:58:50 am wysłana przez MicGin »

Offline a1410

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 371
  • X350 XJR 2004, X308 XJR 1998
Odp: Planownay zakup XJR 4.2 - problem
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 11, 2023, 09:55:11 am »
Swego czasu myślałem nawet nad ściągnięciem jakiejś naprawdę ładnej  sztuki z UK (tam akurat się trafiają) i zrobieniem przekładki, ale po namyśle doszedłem do wniosku, że z dobrego auta mógłby się zrobić ulep, do tego nietrzymający wartości.
To i trafiłem w sedno  ;D Ktoś kto zakłada, że mu auto będzie trzymało wartość jest trochę jak handlarz. Normalny właściciel kupuje autko dla siebie, a nie dla potencjalnego kupca...