Autor Wątek: Tragiczne brzmienie Meridiana w XF X260 2018  (Przeczytany 1215 razy)

Offline Mark-X

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Kocham to forum
Tragiczne brzmienie Meridiana w XF X260 2018
« dnia: Marzec 29, 2022, 20:40:22 pm »
Kto pomoże?
Mój Meridian (11 głośników) brzmi tragicznie!
Ma wybitnie nienaturalny i niezrównoważony dźwięk.
Obraz stereo rozmyty, instrumenty zlewają się w jeden bełkot.
Coś co ma być gitara basową albo stopą brzmi jak muczenie krowy.
Głosy obojętnie czy męskie czy żeńskie świdrują w uszach podbitą "średnicą". Co gorsza ta "średnica" leży poza zakresem regulacji sopranów i basów i nie można tego wyeliminować.
Lepiej brzmiało standardowe radio w Golfie I. :)
Zrobiłem pomiary prostą aparaturą w postaci generatora tonu i aplikacji analizatora pasma i wyszło mi że sprzęt mocno podbija częstotliwości około 200Hz, 850Hz oraz 2000Hz
Wygląda jakby ktoś equalizerem podkręcił na full te częstotliwości.  Ale w Jagu nie ma equalizera.
Zastosowałem rozwiązanie prowizoryczne: nadmiar "średnicy" zamaskowałem podbiciem sopranów.
Aby wyeliminować buczące basy - zredukowałem pokrętłem basy. To z kolei wycięlo basy w ogóle. Aby temy zaradzić podkreciłem prawie na full subwoofer.
Przy takim ustawieniu uzyskałem w miarę zrównoważone brzmienie. Ale to tylko "w miarę" i to bardzo naciągane  "w miarę".  MASAKRA. 
Natomiast na całkowicie rozmyty obraz stereo nie mam rady.

Podobno trzeba wymienić soft we wzmacniaczu. Tylko jak to sie robi? Jag sam ściąga aktualizacje softu i mam najnowszy. Ale czy do wzmacniacza też się ściąga automatycznie?
W serwisie autoryzowanym niewiele wiedza na ten temat.
W ktoś z Kolegów coś wie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 29, 2022, 20:45:10 pm wysłana przez Mark-X »

Offline Minister

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Kocham to forum
Odp: Tragiczne brzmienie Meridiana w XF X260 2018
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 20, 2022, 22:45:11 pm »
Witam,

Również chciałem się podpiąć pod temat.

Czy można wymienić same głośniki, bez wymiany wzmacniacza/okablowania ? Czy to w ogóle ma sens ?

Pozdrawiam