Autor Wątek: Myślę nad zakupem, koszty, obawy, dostępność częsci - Jaguar XJ 1988r  (Przeczytany 1458 razy)

Offline prezescfc

  • Aspirant
  • Wiadomości: 1
  • Kocham to forum
Cześć,
To mój pierwszy post, mam nadzieję, że piszę w dobrym dziale.
Od dłuższego czasu zastanawiam sie nad zakupem Jaguara XJ 1988r, 3,6 litra, automat. Oglądałem jeden egzemplarz, na pierwszy rzut oka wydaje się w całkiem fajnym stanie. Spód jest w dobrej formie, ogniska rdzy są na wewnętrznej stronie wszystkich 4 drzwi (około 3cm szerokie, 7-8cm długie) i na łączeniu tylnej szyby z blachą. Do zrobienia mechanicznie jest wyciek z maglownicy (lub węża od maglownicy), na pewno klima jest do remontu, bo słabo chłodzi. Standardowo filtry, oleje, płyny itd (wiadomo, że trzeba wymienic). Pneumatyka nie trzyma ciśnienia, podnosi zawieszenie i zaraz się opuszcza. Mechanicznie chyba nie wygląda to aż tak źle, bardziej mnie martwi blacharsko. Czy jak sie nie ruszy np drzwi, czy przyrdzewiałej blachy przy tylnej szybie to nie posypie się pół samochodu. Czy Auto odpala, jeździ, skręcia, hamuje itd, tylko brakuje mu przywrócenia dawnego wyglądu.
I tu sie nasuwa pytanie, jaka jest dostępność części karoserii, ewentualnie szyb, uszczelek czy chromów. Części typu klocki, tarcze, filtry, czy elementy zawieszenia to z tego co się dowiedziałem, to nie jest problem, bardziej się boję, że zjedzą mnie koszty blacharsko-lakiernicze. Może mi ktoś z Was podpowiedzieć jak to faktycznie wygląda? Z jakimi mogę się kosztami mniej więcej liczyć (wiem, konkretnie nie da się ocenić). Czy blacharka to może byc koszt w granicach 2-3 tysiące czy 10-15 tysięcy. Na koniec dodam zdjęcia z przerdzewiałymi elementami.
Ewentualnie na co mam zwrócić jeszcze uwagę przy oglądaniu tego modelu przed zakupem.

Z góry dzięki za jakąkolwiek pomoc.
pozdrawiam

Offline wtom

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 286
  • wszystkie kotki są fajne
Odp: Myślę nad zakupem, koszty, obawy, dostępność częsci - Jaguar XJ 1988r
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 31, 2022, 07:54:10 am »
Na wszystko, najlepiej weź kogoś na oględziny, kto takiego ma  ;D, bo długo by opowiadać na co zwrócić uwagę
« Ostatnia zmiana: Maj 31, 2022, 11:08:08 am wysłana przez MicGin »

Offline katar83

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 998
Odp: Myślę nad zakupem, koszty, obawy, dostępność częsci - Jaguar XJ 1988r
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 31, 2022, 13:34:34 pm »
Drzwi to nie jest jakis wielki problem, ogarniesz uzywane tanio bez rdzy, te sa do wywalenia. Rdza z tylu w rogach tylniej szyby to jednak juz duzo powazniejsza sprawa. Jak zaczniesz sie do niej dobierac to bedzie trzeba wyciac wszystko w promieniu 25cm i te rogi nie sa latwe do naprawy wiec 10-15 tysiecy nie bedzie niczym specjalnym zgaduje. Potrzebowalbys do tego konkretnego specjalisty, nie pierwszego lepszego magika z kublem szpachli.
Szyberdach to prosta sprawa, jakolwiek profile pod nim juz nie, zalezy jak wygladaja.
Ja tam generalnie mam slabosc do wczesnych modeli, ze zgledu na zegary jakkolwiek patrzac na zdjecia bedzie sporo kosztowac na pewno.
Najwazniejsze miejsca do sprawdzenia to wlasnie podszybie z tylu, podlogi(jak wyciagniesz przednie dywaniki to bedzie widac wszystko) i rogi pod maska(te blizej przedniej szyby) i gródz. Cala reszta jest juz duzo latwiejsza. Czesci do tego zadnych nie dostaniesz, dlatego wlasnie trzeba specjalisty jakbys sie na takie cos zdecydowal.

