Autor Wątek: Wymiana Oleju w skrzyni automatycznej  (Przeczytany 4524 razy)

Offline Robik

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 220
  • XE R-Sport 2.0D
Odp: Wymiana Oleju w skrzyni automatycznej
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 08, 2022, 15:42:32 pm »
Ilu uzytkownikow tyle doswiadczen. Wymienialem zawsze statycznie w ZFach i nigdy nie doczekalem remontu skrzyni.

Offline JohnnyB

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 21
  • .::Born To Rise Hell::.
Odp: Wymiana Oleju w skrzyni automatycznej
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 22, 2022, 10:51:03 am »
Dokłądnie, w zupełności wystarczy wymiana statyczna w interwale 60 tyś. Nie bądźmy mądrzejsi od producenta - skoro on sugeruje wymianę statyczną.
Wymiana dynamiczna jest wskazana we wszystkich skrzyniach z niewymiennym filtrem oleju - np. skrzynie AW - AW55, TF80SC, TF80SD chociażby stosowane w Volvo.

Tam filtr wymienisz tylko po zrzuceniu skrzyni, zatem dynamiczna wymiana jest tam raczej obowiazkowa. Do tego np. Volvo starało się być mądrzejsze od producenta skrzyni i nie rekomendowało wymiany oleju, potem stwierdzili że 180 tyś.....teraz już 120 tyś....gdzie AW od samego początku sugerowała interwały ponizej 90 tyś....

Zatem zapoznać się z serwisówką ZF, zakupic miskę + 6 litrów oleju i wymieniać co 60 tyś.

P.S. czy w Jaguarze jest z kabinie przełacznik, linka, pozwalajaca zrzucić skrzynie w Neutral ? Dla ZF w np. Jeepie jest w tunrlu linka, w BMW chyba tylko śruba przy skrzyni, w Jagu pewnie też, nie sprawdzalem jeszcze.

Offline Zbyszek01

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Wymiana Oleju w skrzyni automatycznej
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 22, 2022, 15:10:55 pm »
Jest - XE AWD 2.0d R Dynamic MY2020
Było - XE 25d AWD MY2017

Offline JohnnyB

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 21
  • .::Born To Rise Hell::.
Odp: Wymiana Oleju w skrzyni automatycznej
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 22, 2022, 20:15:35 pm »
Dzięki :). O to chodziło.

Online kupis99

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Zauroczony Kotem
Odp: Wymiana Oleju w skrzyni automatycznej
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 11, 2024, 10:39:24 am »
Panowie,

Trochę odkopię wątek, otóż mam już 40k przebiegu i zacząłem się interesować tematem zmiany oleju w skrzyni. Wiem, że większość osób poleca wymianę dynamiczną i ogólnie jest teraz taka tendencja, ale spotkałem się też ze zdaniem min. producenta ZF, że w ich produktach zalecana jest jednak zmiana statyczna, więc może jednak nie warto poprawiać producenta, który zna swoje produkt i powinien wiedzieć najlepiej jak je serwisować.

Dlatego pomyślałem, że postawię na metodę statyczną z wymianą miski przy 40k, zamiast czekać do 80k i wymieniać dynamicznie. Owszem zdaję sobie sprawę, że przy metodzie statycznej wymienię ok. 60-70% oleju, ale przy tym przebiegu i zmianie co 40-50k km. myślę, że ten stary olej nie będzie jeszcze aż tak strasznie zużyty, więc reasumując poprawcie mnie jeśli się mylę, lepiej częściej i tak jak zalec producent niż nowocześniej i dwa razy rzadziej.
Obecnie Jaguar XE 2021 R-Dynamic HSE

Offline Robik

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 220
  • XE R-Sport 2.0D
Odp: Wymiana Oleju w skrzyni automatycznej
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 11, 2024, 15:07:17 pm »
Dobra decyzja, powodzenia

Offline piotrrf

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 328
  • Jaguar XF 20d AWD R-Sport
Odp: Wymiana Oleju w skrzyni automatycznej
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 11, 2024, 16:34:35 pm »
Wymieniłem statycznie przy 90 tyś.km.
Została mi jedna butelka litrowa.
Czyli gdzieś litr starego oleju został.
Porsche 987 S
SLK R 171

Offline Zbyszek01

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Wymiana Oleju w skrzyni automatycznej
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 11, 2024, 16:55:25 pm »
We wcześniejszym zmieniałem i też mi tak zostało. W tym mam dopiero koło 60 czyli dla mnie do zrobienia jeszcze z 10 i wymiana.
Jest - XE AWD 2.0d R Dynamic MY2020
Było - XE 25d AWD MY2017

Online kupis99

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Zauroczony Kotem
Odp: Wymiana Oleju w skrzyni automatycznej
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 11, 2024, 19:53:00 pm »
Czyli jednak stara statyczna sprawdzona metoda nie jest taka zła, bo nikt mi nie powie za na 7 litrów jak wymienię 6 i do tego filtr oleju, to mieszam syf pół na pół z nowy olejem, bo to nie prawda.
Obecnie Jaguar XE 2021 R-Dynamic HSE

Offline Robik

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 220
  • XE R-Sport 2.0D
Odp: Wymiana Oleju w skrzyni automatycznej
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 12, 2024, 09:22:57 am »
Dokładnie, zawsze mozna kupic nieco wiecej oleju i po krotkim czasie eksploataccji ponownie zalac go nowym olejem. Co prawda inna marka i inna skrzynia ale wnioski sa niezwykle cenne, polecam obejrzec ponizszy film.

