Autor Wątek: AEB niedostępny po WYMIANIE SZYBY CZOŁOWEJ  (Przeczytany 1744 razy)

Offline Martino1905

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 25
AEB niedostępny po WYMIANIE SZYBY CZOŁOWEJ
« dnia: Wrzesień 26, 2022, 18:35:45 pm »
Mam problem z systemem autonomicznego hamowania awaryjnego- radar AEB. Po wymianie szyby czołowej wyświetla się komunikat "AEB niedostępny" oraz "Ostrzeganie o opuszczaniu pasa ruchu niedostępne" (na tym drugim systemie mi nie zależy).

Wiadomo, że jest to z pewnością powiązane z tymi kamerkami sonaru zabudowanymi w szybie czołowej.
Czy jest jakiś trik na zresetowanie tego błędu i przywrócenie poprawnej funkcjonalności?
Czy wymagana jest kalibracja? Ja ją zrobić?
Czy musze koniecznie odwiedzić ASO w tej sprawie?
Czy może ktoś pomóc na śląsku rozwiązać ten problem?

Mam też wrażenie, że po wymianie szyby lewa strona nie jest podgrzewana i para wodna jest równo odcięta w połowie szyby (tak jakby prawa strona od pasażera działa poprawnie i usuwa parę wodną, a lewa strona szyby nadal jest zaparowana).
Gdzie znajdują się kostki przyłączeniowe, bo chciałbym sprawdzić czy przypadkiem kostka się nie rozpięła lub piny są zaśniedziałe.
Czy w Jaguarze XE występują dwa bezpieczniki odpowiedzialne za podgrzewanie lewej/prawej strony szyby? Gdzie one się znajdują?
Jaguar XE, 2.0D163KM, mapowanie 195KM, 2017

Offline rmazurek

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.072
Odp: AEB niedostępny po WYMIANIE SZYBY CZOŁOWEJ
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 28, 2022, 12:22:35 pm »
Trikow nie ma - kalibracje FFC moze zrobic ASO lub ktos kto sie zna (potrzebny sprzet diagnostyczny)  Jesli polowa szyby nie grzeje to albo urwali tasmy albo zapomnieli podlaczyc - tasmy sa ukryte za slupkiem A
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2022, 15:59:59 pm wysłana przez MicGin »
Jest:
I-Pace HSE Black 24MY/ XE 2.0d AWD / MX-5 NB 1.8 TURBO!

Były:
I-Pace HSE 21MY
E-Pace 2.0d AWD
XJ 3.0D
A1 1.4 TFSI
XF 3.0D
Fiesta 1.0
Accord 2.2 ictdi
Carisma 1.8 GDI
Punto 1.2
323f BG 1.8
Corsa A 1.2

Offline Martino1905

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: AEB niedostępny po WYMIANIE SZYBY CZOŁOWEJ
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 28, 2022, 16:33:52 pm »
Czy moze ktoś polecić jakiś warsztat na Śląsku, który ogarnia ten temat? Jaki to jest koszt?
Ewentualnie warsztat z innego regionu Polski?
Jaguar XE, 2.0D163KM, mapowanie 195KM, 2017

Offline gonzo7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 802
Odp: AEB niedostępny po WYMIANIE SZYBY CZOŁOWEJ
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 29, 2022, 10:15:44 am »
W Łaziskach Górnych jest "Nietypowy warsztat"
Ewentualnie w Będzinie na ul. Dąbrowskiej jest też warsztat specjalizujący się w JLR.

Pierw warto sprawdzić taśmę jak sugeruje kolega wyżej - bez tego szkoda jechać i trzeba reklamować robotę.

Offline M737

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 399
  • The White Cat
Odp: AEB niedostępny po WYMIANIE SZYBY CZOŁOWEJ
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 29, 2022, 16:50:50 pm »
ciekawe czy nie pocięto instalacji podczas wycinania uszkodzonej szyby

Offline Martino1905

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: AEB niedostępny po WYMIANIE SZYBY CZOŁOWEJ
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 29, 2022, 20:16:41 pm »
podobno wiązka nie jest przecięta, czujnik zmierzchu, deszczu działa prawidłowo. 

Dzwoniłem na serwis i dodam jako ciekawostkę, że kalibracja sensora AEB kosztuje 500zł brutto w ASO Jaguar.