Offline msiwow

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 566
Odp: Myślę nad zakupem, koszty, obawy, dostępność częsci - Jaguar XJ 1988r
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 31, 2022, 20:35:03 pm »
Pneumatyki w tych autach się nie naprawia tylko robi konwersję na zwykłe zawieszenie.
Klima? To już jest r134a? Bo jak nie to dochodzi koszt konwersji z r12 na nowszy czynnik.

Generalnie jak będziesz chciał dobrze zrobić blachę i lakier możesz popłynąć na 10 tys a jak zaczniesz grzebać w mechanice to na dzień dobry wyjdzie dwa razy tyle co piszesz i kolejne później.

Czy się to opłaca? Zależy ile to auto kosztuje i czy cena zakupu + blacha + lakier + mechanika to nie jest równowartość ładnego egzemplarza? Generalnie słaby rocznik, silnik bez rewelacji...jeździć można, cieszyć może ale jak później będziesz chciał sprzedać to się okaże, że każdy szuka 4.0 z lat 90 a najlepiej po 1992.

Offline Jaguar XJ6

  • Moderator "Kotek miesiąca"
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 994
  • Niedrzwica Duża/Lublin
Odp: Myślę nad zakupem, koszty, obawy, dostępność częsci - Jaguar XJ 1988r
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 31, 2022, 23:11:26 pm »
Ehh gdyby to był XJ81 :-gwizd , to byłoby warto go wskrzeszać , a tak wersja przeciętna , i zgnita w dodatku ( na zdjęciu nie wiem czy dobrze widać , ale drewno tez chyba w nim jest do roboty/wymiany ). XJ 40 to super Jaguar dopóki go rdza nie dopadnie , wtedy to już tylko zrobić blacharkę i nie wyjeżdżać na deszcz   ;D. W cenie 1500 zł jeszcze jest sens , o ile pali i te słynne zegary cos wyświetlają , jak jeszcze elektronika kuleje , to szkoda czasu i nerwów. Polecam poszukać roczników 93/94 , nie dość , ze młodsze , to już zawieszenie bez potrzeby konwersji , nowa klima na R134a , okrągłe lampy ( w razie wypalonych odblasków pasują z E34 albo Fiata 125P ) no i możliwość zbudowania fajniejszego audio w środku ze względu na nowe boczki drzwi . W tych autach blacha jest bardzo gruba i twarda , jak sa takie purchle , to już jest źle ( dziura na wylot i tak jak koledzy piszą do wycięcia spory fragment ).
Jaguar XJ6 1994r. 3.2L był
Jaguar X350 Super V8 4.2L jest

 


E-mail do konkursu ,, Kotek Miesiąca '' (  konkurs@jaguarclubpoland.net )

Offline Yoohas

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.278
Odp: Myślę nad zakupem, koszty, obawy, dostępność częsci - Jaguar XJ 1988r
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 01, 2022, 22:39:29 pm »
Akurat 3.6 uchodzi za bardzo dobry silnik, są tacy, co twierdzą, że jest fajniejszy niż 4.0.

A ze zdjęć już widać, że chyba nie warto. Ożywiłbym mechanicznie, pojeździł i zobaczył, czy to auto w ogóle ma sens.

Jeśli nie robisz blach i lakieru choćby w części samodzielnie to będzie długo i drogo. Szybciutko wpakujesz ponad 20k zł. A za te kwoty już można szukać fajnego egzemplarza do dopieszczenia.
Sam sobie w życiu jakoś nie radzę, Więc Biuro Porad dla innych prowadzę.

