Autor Wątek: XJS do kolekcji - V12 5.3 HE "Furia"  (Przeczytany 1227 razy)

Offline tmk

  • Aspirant
  • Wiadomości: 2
XJS do kolekcji - V12 5.3 HE "Furia"
« dnia: Styczeń 06, 2022, 11:35:44 am »
Cześć,

Co prawda byłem już kiedyś użytkownikiem tego forum (nick "klec"), ale nie mogę się zalogować do konta i jakiś czas temu musiałem założyć nowe :-)
Kilka dni temu do mojego XJ6 '85 (specyfikacja EU) odszedł nowy nabytek - XJS V12 5.3 HE '83 w specyfikacji USA. Kolor - British Racing Green. I w sumie ten kolor był głównym powodem zakupu.

Samochód jest w stanie "do mocnej renowacji". Co najmniej 6 lat w stodole stał. Nie odpala, ale kręci. Blacharka 3/5. W środku kurnik z wejściem pod nogami pasażera. Generalnie - projekt wyzwanie. Opony - na każdym kole inna, łącznie z oryginalną Pirelli wyprodukowaną w 1982 roku. Zobaczymy co z niego wyjdzie.

Mam już XJ6 na weekendy i Saaba C900 Convertible z 1990 roku do jazdy na co dzień. Przyszedł więc czas na jakieś wyzwanie do ogarnięcia, na jakiś projekt.
Początkowo miało być Porsche 924 jako baza na rajdówkę do KJS / SKJS, ale trafił się stodolak XJS do odrestaurowania na oryginał.

XJS z V12 chodził za mną od dawna. W przyszłym tygodniu spróbuję go pewnie odpalić, a jak odpali to go... rozkręcę. I do blacharza :-)

W między czasie chcę ogarnąć wnętrze. Skóry do tapicera - liczę na to, że ocali jak największą część oryginalnych.
Forniry spróbuję zrobić sam.

Mechanikę - zakładam 90% samodzielnie. Nie wiem dlaczego ludzie demonizują te V12 - każdy kto wymieniał żarówkę światła mijania w Renault Megane II uzna, że jednak V12 z lat '60 to prosta konstrukcja.

Teraz czeka mnie szukanie niektórych pierdół i detali. Np. obudowa dźwigni zmiany biegów jest pęknięta.
Ale najpierw... muszę otworzyć maskę i drzwi kierowcy. Linka maski urwała się po pierwszym użyciu, a drzwi kierowcy zatrzasnęły po przekręceniu klucza w zamku :D


Z opcji, które zakładam odmienne od oryginału - ewentualna wymiana tłoków na te z wersji EU, aby zwiększyć kompresję. Może też modyfikacja skrzyni GM400, tak aby dać jej bardziej sportowe zacięcie (z tego co widziałem na amerykańskich forach - to raczej prosty temat).




Może w tym roku go skończę :-) Albo nie.

Pozdrawiam,
Tomek
Jest: Jaguar XJ6 series III '85 - błękitny zestaw wypoczynkowy na kołach
Jest: Jaguar XJS V12 5.3 HE '83 USA - będzie wspaniały (kiedyś)
Jest: Saab 900 Conv. Turbo 16v '90 USA - szmaragdowy popierdalacz
Było: Porsche 924 Turbo '79

Offline Maciejcat

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 2.882
  • S- TYPEK 3.0 V6 1999 piękna butelkowa zieleń
Odp: XJS do kolekcji - V12 5.3 HE "Furia"
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 28, 2022, 22:00:41 pm »
Witaj  jcpf-animated
CATERPILLAR - 30 lat minęło tak szybko

Offline Jacatu

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 221
Odp: XJS do kolekcji - V12 5.3 HE "Furia"
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 25, 2022, 13:33:30 pm »
Witam Cię i powodzenia życzę .
S-type 2,5 ***** XJ-S H.E. V12* **XJ350***XJ358***XJS Cabrio 4,0***