Autor Wątek: Nowy silnik  (Przeczytany 2091 razy)

Offline Christof

  • Aspirant
  • Wiadomości: 7
  • Kocham to forum
Nowy silnik
« dnia: Październik 12, 2022, 12:00:14 pm »
Witam serdecznie, jestem w trakcie wymiany silnika na nowy. Moj F-Pace S 2018 rok po 130000 km wyzional ducha i w ramach gwarancji bedzie wymieniony na nowy. Jest to diesel 3.0 l 300KM. Pytanie moje jest takie, czy ktos doswiadczyl wymiany i czy warto dalej jezdzic tym autem albo lepiej sie go pozbyc? 

Offline gonzo7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 802
Odp: Nowy silnik
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 12, 2022, 13:53:31 pm »
Czy przybliżysz co się stało z silnikiem i przede wszystkim czy ASO wskazało przyczynę?
Bez ustalenia przyczyny nowy strzeli tak samo jak ten poprzedni
(np. olej wymieniany zgodnie z zaleceniami producenta; problemy z DPFem rzutujące na dostawanie się paliwa do oleju itp...).

Offline Christof

  • Aspirant
  • Wiadomości: 7
  • Kocham to forum
Odp: Nowy silnik
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 12, 2022, 14:13:26 pm »
Wracalem z urlopu i nagle przy okolo 140 km/h nagle silnik dostal mocnych wibracji i dziwnie brzmial ale nie zgasl. mialem szczescie bo okolo 2 km byl parking i zjechalem tam i wezwalem pomoc asistance. Przyjechal juz z laweta. Servisant po zdjeciu oslony  stwierdzil ze od strony kierowcy z pierwszych dwuch wtryskow wydobywaja sie spaliny wiec odwiozl auto do Berlina bo tam bylo najblizej, a tam tylko stwierdzili ze nia ma kompresji na dwoch cylindrach i silnik kwalifikuje sie do wymiany, bo zdemontowanie go i rozkrecenie zeby stwierdzic co bylo przyczyna jest nieoplacalne, Dodam jeszcze ze 3 tygodnie wczesniej robilem servis w ASO i wszystko bylo wymienione co nalezalo do tego wraz z gumowymi koncowkami przewodow hamulcowych bo tak nalezalo.
Dzisiaj mi dzwonili ze auto bedzie w polowie przyszlego tygodnia do odbioru

Offline M737

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 399
  • The White Cat
Odp: Nowy silnik
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 12, 2022, 17:08:15 pm »
co ile był wymieniany olej w silniku?

Offline Christof

  • Aspirant
  • Wiadomości: 7
  • Kocham to forum
Odp: Nowy silnik
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 12, 2022, 18:32:18 pm »
podczas kazdej wizyty serwisowej tak jak przewiduje Jaguar, i nie widze powodu zeby to zmieniac.
Wazne ze uznali gwarancje

Offline M737

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 399
  • The White Cat
Odp: Nowy silnik
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 12, 2022, 20:16:44 pm »
właśnie dlatego zmieniasz silnik
skoro pytasz czy warto nim jeździć - nie, nie warto, rozleci się od wymian oleju wg interwałów przewidzianych przez serwis
pozbądź się auta i niech trafi do kogoś kto będzie miał więcej oleju ...no wiesz, częstsze wymiany

Offline Christof

  • Aspirant
  • Wiadomości: 7
  • Kocham to forum
Odp: Nowy silnik
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 12, 2022, 21:59:39 pm »
chyba handlujesz na codzien olejem bo tylko ci ten olej w glowie siedzi. Silnik to nie tylko materia olejowa ale setki roznych elementow wspolpracujacych ze soba. A tak wogole nie jezdze autami od wczoraj i nigdy dotad nie postepowalem inaczej jak producent zalecal i dobrze na tym wychodzilem

Offline Zbyszek01

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Nowy silnik
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 13, 2022, 05:25:23 am »
Przy autach firmowych może tak być, przy prywatnych niekoniecznie.
Jest - XE AWD 2.0d R Dynamic MY2020
Było - XE 25d AWD MY2017

Offline JaguarGieremek

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 59
  • Kocham to forum
Odp: Nowy silnik
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 13, 2022, 09:21:50 am »
chyba handlujesz na codzien olejem bo tylko ci ten olej w glowie siedzi. Silnik to nie tylko materia olejowa ale setki roznych elementow wspolpracujacych ze soba. A tak wogole nie jezdze autami od wczoraj i nigdy dotad nie postepowalem inaczej jak producent zalecal i dobrze na tym wychodzilem
Frytki też smażysz na oleju cały miesiąc ??
Niestety wymiany tak jak książka każe to masz co masz na załączonym obrazku.
No ale każdy robi jak uważa.
Pozdrawiam Arek

Offline Christof

  • Aspirant
  • Wiadomości: 7
  • Kocham to forum
Odp: Nowy silnik
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 13, 2022, 09:39:22 am »
Nie wiem czy mnie dobrze zrozumieliscie? Ale temat zaczalem o nowym silniku a wszystko kreci sie wokol oleju. Jak juz w spominalem silnik to zlozona konstrukcja i przyczyn awarii moglo byc dziesiatki i nikt z ASO czy producenta nie zarzucal mi ze olej za stary czy za rzadki albo .... Fakt faktem ze silnik do wymiany i chodzilo mi tylko czy ogolnie samochod po wymianie silnika ma pelna sprawnosc uzytkowa.