Offline chris1796

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 403
  • XJ6 1993r
Odp: Myślę nad zakupem, koszty, obawy, dostępność częsci - Jaguar XJ 1988r
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 05, 2022, 20:39:05 pm »
Kolego, patrząc realnie to cena 0 pln (zero) jest zbyt wysoka. Poniesiesz nakłady wyższe niż miałbyś kupić auto w zadowalającym stanie.

Offline adamdid

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Kocham to forum
Odp: Myślę nad zakupem, koszty, obawy, dostępność częsci - Jaguar XJ 1988r
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 06, 2022, 10:21:15 am »
widzę że fachowcy trafnie ocenili stan twojego auta to może pomożecie i mi bo niedawno nabyłem 4.0 kociaka z 1990

Mechanik ( nie specjalizujacy się w Jaguarze) stwierdził kilka elementów do naprawy

1. Przy włączonych światłach podczas regulacji np elektrycznych foteli słychać pisk pod maską - podobno alternator?
  Czy go ktoś regeneruje a może zacząć od nowego akumulatora?
  Sugerował tez wymianę filtra paliwa ....

2. Jak dobrać się do kolumny kierownicy po zwolnieniu blokady stoi jak zaklęta jakby przyspawana  :)

3. Co z płynem do wspomagania bo pod maską pięknie piszą że zalecają oryginalny .... zasugerujcie coś

To tak na szybko bo jak znam życie kolejne kwiatki zaraz się pojawią


Offline wtom

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 286
  • wszystkie kotki są fajne
Odp: Myślę nad zakupem, koszty, obawy, dostępność częsci - Jaguar XJ 1988r
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 07, 2022, 17:10:10 pm »
Płyn zielony mineralny, każdy typu LHM+ -> dla "dużego" zbiornika wspólnego z SLS
Jak zbiornik oddzielny do wspomagania to PSF lub ATF jedno licho, patrz na kolor (żółty lub czerwony)

Offline adamdid

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Kocham to forum
Odp: Myślę nad zakupem, koszty, obawy, dostępność częsci - Jaguar XJ 1988r
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 08, 2022, 12:43:39 pm »
super dzięki walcze w takim razie z tematem dalej

Offline slawekw

  • Aspirant
  • Wiadomości: 8
Odp: Myślę nad zakupem, koszty, obawy, dostępność częsci - Jaguar XJ 1988r
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 15, 2022, 16:12:09 pm »
Rdza za tylną szybą ma tę "zaletę", że nawet jak się tam zrobi dziura, to woda nie leci do wnętrza a jedynie do bagażnika. Niestety trudno tam coś zrobić, żeby nie było tego widać. Jakbyś chciał tanio to samemu ogarnąć, to musisz wyjąć chrom i uszczelkę zewnętrzną szyby (szyba jest wklejana). Podobno bardzo ważne jest mocowanie przedniego zawieszenia do nadwozia, gdyż rdza tam dyskwalifikuje sens zakupu XJ40.
Generalnie chyba jednak bardziej się opłaca kupić coś w lepszym stanie.

Offline dred

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 60
  • J@#$%ć biedę - czas spełniać marzenia.
Odp: Myślę nad zakupem, koszty, obawy, dostępność częsci - Jaguar XJ 1988r
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 31, 2022, 00:14:10 am »
Gdzie wy te blacharki za 10, 20 tysięcy robicie? Dajcie jakiś namiar proszę. Sorry, ale kilka już zrobiłem blacharek, w tym jedną naprawde grubą. Akurat nie w XJ40. Blacharka średnio zgnitego auta i lakier teraz na aucie tych gabarytów to 50 może nie wystarczyć. A jak jest gruz to i 100........
Za 2-3 to mozna wymienić 2 nadkola pod warunkiem, że wewnetrz wszysto git jest.