Jako ciekawostka:
Obdzwoniłem kilka warsztatów to usłyszałem dziwne historie, że "wie Pan zobaczymy jak to wyjdzie 300zł na start +150zł od każdej roboczogodziny jak będzie więcej zabawy", albo 400zł lub więcej jeżeli trzeba będzie coś więcej programować... 

w ASO 500zł brutto bez dodatkowych ukrytych kosztów i zbędnego gadania, bo znają ten temat i jest to podobno dla nich banalnie prosta sprawa  :)

co do ogrzewania to musze sprawdzić czy nie rozpięła się kostka na taśmie, bo podobno były 4 do przyłączenia, odszukam jeszcze bezpieczniki odpowiadające za grzanie przedniej szyby 
Jaguar XE, 2.0D163KM, mapowanie 195KM, 2017

Offline deCastelano

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 44
  • Jaguar XE 35t
Odp: AEB niedostępny po WYMIANIE SZYBY CZOŁOWEJ
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 30, 2022, 08:06:55 am »
z tym grzaniem to faktycznie zacząłbym od bezpieczników, bo jak kiedyś w fordzie miałem grzaną szybę to też w pewnym momencie pojawił się problem z tym, że tylko połowa działała i tam, o ile pamiętam pomogła wymiana bezpiecznika właśnie.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2022, 09:41:18 am wysłana przez MicGin »
Jaguar XF '12 3,0 275KM -> Jaguar XE '17 3,0 380KM -> Tesla Y '23 506KM

Offline Zyg zag

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 260
    • Facebook
Odp: AEB niedostępny po WYMIANIE SZYBY CZOŁOWEJ
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 03, 2022, 15:50:36 pm »
Hej

niestety potrzebuje auto,
zweryfikuje i naprawie ...,

Pozdr
Jesli nie moge pomodz zdalnie wiecej info tutaj..
https://www.facebook.com/Pierun-Jaguar-Land-Rover-Chiptuning-Hamownia-107072637627373/
Diagnostyka, elektronika, konwersja usa/eu, naprawa, chiptuning ...

Offline Martino1905

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: AEB niedostępny po WYMIANIE SZYBY CZOŁOWEJ
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 03, 2022, 16:29:47 pm »
no własnie u mnie jest ten problem, że tylko połowa szyby grzeje (od strony pasażera), a strona od kierowcy NIE grzeje.
Jestem poza domem i nie ukrywam, że Ojciec chce sprawdzić i wymienić mi ten bezpiecznik, ale nie potrafi go odnaleźć. Czy możecie mi powiedzieć któy to jest bezpiecznik F??? i w której skrzynce on się znajduje?
Jaguar XE, 2.0D163KM, mapowanie 195KM, 2017

Offline farm

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Kocham to forum
Odp: AEB niedostępny po WYMIANIE SZYBY CZOŁOWEJ
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 08, 2023, 15:59:29 pm »
Witam, zakupiłem auto 1,5 roku temu z już wymienioną przednią szybą. Przez ten czas zauważyłem że czasami po ruszeniu wyświetla mi AEB niedostepny, ostrzeganie o przeszkodzie przed pojazdem niedostępne. Zaraz po tym komunikacie wylacza mi automatyczne doświetlanie drogi długimi światłami. Po wyłączeniu auta czasami jest już normalnie a czasami błąd nadal wyświetla. Czasami jeżdżę 2 miesiące i błędu nie ma. Dodam że funkcja pokazywania czy nie zjeżdżam z pasa ruchu działa zawsze poprawnie i kierownica drży przy zjeździe z pasa. Słyszałem już różne wersje, że może trzeba skalibrować ale dziś fachowiec od pilkingtona mówił że to już są te nowsze kamerki i potrafią się same kalibrować. Inni że może przewod gdzieś uszkodzony... Ps. Kamerki i szyba wyczyszone oraz wtyczki też psikniete kontaktem do styków przy lusterku wstecznym... błąd ostatnio wyskakuje codziennie... wiadomo że kalibracja kosztuje kilka 100 a nie mam pewności czy to jest to.. może ktoś pomoc??

Offline rmazurek

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.072
Odp: AEB niedostępny po WYMIANIE SZYBY CZOŁOWEJ
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 08, 2023, 16:54:59 pm »
Moduł kamery musi zostać skalibrowany po wymianie szyby
Jest:
I-Pace HSE Black 24MY/ XE 2.0d AWD / MX-5 NB 1.8 TURBO!

Były:
I-Pace HSE 21MY
E-Pace 2.0d AWD
XJ 3.0D
A1 1.4 TFSI
XF 3.0D
Fiesta 1.0
Accord 2.2 ictdi
Carisma 1.8 GDI
Punto 1.2
323f BG 1.8
Corsa A 1.2

Offline farm

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Kocham to forum
Odp: AEB niedostępny po WYMIANIE SZYBY CZOŁOWEJ
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 09, 2023, 13:46:30 pm »
No tak potrzebna kalibracja ale niektóre mądre głowy się dziwią ze pas ruchu pokazuje dobrze a AEB niedostepny... I tu mam wątpliwości czy to na pewno kalibracja.