https://youtu.be/W_zT1HB97-k?si=gjzmqyK8n0eX60Jv

Offline piotrrf

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 328
  • Jaguar XF 20d AWD R-Sport
Odp: Wymiana Oleju w skrzyni automatycznej
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 12, 2024, 14:53:02 pm »
https://www.youtube.com/watch?v=2aW3TwNiJTg&lc=UgyimFoZ_yLg2HjWHCF4AaABAg.9vRm26oP8kj9zyQ9JLH8ZM

Tu jest warsztat,ktory niby wie lepiej bo miesci sie blisko firmy ZF.
Auto inne ale skrzynia jak w kocie.
On sie upiera przy dynamicznej.
Porsche 987 S
SLK R 171

Online kupis99

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Zauroczony Kotem
Odp: Wymiana Oleju w skrzyni automatycznej
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 15, 2024, 15:52:40 pm »
Panowie i Panie,

Dopiszę jedynie, że dziś konsultowałem się z kilkoma innymi zakładami trudniącymi się naprawami, regeneracją i obsługą typowo skrzyń biegów i zadziwiająco często powtarza się ten sam argument w przypadku skrzy ZF 8HP, że ta skrzynia nie koniecznie lubi dynamiczną wymianę oleju bo dość mocno po tyłku dostaje mechatronika skrzyni, dlatego ZF rekomenduje wymianę statyczną. Coś w tym może być, bo kilka razu u kilu różnych mechaników usłyszałem ten sam argument.
Obecnie Jaguar XE 2021 R-Dynamic HSE

Offline wtom

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 286
  • wszystkie kotki są fajne
Odp: Wymiana Oleju w skrzyni automatycznej
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 15, 2024, 16:04:37 pm »
Bzdury. Problemem nie jest rodzaj wymiany tylko obecna jakość użytych materiałów i oszczędności konstrukcyjne. Jak płyta sterująca z aluminium robi za gniazdo/cylinder pracującego tłoka elektrozaworów to wiadomo czym się skończy. Robiąc wymianę dynamiczną wymieniasz cały olej i masz stan fabryczny i możesz kolejny interwał przejeździć czyli ok. 100tys. Jak robisz pojedyńczą statyczną bezwzględnie taki interwał skracasz o połowę. Tyle w temacie

Online kupis99

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Zauroczony Kotem
Odp: Wymiana Oleju w skrzyni automatycznej
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 16, 2024, 09:54:18 am »
Wiesz nie mów, że bzdura, bo to informacją która się powtarza u kilku niezależnych mechaników skrzyń biegów. Jeśli faktem jest, że wymiana dynamiczna potrafi coś uszkodzić, to z całym szacunkiem, ale dla mnie jako dla użytkownika auta jest nieistotne dlaczego to uszkodzenie powstało, czy bo materiały złe, czy bo ciśnienie za duże, czy bo tysiąc innych powodów, dla mnie jako użytkownika przekaz jest jednej, producent nie zaleca, a mechanicy potwierdzają, ZF 8HP nie bardzo lubi wymianę dynamiczną.
Nikt nigdy nie powiedział, że przy wymianie statycznej jest jakieś ryzyko, a co do tych ilości oleju które wymieniasz to nawet w tym wątku wychodzi, że przy wymianie statycznej na 8 litrów ludzie wlewają 7, to nie jest połowa tak jak piszesz.
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2024, 07:10:09 am wysłana przez MicGin »
Obecnie Jaguar XE 2021 R-Dynamic HSE

Offline wtom

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 286
  • wszystkie kotki są fajne
Odp: Wymiana Oleju w skrzyni automatycznej
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 16, 2024, 11:01:13 am »
Czytaj ze zrozumieniem, napisałem o pojedyńczej statycznej a nie o powtarzanej 2 razy. Od 90 roku zajmuję się mechaniką i sam mam 6ty automat, które same serwisuję. Więc wiem co piszę. Nie ma czegoś takiego jak producent nie zaleca, pokaż mi to w instrukcji. Raczej jest "nie przewiduje wymian" a to jest różnica. Tylko, że Ty o tym nie wiesz a w procedurach serwisowych są przewidziane wymiany olejów. To, że się nie wymienia to zabieg producentów taki sam jak wymiany longlife. Po prostu nie wymienisz oleju to klient wymieni skrzynię lub silnik. Dzisiaj auto ma wytrzymać gwarancję, reszta to zmartwienie użytkownika. Jak myślisz po co zrezygnowali z wymiennych filtrów skrzyniach automatycznych? Są tylko takie co wymienia się po rozłożeniu skrzyni na części (tzw. filtry serwisowe). Wniosek jest jeden chcesz długo jeździć wymieniaj olej jak najczęściej, nie chcesz Twój wybór. Wszystko zależy od zasobności portfela użytkownika  :) Co do wymiany dynamicznej, nie ma opcji na uszkodzenie czegokolwiek, chyba że ktoś nie wie co robi. Wiadomo, że jak ktoś zajechał skrzynię to wypłukanie świeżym olejem może rzeczywiście jej pomóc zejść, ale to jest przykład zaniedbania i skrajnych przypadków.
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2024, 11:08:40 am wysłana przez wtom »