Autor Wątek: Tarcze oraz klocki hamulcowe  (Przeczytany 2538 razy)

Offline stingear

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • Informatyk, mam 3 koty: Fuli, Kaion oraz XE
Tarcze oraz klocki hamulcowe
« dnia: Lipiec 03, 2022, 23:00:12 pm »
Witam,
w zamiarze mam wymianę tarcz oraz klocków w moim XE 2015 2.0D
Z tego, co udało mi się pomierzyć, to do przodu powinny pasować tarcze 325x30mm, 48mm wysokości
Do tyłu natomiast wychodzi mi, że powinny to być tarcze 300x20mm, 42mm wysokości
Z tego, co udało mi się zauważyć, to przednie mają takie same wymiary w roczniku 2015, jak i późniejszych - jeśli się mylę, to mnie poprawcie.
Takie tarcze mam na oku:
https://www.ebay.de/itm/233910912496
https://www.ebay.de/itm/363582084807
Takie klocki do zestawu:
https://www.ebay.de/itm/373058413292
https://www.ebay.de/itm/233910886597

XE 2015 2.0D Automat

Offline stingear

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • Informatyk, mam 3 koty: Fuli, Kaion oraz XE
Odp: Tarcze oraz klocki hamulcowe
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 05, 2022, 22:03:21 pm »
Drugi link do klocków podałem zły, jest do klocków przeznaczonych do tarcz 316mm.
Prawidłowe to:https://www.ebay.de/itm/233910888327
XE 2015 2.0D Automat

Offline stingear

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • Informatyk, mam 3 koty: Fuli, Kaion oraz XE
Odp: Tarcze oraz klocki hamulcowe
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 30, 2022, 21:27:48 pm »
Dziś wymieniałem tarcze i klocki. Niestety tylko tył, gdyż 325 do przodu okazały się za duże. Mam 316mm. Wymiana przodu przesunięta o czas dostawy nowych klocków i tarcz.
Niestety nie mogłem znaleźć nigdzie żadnych sensownych tarcz sportowych, więc padło na gładkie, ale z wysokiej półki Brembo.
Finalnie będę miał Tarcze Brembo na wszystkich kołach, a klocki GreenStuff na tył i YellowStuff na przód.
Myślę, że ten zestaw zda egzamin.
Maly tip dla chcących wymieniać - zdejmijcie koło i zmierzcie dokładnie średnicę tarcz, zaoszczędzicie czasu i nerwów.
XE 2015 2.0D Automat

Offline Fr3sh

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Kocham to forum
Odp: Tarcze oraz klocki hamulcowe
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 01, 2022, 19:27:01 pm »
Ja zawsze zakładam klocki Ferodo lub Zimmermann a tarcze Textar lub Zimmermann i zawsze dobrze się sprawdzało takie połączenie.

Offline stingear

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • Informatyk, mam 3 koty: Fuli, Kaion oraz XE
Odp: Tarcze oraz klocki hamulcowe
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 03, 2022, 13:32:58 pm »
Fr3sh jesteś pierwszą osobą mającą pozytywną opinię o Zimmermann. Zarowno na forach, jak i mechanicy odradzają mi je ze względu na kiepską jakość. Już prędzej wziołbym Rotingera. Żałuję braku dostępnosci mikody, miałem je w 2 autach i były/są rewelacyjne.
XE 2015 2.0D Automat

Offline Fr3sh

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Kocham to forum
Odp: Tarcze oraz klocki hamulcowe
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 03, 2022, 15:13:29 pm »
A próbowałeś Tarcze od Textara?

Online Zbyszek01

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 382
Odp: Tarcze oraz klocki hamulcowe
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 03, 2022, 18:50:06 pm »
8 Tkm temu taki kpl założyłem i nie narzekam. Pylą troszkę więcej jak oryginał zakładany w ASO ale ujdzie.
Jest - XE AWD 2.0d R Dynamic MY2020
Było - XE 25d AWD MY2017

Offline stingear

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • Informatyk, mam 3 koty: Fuli, Kaion oraz XE
Odp: Tarcze oraz klocki hamulcowe
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 13, 2022, 13:54:29 pm »
Jak to moje szczęście bywa, sytuacja znowu mi się skomplikowała. Okazało się, że tarcze będą za ponad 2 tygodnie. No to mnie z leksza wqrw złapał. Złapałem "za internety" i intensywnie szukałem. I bum - znalazłem EBC Turbo Groove w rozsądnej cenie i dostępne w kilka dni. Cenowo droższe ok 30€ od Brembo(były w zestawie z klockami, których w momencie zakupu nie zauważyłem) - akceptowalne dla mnie, tym bardziej, że posłużą kilka lat. Zwrot za brembo dostałem, a EBC już są w drodze do mnie. i tak finalnie wyjdzie prawie, tak jak chciałem. Na tyle jest już zestaw Brembo z klockami EBC GreenStuff, a do przodu wpadnie zestaw EBC Turbo Groove i YellowStuff. Na tą chwilę po zmianie samych tylnych tarcz i klocków czuję ogromną różnicę podczczs hamowania. Już się nie umiem doczekać efektu, jaki da ten zestaw. Wszystko będzie gotowe, to wrzucę zdjęcia.
XE 2015 2.0D Automat

