Autor Wątek: Uszkodzona kamera cofania  (Przeczytany 1003 razy)

Offline stingear

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • Informatyk, mam 3 koty: Fuli, Kaion oraz XE
Uszkodzona kamera cofania
« dnia: Maj 17, 2022, 19:16:39 pm »
Witam,
napotkał mnie problem z uszkodzoną kamerą cofania - chyba straciła szczelność i ufajdało soczewkę od środka.
Czy ktoś miał już problemy z kamerą lub ją wymieniał?
Jat to się ma do oznaczeń? Czy inne kamery też będą pasować? Moja kamera ma oznaczenie GX73-19G590-DD

XE 2015 2.0D Automat

Offline stingear

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • Informatyk, mam 3 koty: Fuli, Kaion oraz XE
Odp: Uszkodzona kamera cofania
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 28, 2022, 11:33:16 am »
Temat już ogarnięty. Kamera już wymieniona. ale zostawię tu opis i parę przydatnych informacji, jeśli ktoś w przyszłości będzie miał podobny problem.
Zaczniemy od tego, że wymiana sama w sobie jest banalnie łatwa. Problem dotyczy samej części. Kamera musi mieć dokładnie taki sam kod części, co do znaku. U mnie byłą kamera z DD na końcu, a udało mi się dostać z DB.
Zewnętrznie kamera identyczna, takie samo złącze. Ale brak obrazu po podłączeniu. Pewnie wymagane programowanie, ale obszedłem to dużo prościej. Uszkodzeniu w moim przypadku uległa soczewka, więc założyłem elektronikę ze starej kamery w obudowy nowej. Zrobiłem przeszczep elektroniki w kamerze - to 2 małe płytki scalone  i 5 małych śrubek - 5min roboty.
Złożyłem wszystko spowrotem, podłączyłem kamerę i wszystko gra.
Jeśli chodzi o samo dostanie się do kamery, to jest to także bardzo proste - wystarczy śrubokręt krzyżakowy. Wprawdzie da się to zrobić bez demontażu tapicerki, ale istnieje duże ryzyko połamania zatrzasków, więc się nie opłaca.
Zdejmujemy tapicerkę klapy odkręcając kilkanaście plastikowych śrubek i wyjmując spod nich kołki rozporowe.
Następnie odpinamy zatrzaski osłon ramion klapy i zdejmujemy plastiki - można to tylko przesunąć, ale po zdjęciu tapicerki trzeba dać je spowrotem na miejsce, żeby nie połamać podczas pracy przy kamerze, bo klapę trzeba trochę opuścić.
Kamera podpięta jest przewodem w białym oplocie. Polecam odpiąć zaczep od blachy - ułatwi to pracę.
Kamera jest w jednym elemencie z przyciskiem klapy bagażnika - demontujemy go zaczynając od strony kamery, gdyż od strony przycisku wtyczka zachodzi za blachę.
Kamerę i przycisk odpinamy naciskając mały zaczep przy wtyczce. Uwalniamy element mocujący całość.
Kamera przytrzymywana jest przez ramkę na 3 zatrzaski - należy je delikatnie podważyć, aby ramka zeszła.  Potem już z górki.
Jeśli mamy zgodną kamerę, to ją tylko wkładamy na miejsce i wszystko składamy w odwrotnej kolejności.


XE 2015 2.0D Automat

Offline Zbyszek01

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Uszkodzona kamera cofania
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 28, 2022, 17:41:06 pm »
Należy ci się duży plus za taką pomoc, na pewno będzie to pomocne dla wielu. Kłopoty z wiązką do kamery wielu już zgłaszało.
Jest - XE AWD 2.0d R Dynamic MY2020
Było - XE 25d AWD MY2017

Offline stingear

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • Informatyk, mam 3 koty: Fuli, Kaion oraz XE
Odp: Uszkodzona kamera cofania
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 31, 2022, 22:28:33 pm »
Dodam tu jeszcze opis i zdjęcia, jak wymienić elektronikę/soczewkę w kamerze.
Procedura wygląda następująco:
Z tyłu kamery odkręcamy dwie maleńkie śrubki - do wszystkich śrub będziemy używać tej samej małej gwiazdki.
Po odkręceniu śrub musimy delikatnie naciąć naklejkę z kodem kamery - łączy ona obie części obudowy.
Rozkładamy obudowę na dwie części: Wtyczka i soczewka z elektroniką. Między nimi jest mała zielona uszczelka. Jeśli zostanie na części soczewki, delikatnie ją odklejamy i umieszczamy na części wtyczki - dopasowuje się łatwo dzięki tłoczeniom i nie ma potem problemu przy składaniu w całość.
W części soczewkowej widzimy elektronikę - jest ona połączona wtykiem z drugą płytką. Odczepimy ją delikatnie podważając między obudową a płytką na ściance koło kodu QR, widać tam delikatne wcięcie w płytce - można użyć pensety albo czegoś innego cienkiego i twardego. Należy uważać, żeby nie uszkodzić ani nie połamać płytki i złącza.
Następnie odkręcamy kolejne 3 śrubki. Z tą płytką należy uważać, gdyż na niej jest matryca obrazu. Nie należy jej dotykać ani ubrudzić. Po odkręceniu śrub można albo użyć pensety wkładając ją w dwa otwory śrub, albo delikatnym puknięciem o blat płasko soczewką skierowaną w górę, aby wyjąć płytkę z matrycą. Całość rozebrana ja części pierwsze. Należy pamiętać, żeby nie mieszać płytek między zestawami. wymieniamy cały komplet.
Składanie analogicznie w drugą stronę. Płytkę z matrycą wkładamy delikatnie w obudowę z soczewką najlepiej za pomocą pensety, wkręcamy śruby, następnie wpinamy równo drugą płytkę, zamykamy obudowę i skręcamy śruby.
XE 2015 2.0D Automat

Offline Darek858

  • Aspirant
  • Wiadomości: 7
  • Kocham to forum
Odp: Uszkodzona kamera cofania
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 19, 2022, 19:04:40 pm »
Dobra robota !!! Szacunek za opis skorzystałem z niego demontując swoją. Problem u nie polega na tym , że przy włączonym wstecznym biegu obraz z kamery pojawia się na sekundę dwie i znika za chwilę znowu się pojawi i znika, reszta działa poprawnie tzn. czujniki w zderzakach.
Wie ktoś może co może być przyczyną? :- pojecia

Offline Darek858

  • Aspirant
  • Wiadomości: 7
  • Kocham to forum
Odp: Uszkodzona kamera cofania
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 19, 2022, 19:27:51 pm »
Takie błędy pokazuje odnośnie kamery cofania ( tak myślę)