Autor Wątek: Przednie lampy, telewizory - Palący się bezpiecznik od prawej lampy.  (Przeczytany 1524 razy)

Offline dred

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 60
  • J@#$%ć biedę - czas spełniać marzenia.
Pojawił mi się dzisiaj niestety problem. Pali się bezpiecznik od prawej przedniej lampy - w skrzynce co jest w podłokietniku. Bezpiecznik opisany jako Lamp Module & Radio illumination. Zakładam jednak, że to z radiem nie ma nic wspólnego. Radio normalnie działa, wszelkie podświetlenia również nawet z wyjętym tym bezpiecznikiem, wiec stawiam jednak raczej na coś w okolicach lampy prawej. Może ktoś miał podobny problem i zasugeruje rozwiązanie czy od razu wymieniać moduł prawej lampy?
Mam telewizory. Może ktoś podpowie jak zrobić diagnostykę? Generalnie czasem jest tak, że pali bezpiecznik od razu jak tylko przekręcę kluczyk i włączę chociażby pozycyjne. A czasem normalnie działa kilka minut i wtedy zaczyna sobie palić bezpiecznik. Zmieniam na kolejny i powtórka. Czasem od razu, czasem po kilku sekundach, a czasem po kilku minutach. Dawałem trochę mocniejsze bezpieczniki to samo. Czasem zjarane od razu po przekręceniu kluczyka, a czasem na trochę wystarczyły.
Poproszę o jakieś sugestie gdzie szukać problemu. Z góry dziękuję.
Czy ten moduł jest odpowiedzialny za coś więcej niż tylko światła mijania i drogowe? Kierunki, halogeny?

Offline dred

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 60
  • J@#$%ć biedę - czas spełniać marzenia.
Odp: Przednie lampy, telewizory - Palący się bezpiecznik od prawej lampy.
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 01, 2022, 21:17:42 pm »
Pewnie nic to nie zmienia, ale sterownik to DBC3266.

Offline katar83

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.000
Odp: Przednie lampy, telewizory - Palący się bezpiecznik od prawej lampy.
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 02, 2022, 15:09:06 pm »
Masz pewnie gdzies przetarcie na przewodzie, stawiam ze w okolicy swiatel przeciwmgielnych. Miernik w reke, lap za przewód i centymetr po centymetrze kazdy przewód do sprawdzenia. Nie uzywaj wiekszych bezpiecznikow, tylko zjarasz modul za ktoryms razem.

Offline dred

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 60
  • J@#$%ć biedę - czas spełniać marzenia.
Odp: Przednie lampy, telewizory - Palący się bezpiecznik od prawej lampy.
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 02, 2022, 17:24:25 pm »
Ten moduł steruje wszystkimi światłami z tego narożnika? W sensie przeciwmgielne, kierunek, pozycyjne, mijania i drogowe?
Przeciwmgielne mam zdemontowane i w kostkę wpięty oryginaly emulator. Z dwa miesiące temu coś tam robiłem i może rzeczywiście kable źle ułożyłem i się obcierały no i teraz mogą to powodować.

Offline katar83

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.000
Odp: Przednie lampy, telewizory - Palący się bezpiecznik od prawej lampy.
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 02, 2022, 19:51:48 pm »
Tak, jeden modul na kazdy naroznik.

Offline dred

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 60
  • J@#$%ć biedę - czas spełniać marzenia.
Odp: Przednie lampy, telewizory - Palący się bezpiecznik od prawej lampy.
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 14, 2022, 19:41:11 pm »
Temat rozpykany.
Odpiąłem wszystkie kostki w narożniku, również te od modułu lampy i problem nie zniknął. Więc wykluczyłem temat wszystkiego w narożniku.
Następnie zacząłem analizować schematy i poza tym narożnikiem na tym samym bezpieczniku cos w konsoli centralnej jest.
Zupełnie przypadkiem przestało działać podświetlenie klawiszy od lampek, podgrzewania tylnej szyby itd. Strzał z ręki w konsolę od prawej strony, podświetlenie wróciło, ale bezpiecznik się przepalił. Więc już był punkt zaczepienia. Jeszcze kilka dodatkowych testów i 100% pewności, że to gdzieś tam. Nowy bezpiecznik, strzał w konsolę z łapy i bezpiecznik spalony.
Dzisiaj wyjąłem radio, sterowanie klimą i zegarek, wszystko ok. Już chciałem składać zrezygnowany, gdy zauważyłem, że na tej grubej wiązce co tam idzie w stronę grodzi jest uszkodzona taśma izolacyjna i jeden kabel jakiś pokiereszowany. No i to było to, sprawdziłem żarówką, po włączeniu świateł pojawiał się tam prąd. Zaizolowałem wszystko, od góry nałożyłem dodatkowo peszel o długości 15cm na cały fragment grubej wiązki.
A co spowodowało uszkodzenia i po co peszel? Otóż radio kończy się taką ostrą płytą od tyłu i ono ścięło izolację wiązki i uszkodziło izolacje kabla. Skoro na kablu był +, a radio ma minus na obudowę to jaki tego efekt jest to wszyscy wiedzą:)

W każdym razie temat ogranięty:) Całkowity koszt to garść bezpieczników.

Offline kowal46

  • Aspirant
  • Wiadomości: 2
  • Kocham to forum
Odp: Przednie lampy, telewizory - Palący się bezpiecznik od prawej lampy.
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 23, 2022, 14:35:29 pm »
A peszel dałeś rozcięty czy cały?