Autor Wątek: Zamykanie klapy bagażnika na guzik  (Przeczytany 2031 razy)

Offline stingear

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • Informatyk, mam 3 koty: Fuli, Kaion oraz XE
Zamykanie klapy bagażnika na guzik
« dnia: Sierpień 27, 2022, 15:42:57 pm »
Witam,
Jako że lubię nietypowe modyfikacje, ale jednocześnie funkcjonalne, to wpadłem na pomysł zrobienia mechanizmu zamykania klapy bagażnika za pomocą przycisku.
Otwieranie jest fabryczne i działa zarówno z pilota, jak i z kabiny oraz klapy bagażnika, natomiast zamykać trzeba już ręcznie.
A nic nie stoi na przeszkodzie, aby takowy mechanizm zamykający klapę zrobić.
Pomysłów mam kilka, a samo zrobienie mechanizmy nie powinno być ani kosztowne, ani trudne w wykonaniu. Musi tylko zamykać klapę - a u mnie akurat jej zamknięcie nie wymaga dużej siły i "zatrzaskuje się" bardzo gładko.
Jeśli chodzi o kwestię umiejscowienia oraz rodzaju mechanizmu, to na przeszkodzie stoją mi obecnie tylko 2 problemy - nie wiem jak bezinwazyjnie zdjąć tapicerkę w bagażniku, aby zobaczyć mechanizm samej klapy oraz rodzaj mechanizmu, jaki zastosuję, gdyż nie wiem, jak to tam w środku wygląda.
Natomiast jeśli chodzi o sam mechanizm zamykania, to mam co najmniej 2 pomysły.
Pierwszy, to zastosowanie silniczka ze zwijarką - pasek będzie przymocowany do ramienia klapy i po naciśnięciu przycisku będzie on zwijał pasek z odpowiednią siłą i prędkością, aby zamknąć klapę. Zakończenie zamykania można rozwiązać na 2 sposoby - albo montując fizyczny przycisk wyłączający mechanizm, albo zastosować wyłącznik po przeciążeniu - wydaje mi się lepsze ze względu na bezpieczeństwo - jeśli wykryje opór, to przestaje zwijać, więc w przypadku, jeśli coś stanie na drodze klapy, to przestanie się zamykać, tak jak to jest zrobione w mechanizmach klap zamykanych automatycznie.
Druga opcja, to siłownik elektryczny. Tu wchodzą 2 opcje montażu. Albo siłownik będzie pchał ramię do zamknięcia, a po zamknięciu wracał do pozycji złożonej, albo będzie ciągnął klapę do zamknięcia.
W pierwszej opcji daje to możliwość ręcznego zamknięcia klapy oraz eliminuje problem komplikacji z otwieraniem - trzeba by było informować siłownik, że klapa się otwiera. Dlatego wydaje mi się lepszym rozwiązaniem.
dodatkową rzeczą, którą do całości dałoby się zastosować, to podłączenie się pod wiązkę sygnałową otwierania zamka klapy. Zastosowałbym mechanizm wykrywający, czy klapa jest otwarta - skoro komputer wie, że jest, to musi lecieć jakaś wiązka sygnałowa informująca o niezamkniętym bagażniku - i tu użyłbym przekaźnika uruchamianego tą wiązką, aby w przypadku, gdy klapa jest otwarta, pozwalał użyć impulsu otwierania zamka klapy do rozpoczęcia zamykania klapy. Wkońcu, mimo że bagażnik jest otwarty, to siłownik zamka klapy reaguje próbą otwarcia po naciśnięciu przycisku pilota/w kabinie. W ten sposób mógłbym jednym przyciskiem zarówno zamykać, jak i otwierać pokrywę.
Sam mechanizm nie będzie dla mnie większym problemem. Najpierw jednak muszę ogarnąć, jak się do tego dostać oraz, aby móc cokolwiek zrobić.
Jeśli ktoś dysponuje jakimiś schematami bagażnika, byłbym wdzięczny.
XE 2015 2.0D Automat