Offline M737

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 399
  • The White Cat
Odp: Tarcze oraz klocki hamulcowe
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 14, 2022, 09:59:37 am »
czy dobrze rozumiem że green i yellow to różne poziomy agresywności/skuteczności klocków?
jesli tak... na slizgiej nawierzchni żeby to ne był problem, siły hamowania przód/tył są konstrukcyjnie dobrane
do odpowiednich parametrów klocków, zmiana na agresywniejsze powinna być równa przód i tył...

Offline stingear

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • Informatyk, mam 3 koty: Fuli, Kaion oraz XE
Odp: Tarcze oraz klocki hamulcowe
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 14, 2022, 11:14:48 am »
W hamowaniu udział biorą nie tylko klocki, ale i tarcze.
Nie bez powodu przednie tarcze są dużo większe od tylnych, bo to na nich skupia się większa "robota". Dlatego taki układ zda egzamin. Jeśli miałbym możliwość zainstalowania identycznych zestawów na przód i tył, to bym tak zrobił, ale nie dało się tego zrobić bez wymiany całych szczęk, jażma itp. Klocki są przystosowane do jazdy sportowej, ale to akurat nie zdarza mi się za często. Podobne zestawienie mam w Mazdzie, gdzie z tyłu są zwykłe klocki i tarcze, ale dobre jakościowo, natomiast z przodu mam zestaw sportowy tarcze Mikoda oraz EBC BlackStuff. Różnica w hamowaniu między standardowymi tarczami, a sportowymi jest ogromna. I daje się to odczuć także w miescie, jak jakis pedalarz albo inny jełop wpierdzieli się nagle pod koła przy 30 na godzinę, ale dosłownie przed samą maskę.
XE 2015 2.0D Automat

Online Zbyszek01

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 382
Odp: Tarcze oraz klocki hamulcowe
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 14, 2022, 19:18:52 pm »
Tu będziesz miał trochę odwrotnie, częściej wymieniasz tylne klocki niż przednie.
Jest - XE AWD 2.0d R Dynamic MY2020
Było - XE 25d AWD MY2017

Offline stingear

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • Informatyk, mam 3 koty: Fuli, Kaion oraz XE
Odp: Tarcze oraz klocki hamulcowe
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 14, 2022, 20:26:55 pm »
@Zbyszek01 na jakiej podstawie tak twierdzisz? Działają inne prawa fizyki? Jeśli by tak było, to zarówno tarcze hamulcowe, jak i klocki byłyby z tyłu większe od przednich. Cały ciężar auta podczas hamowania wywiera nacisk na przednie zawieszenie, koła i hamulce. Auto dosłownie przechyla się do przodu, przez co tylne koła są poddawane mniejszym obciążeniom. Tak więc częstsza wymiana z tyłu niż z przodu ma prawo bytu tylko w przypadku użycia kiepskich jakościowo klocków. 
Jeśli się mylę, poprawcie mnie. Może już jestem po prostu za stary, innej fizyki się uczyłem.
XE 2015 2.0D Automat

Online Zbyszek01

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 382
Odp: Tarcze oraz klocki hamulcowe
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 14, 2022, 20:38:56 pm »
Też jestem w słusznym wieku i dużo czytam.
Wyczytałem na forach, tak pisali. Automatyczna skrzynia wspomaga się w hamowaniu właśnie tylną osią. Przy manualu masz rację, zawsze przednie częściej zmieniane.
Jak na razie swoim zrobiłem 25 Tkm ale przód miałem zmieniony w ASO bo tak jak ty kupiłem z gwarancjami (APPROVED) a tył zmieniłem w lokalnym warsztacie (kolega).
Jest - XE AWD 2.0d R Dynamic MY2020
Było - XE 25d AWD MY2017

Offline piotrrf

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 327
  • Jaguar XF 20d AWD R-Sport
Odp: Tarcze oraz klocki hamulcowe
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 15, 2022, 07:38:15 am »
Też jestem w słusznym wieku ...



Koledzy,jaki wiek jest sluszny? Po 50tce?  :-clap
Porsche 987 S
SLK R 171

Online Zbyszek01

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 382
Odp: Tarcze oraz klocki hamulcowe
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 15, 2022, 08:12:59 am »
Nawet więcej  :-trudno
Jest - XE AWD 2.0d R Dynamic MY2020
Było - XE 25d AWD MY2017