Autor Wątek: Sprężarka klimatyzacji XJ6 3.2 1993 - wyrzuciło czynnik, dlaczego?  (Przeczytany 872 razy)

Offline chris1796

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 403
  • XJ6 1993r
Cześć,
Od razu na wstępie napiszę, że dobry roka temu miałem problem z klimatyzacją. Okazało się,  że czujnik odpowiadający za brak ciśnienia (ten z czterema przewodami) przestał działać. Mimo tego, że czynnik był to nie załączał kompresora. Na szybko zrobiłem zworkę i problem rozwiązałem. I zapomniałem o tym, żeby czujnik poszukać.  Klimatyzacja cały czas super działała aż do dnia dziejszego. Po jakiejś godzinie pracy w upałach nagle słyszę strzał i syk. Wyleciała część czynnika, prawdopodobnie w miejscu które zaznaczyłem. Co to jest? Zawór bezpieczeństwa? I dlaczego tak się mogło stać?

Offline chris1796

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 403
  • XJ6 1993r
Odp: Sprężarka klimatyzacji XJ6 3.2 1993 - wyrzuciło czynnik, dlaczego?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 28, 2022, 23:00:08 pm »
No i jest diagnoza. Dałem ciała bo zworkę zrobiłem we wtyczce a przez to rozłączyłem sterowanie wentylatorem. No i na postoju ciśnienie wywaliło przez zawór bezpieczeństwa. Sterowanie naprawione, jutro dobitka czynnika i cieszymy się dalej :-tylko

Offline chris1796

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 403
  • XJ6 1993r
Odp: Sprężarka klimatyzacji XJ6 3.2 1993 - wyrzuciło czynnik, dlaczego?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 03, 2022, 18:37:47 pm »
Przy okazji przeglądu klimatyzacji mogłem sprawdzić przy jakiej ilości czynnika klimaryzacja nadal działa poprawnie. U mnie z 1260 zostało jakieś 500 gram i to wystarczało do chłodzenia. Od razu sprawdziłem czujniki. Okazało się,  że DBC10797 też po urwaniu przewody przestał działać a on jest odpowiedzialny za załączanie pierwszego biegu wentylatorów,  włącza się  przy 15 barach ciśnienia w układzie klimatyzacji. DBC10797 naprawiałem ponownie,  ale postanowiłem wzorem współczesnych aut załączać pierwszy stopień biegu wentylatorów od razu po załączeniu klimatyzacji. Dołożyłem przekaźnik podpięty pod sygnał załączający sprzęgło klimatyzacji. Działa idealnie. :-tylko