Autor Wątek: Regulacja TPS  (Przeczytany 612 razy)

Offline chrystian

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Kocham to forum
Regulacja TPS
« dnia: Październik 03, 2022, 22:45:03 pm »
Dzień dobry.
Walczę z przygasaniem mojego kota na skrzyżowaniach a przy okazji uczę się ogarniać IDS. Samochód to X300 4.0 96r. Staram się przed oddaniem do mechanika zrobić coś samemu dlatego proszę o pomoc i poradę co oznaczają te wyniki i jeżeli nie są dobre jak mogę je poprawić.
Pierwszy wynik to bez naciskania gazu. Drugi to naciśniecie do podłogi a trzeci kick down.
Dziękuję za pomoc.
"W życiu warto się rozpraszać"

Offline katar83

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 998
Odp: Regulacja TPS
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 03, 2022, 23:54:44 pm »
TPS dziala w przedziale 0-5V. Nigdy nie mialem dostepu do IDSa wiec nie wiem jak to w nim wyglada dokladnie, normalnie sprawdzam z OBD i tam jest tez w %. Bez wciskania gazu(kluczyk w pozycji 2) powinien pokazywac okolo 11%(~np. 0.56V), po wcisnieciu na maxa gazu powinien pokazywac jak najblizej 100%(5V). Jesli twoj pokazuje maxymalnie 73%(potwierdz zwyklym czytnikiem OBD) znaczy to nie mniej wiecej, ze masz kompletnie do kitu mapy paliwa i auto dziala jakby jezdzilo na pieciu cylindrach.

Ustawienie TPSa to jest sztuka, najpierw czyszczenie przepustnicy, ustawienie jej na 0.002" szczeliny przy zamknietej przepustnicy, pozniej TPS i linki jakkolwiek z IDSem mozesz ustawic wartosci bez wcisniecia wiec masz duzo prosciej juz na starcie. Wartosc napiecia TPSa dolna przy zamknietej przepustnicy jest zapisana w ECU. Jak po regulacji zle pokazuje(np 0.4V albo 0.9V) to przynajmniej mozesz ja zresetowac.

Offline chrystian

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Kocham to forum
Odp: Regulacja TPS
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 04, 2022, 08:29:57 am »
Dziękuję za odpowiedź.
Czyli moje działania powinienem zacząć od czyszczenia przepustnicy (silniczek krokowy też?).
1. Jeżeli szczelina była dobra przed czyszczeniem to może się zmienić po czyszczeniu?
2. Następnie ustawiam TPS. Jak to zrobić? Czytałem na forum, że muszę podłączyć multimeter do wtyczek. Czy z IDS też to musze robić czy po zmontowaniu jest jakaś opcja w IDS automatycznej rekalibracji i nie musze się martwić dokładnością TPS.
3. Czy do takiej adaptacji potrzebne są dwie osoby?
4. Moje odczyty wskazują o złym ustawieniu TPS czy o tym, że przepustnica nie otwiera się do końca?
5. Odczyt 100% powinien być przy wciśniętym pedale do podłogi czy dopiero po naciśnięciu kickdown?
Jak napisałem w innym wątku auto gaśnie gdy dojeżdżam do skrzyżowania czy to może być problemem? Zrobiłem adaptację MAF, wymieniłem też czujnik położenia wału i tu dziwna sprawa. Założyłem nowy Lucas. Wiem, że powinno być 1250ohm. U mnie w starym oraz w dwóch nowych, które zamówiłem jest 1230ohm. Czy tak może być?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
"W życiu warto się rozpraszać"

Offline chrystian

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Kocham to forum
Odp: Regulacja TPS
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 12, 2022, 13:35:56 pm »
Chyba rozwiązałem problem i poznałem trochę IDS:-). Screeny pokazują ustawienie pedału gazu w stosunku do przycisku kickdown. I jest wszystko ok. Regulacja TPS odbywa się szybko i adaptacja robi się prawie automatycznie. To co musiałem zrobić to adaptacja sensora o2 i już silnik nie gaśnie. Dzięki za pomoc i sugestie. Zastanawiam się nad czyszczeniem przepustnicy tak profilaktycznie. Co o tym Myślicie?
"W życiu warto się rozpraszać"

Offline katar83

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 998
Odp: Regulacja TPS
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 22, 2022, 00:55:33 am »
Jak masz IDS to zawsze dobry pomysl wyczyscic i ustawic przepustnice fabrycznie teraz.

Offline chrystian

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Kocham to forum
Odp: Regulacja TPS
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 02, 2022, 10:31:05 am »
Ok dzięki za pomoc. Pozdrawiam
"W życiu warto się rozpraszać"