Offline M737

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 399
  • The White Cat
Odp: Zamykanie klapy bagażnika na guzik
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 27, 2022, 17:19:04 pm »
nie prościej kupić oryginalne elementy zamykające/otwierające tylną klapę?
tapicerka klapy - całe mnóstwo spinek/kołków rozprężnych, musisz odkręcać śrubokrętem krzyżakowym bez nacisku i jednocześnie
podważać czymś bardzo cienkim (skalpelem?) srodkową część kołka, jak wykręcisz część środkową to kołek wyjdzie

mam fabrycznie elektryczną klapę w XE, wygodna opcja

Online Robik

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 220
  • XE R-Sport 2.0D
Odp: Zamykanie klapy bagażnika na guzik
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 27, 2022, 20:29:38 pm »
Zgadzam sie z przedmowca, bardzo wygodna opcja. Zerknij na allegro znajdziesz tam troche inspiracji: silnik elektryczny klapy, silownik elektryczny. Podazalbym raczej w kierunku oryginalnych czesci z rozbitka.

Offline stingear

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • Informatyk, mam 3 koty: Fuli, Kaion oraz XE
Odp: Zamykanie klapy bagażnika na guzik
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 27, 2022, 20:55:44 pm »
No właśnie niebardzo jestem w stanie cokolwiek znaleźć. Znalazło mi jeden używany teleskop elektryczny za 499zł i to wszystko. Jak bym wiedział, to bym od razu szukał za takim rozwiązaniem.
XE 2015 2.0D Automat

Offline piotrrf

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 327
  • Jaguar XF 20d AWD R-Sport
Odp: Zamykanie klapy bagażnika na guzik
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 30, 2022, 10:32:33 am »
Kupując auto,nie sprawdziłeś dodatków? Ja z góry wiedziałem na czym mi zależy a czego nie potrzebuję.
Zaznaczyłem w wyszukiwarce i pokazywały się auta w takiej konfiguracji jaką chciałem kupić.
Oczywiście otwieranie bagażnika z kluczyka także,no i aktywny tempomat.
Myślę, że w necie powinny już być po rozbitkach te części co potrzebujesz.Moze z anglika.Powinny pasować.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2022, 12:07:37 pm wysłana przez MicGin »
Porsche 987 S
SLK R 171

Offline rmazurek

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.072
Odp: Zamykanie klapy bagażnika na guzik
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 30, 2022, 16:03:15 pm »
tzw retrofit jest mozliwy ale wcale nie jest taki latwy.

Potrzeba
-uchwyt montowany na zawiasie klapy (mechanizm jest tylko przyprzwym zawiasie)
-silownik elektryczny
-modul sterowania
-pasek anti-pinch (niestety nie wiem jak to przetlumaczyc)
-nowa tapicerke wewnetrzna klapy (lub mod obecnej)
-przycisk do zamontowania w tapicerce klapy
-wiazka elektryczny (jesli jej nie ma)
-programowanie
Jest:
I-Pace HSE Black 24MY/ XE 2.0d AWD / MX-5 NB 1.8 TURBO!

Były:
I-Pace HSE 21MY
E-Pace 2.0d AWD
XJ 3.0D
A1 1.4 TFSI
XF 3.0D
Fiesta 1.0
Accord 2.2 ictdi
Carisma 1.8 GDI
Punto 1.2
323f BG 1.8
Corsa A 1.2

Offline qmarkus

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Kocham to forum
Odp: Zamykanie klapy bagażnika na guzik
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 18, 2022, 17:13:23 pm »

Offline M737

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 399
  • The White Cat
Odp: Zamykanie klapy bagażnika na guzik
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 18, 2022, 19:52:49 pm »
odpowiedzi udzieliłeś sobie w zasadzie już w pytaniu
jak wolisz chiński wynalazek to kup z ali
jak wolisz ori to zadzwoń do dużego sprzedawcy części używanych od JLR, kup co trzeba, zamontuj, zleć kodowanie i tyle
na moje oko na oryginale wyjdzie dużo taniej niż ...wynalazek

Online Robik

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 220
  • XE R-Sport 2.0D
Odp: Zamykanie klapy bagażnika na guzik
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 18, 2022, 21:13:03 pm »
Bezsprzecznie funkcja otwierania/zamykania bagaznika z przycisku to duża frajda. Nie bawiłbym się w żadne zamienniki tylko szedł w oryginalna uzywke. W moim XE oprócz klapy mam jeszcze elektrycznie opuszczany hak z przycisku :)))

