Autor Wątek: Pomoc przy zakupie: Jaguar XE 2.0D 180KM AWD R z 2017  (Przeczytany 2894 razy)

Offline PaNeK

  • Aspirant
  • Wiadomości: 2
  • Kocham to forum
Pomoc przy zakupie: Jaguar XE 2.0D 180KM AWD R z 2017
« dnia: Listopad 10, 2022, 07:34:10 am »
Witajcie,

Jestem zainteresowany zakupem tego Jaguara: https://www.otomoto.pl/oferta/jaguar-xe-r-sport-awd-komplet-opon-zimowych-dot-2021-ID6EV653.html#gallery-open

Auto pochodzi ze Szwajcarii i ma przejechane ok. 145 k km. Było po drobnej stłuczce w lewy bok (wymiana drzwi i lakierowanie). Kurtyny, poduszki całe. Po rozmowie telefonicznej i drobnym wywiadzie silnik auta pracuje płynnie, nie pobiera oleju, brak wycieków, skrzynia automatyczna bez bolączek (płynnie zmienia biegi i nie szarpie). Wnętrze utrzymane w bdb stanie bez uszkodzeń. Auto dobrze doposażone.

Jeżeli chodzi o historię serwisową martwią mnie 2 rzeczy: serwis olejowy w Szwajcarii zgodnie z harmonogramem co 30000 km, olej w skrzyni automatycznej do przebiegu obecnego nie wymieniany.
Nie wiem czy Szwajcarzy mają zwyczaj jak u nas, że serwis trzeba robić tylko dla gwarancji a olej wymieniamy na własną rękę co 10-15k km czy mają to daleko gdzieś i robią tylko tak jak zaleca producent. Wtedy robi się mniej ciekawiej. Po dopytaniu właściciela w aucie zrobił 2 płukanki - pierwszą zaraz po ogarnięciu auta przed użytkowaniem, a drugą po przejechaniu 700 km. Autem zrobił łącznie ponad 3000 km i nie zauważył niepokojących syndromów. Ogólnie auto ściągnięte 12.2021 z przebiegiem 142 335 a obecnie ma ok. 145 550 km...

Co możecie mi podpowiedzieć pod kątem tego egzemplarza?
Planuje się wybrać w sobotę na oględziny z możliwością kupna. Wezmę go na jazdę testową, diagnostykę, sprawdzę lakier oraz podwozie. Pracę silnika na zimnym starcie czy się rozrząd nie odzywa.

Offline kupis99

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Zauroczony Kotem
Odp: Pomoc przy zakupie: Jaguar XE 2.0D 180KM AWD R z 2017
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 10, 2022, 15:45:20 pm »
Cześć,

Pewnie nikt wróżką nie będzie i na podstawie jednego zdjęcia nie wypowie się na temat tego egzemplarza, faktem jest że jeśli wymiany oleju było zgodnie z interwałem co 30 kkm, to niestety nie jest dobra informacja, z punktu widzenia ewentualnych problemów użytkowników diesla, jest na tym forum kilka opisów problemów i wszystkie miały miejsce właśnie przy serwisie co 30 kkm, co automatycznie oczywiście nie oznacza, że spotka ciebie coś złego.

Na pewno należałoby się przyjrzeć rozrządowi, bo koledzy pisali, że przy takich interwałach może być on problematyczny i dobrze go wymienić.
Pewnie wizyta kontrolna w serwisie JLR i oględziny przed zakupowe też mile widziane, a jeśli nie ma serwisu, to chociaż podjedź na byle jaką stację diagnostyczną taką co to robi przeglądy i poproś o sprawdzenie auta przed zakupem. Auto zostanie podniesione, mechanik bezstronnie je obejrzy i obiektywnie ci powie, czy od strony mechanicznej jest ok, wiadomo nie podepnie ci auta pod komputer i nie sprawdzi błędów bo to tylko serwis, ale mechanicznie ogarnie temat. I to chyba na tyle, reszta wyjdzie w praniu :)
Obecnie Jaguar XE 2021 R-Dynamic HSE

Offline PaNeK

  • Aspirant
  • Wiadomości: 2
  • Kocham to forum
Odp: Pomoc przy zakupie: Jaguar XE 2.0D 180KM AWD R z 2017
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 10, 2022, 15:59:39 pm »
Oczywiście podjadę na stację diagnostyczną lub do mechanika - to było w planach.
Niestety jest to Garwolin i serwisu JLR nie ma.

Offline Robik

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • XE R-Sport 2.0D
Odp: Pomoc przy zakupie: Jaguar XE 2.0D 180KM AWD R z 2017
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 11, 2022, 06:20:34 am »
Cena wyjciowa mocno przeszacowana,  koszt wymiany pełnego rozrzadu to dobre 10 000zl i przy tym przebiegu musisz założyć konieczność jego wymiany - zbijaj cenę. Silniki 204DTD to nie tylko problemy z rozrzadem, ale także halasujace walki balansujace, sypiace się turbiny, zapchane odmy, przedmuchy , zatarte pompy olejowe, panewki i pękające tłoki, poduszki silnika, problemy z adblue i pewnie jeszcze parę rzeczy by się znalazło. A wszystkie problemy biorą się z interwałów olejowych zalecanych przez producenta na poziomie 34Kkm. Na brytyjskim forum Jaguar XE na FB nie ma tygodnia żeby ktoś nie szukał słupka silnika. Bardzo prawdopodobne że oferowany samochod jest już po wymianie silnika, koszt zakupu silnika to już okolice 20K zl a będzie drożej bo produkcja silników zakończyła się pewnie ze 3 latata temu. Jak jest duży popyt a mała podaż to prawa ekonomii są bezlitosne. Uważaj i dobrze przemysł zakup. Powodzenia.
« Ostatnia zmiana: Listopad 11, 2022, 06:38:15 am wysłana przez Robik »

Offline piotrrf

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 324
  • Jaguar XF 20d AWD R-Sport
Odp: Pomoc przy zakupie: Jaguar XE 2.0D 180KM AWD R z 2017
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 05, 2023, 14:29:12 pm »
Robik, podobnie na niemieckimi forum.
Też narzekają.
Oczywiście zawsze pada pytanie od pozostałych forumowiczów,jak często zmieniamy był olej.
I podobne odpowiedzi...jak serwis zaleca czyli ponad 30 tyś km.
Mało komu padł silnik gdy wymiana było co 10 tyś km.
Porsche 987 S
SLK R 171

Offline krasa

  • Aspirant
  • Wiadomości: 1
Odp: Pomoc przy zakupie: Jaguar XE 2.0D 180KM AWD R z 2017
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 03, 2023, 19:23:24 pm »
Miałem XE w benzynie i LPG. Po co Ci diesel??? W e Wrocławiu jest niezły niezależny serwis Jaguara. Jak wspomniałem o dieslu to za głowę się złapali....
Tak jak pisali poprzednicy: rozrząd z biegu do wymiany.
Odpuść...