Offline Robik

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 220
  • XE R-Sport 2.0D
Odp: Nowy silnik
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 13, 2022, 10:02:48 am »
Wymiana silników to taki znak czasów. Z badań niezależnych instytucji, na które powoływał się jeden z youtuberow wynika że po około 16kkm olej longlife - wysokiej jakości -  nie spełnia kilku podstawowych parametrów oleju. W efekcie zaczyna się długotrwały proces "niszczenia" silnika. Jak do tego dodamy rozrzedzanie oleju paliwem, wysoka sprawność silników dzięki mocnym turbinom to finał może być taki jak w tym wątku. Jeżeli wymieniasz silnik z pewnym - jak najnizszym- przebiegiem to dla mnie wartość auta nie tylko nie spada ale wręcz rośnie :)))

Offline kupis99

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Zauroczony Kotem
Odp: Nowy silnik
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 13, 2022, 12:14:38 pm »
Nie wiem czy mnie dobrze zrozumieliscie? Ale temat zaczalem o nowym silniku a wszystko kreci sie wokol oleju. Jak juz w spominalem silnik to zlozona konstrukcja i przyczyn awarii moglo byc dziesiatki i nikt z ASO czy producenta nie zarzucal mi ze olej za stary czy za rzadki albo .... Fakt faktem ze silnik do wymiany i chodzilo mi tylko czy ogolnie samochod po wymianie silnika ma pelna sprawnosc uzytkowa.

Tak, żeby trochę ostudzić emocje, koledzy z forum, dobrze ci odpisali, może trochę zbyt prostolinijnie ale szczerze, tzn. pamiętaj że dziś wszystko kręci się wokół pieniędzy i kosztów, nawet a może i przede wszystkim w markach premium, ogólnie ma być taniej nie koniecznie lepiej. Dlatego dziś interwały olejowe są tak długie i wcale nie koniecznie zdrowe, do tego silniki są znacznie bardziej wysilone i na koniec mamy to co mamy, ale jest taniej. Wyobraź sobie, że Jaguar kazał by ci przyjeżdżać co 10 - 12 kkm. na serwis, a w tym samym czasie konkurencja mówi my mamy serwisy co 30 kkm, statystyczny Kowalski zaraz sobie policzy, że w takim razie Jaguar jest 3x droższy, to samo flotowcy, słupki nie będą się zgadzać, a Jaguar straci sprzedaż, pomimo że będzie chciał dobrze, matematyka go pokona.
Dlatego interwał jest taki jaki jest, a że nie jest to zdrowe dla silnika to już nikogo nie interesuje. Dlatego ci, co chcą dbać o samochody bardziej i przejmować się mnie, skracają we własnym zakresie interwał i pomiędzy normalnymi książkowymi serwisami, wymieniają olej i filtr we własnym zakresie, jedni w ASO inni zupełnie prywatnie (tu zdania są podzielone, co lepiej), ja jestem z tych, któzy wolą to zrobić w ASO na legalu.

Oczywiście zmieniając olej 2-3 razy częściej czyli co 10 max 15 kkm sprawiamy, że nasz silnik ma optymalne środowisko pracy i na pewno będzie działał dłużej, sprawniej i bardziej bezproblemowo, niż ten sam silnik, w którym właściciel stosuje się do książki i wymienia co 34 kkm.

Wiesz, nikt nie da ci gwarancji, że gdybyś zmieniał co 10-15 kkm to nic by ci się nie stało z silnikiem, ale na pewno jest na to większa szansa.

Wracając po moim przydługim wstępie do twojego pytanie o zmianę silnika, nie martw się, robi to ASO, robi to na oryginalnych częściach i daje ci zapewne gwarancję na to co zrobiło, więc wszystko powinno być dobrze, ja wcale nie martwiłbym się zmianą silnika na nowy, wręcz przeciwnie, co nowe to nowe.
Obecnie Jaguar XE 2021 R-Dynamic HSE

Offline brawet

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 131
  • Kocham to forum
Odp: Nowy silnik
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 19, 2022, 20:16:39 pm »
Witam serdecznie, jestem w trakcie wymiany silnika na nowy. Moj F-Pace S 2018 rok po 130000 km wyzional ducha i w ramach gwarancji bedzie wymieniony na nowy. Jest to diesel 3.0 l 300KM. Pytanie moje jest takie, czy ktos doswiadczyl wymiany i czy warto dalej jezdzic tym autem albo lepiej sie go pozbyc?

Warto jeździć dalej - to świetne auto, ale też warto zmieniać olej co max 15 000.
Ja kupiłem auto w salonie mam, obecnie  67 000 przebiegu olej zmieniałem też zawsze w aso po 6 000, a póżniej co 12 000- 15 000.
Każdy pracownik aso z którym rozmawiałem twierdził, ze dobrze robię. Czas pokaże, zamierzam jeździć autem do ok 150 000 i później je sprzedać.

Offline PeterX

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 299
  • X358L/4.2/2008
Odp: Nowy silnik
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 19, 2022, 23:59:20 pm »
Myślę, że Kupis99 i Brawet ujęli to w punkt. Strategia większości producentów skupia się na minimalizacji kosztów pierwszego użytkownika. Osobiście uważam to za zmowę i oszustwo, bo koszty materiałów i usługi w segmencie premium są kosmiczne, ale też za podcinanie gałęzi, na której się siedzi. Dodajmy do tego potencjalną możliwość oszustwa serwisowego w salonie JLR, o których się pisze na tym forum, w co naprawdę trudno uwierzyć bo nie mieści się to po prostu w głowie, dodajmy 100 koni z litra w dieslu i stało się.

Offline Zbyszek01

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Nowy silnik
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 20, 2022, 07:03:09 am »
Takie długie przebiegi w nowych autach sądzę że są podyktowane ekologią, im dłuższe przebiegi tym auto bardziej ekologiczne a w tym temacie producenci aut też muszą się wykazać.
Jest - XE AWD 2.0d R Dynamic MY2020
Było - XE 25d AWD MY2017