Offline stingear

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • Informatyk, mam 3 koty: Fuli, Kaion oraz XE
Odp: Zamykanie klapy bagażnika na guzik
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 19, 2022, 15:00:29 pm »
Na ali za bardzo nie ma nic sensownego i zdecydowanie wolałbym użyć części ori. Z używkami ciężko w mojej okolicy - mieszkam w DE - jak mi sie kamera zepsuła to aż z PL sprowadzałem.
Co do konfiguracji przed zakupem, to kupowałem u handlarza, nie od dielera Jaguara. Poza tym, nie był to dla mnie priorytet, raczej luźna opcja po pewnym czasie posiadania auta.
Będę dalej szukał tych części, ale bez spiny. Raczej bardziej na zasadzie jak się trafi.
XE 2015 2.0D Automat

Offline piotrrf

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 327
  • Jaguar XF 20d AWD R-Sport
Odp: Zamykanie klapy bagażnika na guzik
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 19, 2022, 15:55:37 pm »
Ja zaznaczyłem na znanych portalach motoryzacyjnych jakiego auta szukam i co ma mieć.
Wyświetlały się przeważnie na południu Niemiec. Czyli około 700 km od mojego miasta.
W końcu znalazłem blisko...400 km od domu.
Też od handlarza. Jaguar był tam najbiedniejszym autem.
Reszta sam luksus.
Akurat części nie kupowałem jeszcze w Polsce do Jaga ale to nie tak daleko 😀
Warto poczekać i skompletować na Ori częściach zamykanie.
Powodzenia
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2022, 12:17:43 pm wysłana przez MicGin »
Porsche 987 S
SLK R 171

Offline stingear

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • Informatyk, mam 3 koty: Fuli, Kaion oraz XE
Odp: Zamykanie klapy bagażnika na guzik
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 23, 2022, 18:19:46 pm »
@piotrrf u mnie jak wybierałem auto był do wyboru ten oddalony o 20km i o 150km. Ten dalej był rok młodszy, ale o 20kkm większy przebieg. Jeśli biorąc pod uwagę to, co mi się obecnie dzieje i że w ruch poszedł prawnik, to nie widziałoby mi się jeździć 150km aby cokolwiek ogarnąć.
XE 2015 2.0D Automat

Offline piotrrf

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 327
  • Jaguar XF 20d AWD R-Sport
Odp: Zamykanie klapy bagażnika na guzik
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 24, 2022, 10:51:37 am »
Rozumiem Cie. Tez by mi sie nie chcialo jezdzic tak daleko .
Ja kupujac Jaguara nie spodziewalem sie problemow . Kupowalem z komisu ,ktory mial bardzo dobre opinie.
Do tego auto bylo po pierwszym wlascicielu,ktory mial warsztat samochodowy.
Problemow narobil mi akumulator a pozniej nieumiejetna wymiana w serwiscie .
Zrazilem sie do tego auta po pol roku walki z bledami ale powoli wraca zaufanie,ze nie stane w drodze.
Od tamtej pory czesto monitoruje akumulator,stan naladowania ,prad rozruchu i ladowanie. Zauwazylem,ze to podstawa w aucie,ktore jest wrazliwe na spadki napiecia.

Wracajac do tematu.
Przeciez kupujac auto dalej ,nie powinna Cie obchodzic odleglosc do komisu. Masz prawnika,niech on zalatwia i jezdzi. Ty mozesz wziac rzeczoznawce i niech oceni czy bylo to ukryte i celowe dzialanie komisu.
« Ostatnia zmiana: Listopad 24, 2022, 15:44:50 pm wysłana przez MicGin »
Porsche 987 S
SLK R 171

Offline stingear

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • Informatyk, mam 3 koty: Fuli, Kaion oraz XE
Odp: Zamykanie klapy bagażnika na guzik
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 29, 2022, 21:57:38 pm »
Biorąc auto nie miałem w planie korzystać z prawnika. Poprzednio wziąłem Mazdę, już 4 rok jeździ i nie ma z nią żadnych problemów. Żona zrobiła "wrogie przejęcie" i śmiga zadowolona. Dlatego sobie Jaga kupiłem. Teraz go doprowadzę do porządku i będzie dobrze. Ale swoje odczekać muszę.
XE 2015 2.0D Automat