Autor Wątek: Jakie tarcze hamulcowe tył polecacie?  (Przeczytany 5965 razy)

Offline Martino1905

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 25
Jakie tarcze hamulcowe tył polecacie?
« dnia: Sierpień 05, 2021, 11:52:59 am »
Jakie tarcze hamulcowe polecacie do mojego Jaguara?? Mam średnicę 300mm, grubość 10mm czyli niewentylowane, takie o standardy.

No i właśnie z tymi standardami mam problem, ponieważ tarcze ulegają totalnemu przegrzewaniu się, są niebieskie. Co dziwne bardzo często podczas jazdy autostradowej (wcale NIE SPORTOWEJ, NIE EKSTREMALNEJ, tylko normalne wyhamowywanie z prędkości 190 do 140 itp ) dochodzi do sytuacji że po wyjściu z samochodu CZUJĘ ZAPACH PALĄCYCH SIĘ KLOCKÓW  :-help
 
Średnio wymieniam klocki TYLNE co 15tyś km, co jeszcze dziwniejsze można powiedzieć że na tylnej osi wymieniłem 5 zestawów klocków w przednie tylko raz i jeszcze tak z połowę klocka mam na przodzie.

Próbowałem róznych marek klocków TEXTAR, BREMBO itp, tak samo wciąga, zapylenie różne mniejsze i większe.

Czy to jest normlana sytuacja w tych samochodach? Rozumiem, że tył napęd itp, ale żeby tak szybko "wciągało" mi klocki na tylnej osi średnio co 15 tyś km?? Też tak macie??

Ogólnie siła hamowania jest zabójczo dobra, samochodem nie rzuca na boki podczas hamowania, wręcz jest idealnie.

Być może ten typ tak ma, ale jeżeli tak już jest to PROSZĘ POLEĆCIE MI JAKI ZESTAW TARCZ HAMULCOWYCH MAM KUPIĆ, ażeby uniknąć w dużej mierze zjawiska NIEBIESKICH PRZEGRZANYCH TARCZ?

Czy zestaw ZIMMERMANN bedzie najlepszym wyborem? '
ATE?
BREMBO?
potem TEXTAR



Dajcie mi proszę znać co o tym myślicie,

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2021, 12:38:33 pm wysłana przez Martino1905 »
Jaguar XE, 2.0D163KM, mapowanie 195KM, 2017

Offline M737

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 399
  • The White Cat
Odp: Jakie tarcze hamulcowe tył polecacie?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 05, 2021, 12:01:19 pm »
jak z czystością?
czy były czyszczone i smarowane porządnym smarem prowadnice zacisków?
czy były czyszczone miejsca pracy pomiędzy klockiem a zaciskiem?

klocki tył wymienia się raz na dwie/trzy wymiany klocków przód

obstawiam problemy z prowadzeniem zacisków na prowadnicach, nie zaszkodzi też odpowietrzenie hamulców, może
jest jakieś powietrze w płynie i nie cofa tłoczka

czystość to podstawa przy tym problemie

Offline brawet

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 131
  • Kocham to forum
Odp: Jakie tarcze hamulcowe tył polecacie?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 05, 2021, 19:08:56 pm »
Ja zawsze kupuję ATE do wszystkich aut i jestem zadowolony. Zwykłe nie ceramiczne.

Offline Martino1905

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Jakie tarcze hamulcowe tył polecacie?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 05, 2021, 20:03:37 pm »
dlaczego nie ceramiczne ??


Koniecznie muszę zgłębić temat tej jak to nazwałeś "czystości", może faktycznie problem tkwi w tym szczególe.

Jak Ty sobie radzić z czystością, jakim smar stosujesz na prowadnice, masz może jeszcze jakieś cenne wskazówki/ sprawdzone patenty.

Jakiej marki zestaw polecacie ?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2021, 20:07:39 pm wysłana przez Martino1905 »
Jaguar XE, 2.0D163KM, mapowanie 195KM, 2017

Offline brawet

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 131
  • Kocham to forum
Odp: Jakie tarcze hamulcowe tył polecacie?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 05, 2021, 20:14:35 pm »
Kiedyś dwa razy kupiłem ceramiczne, są chyba twardsze bo dwa razy pogięły mi się tarcze i przestałem kupować.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2021, 09:47:07 am wysłana przez MicGin »

Offline piotrrf

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 327
  • Jaguar XF 20d AWD R-Sport
Odp: Jakie tarcze hamulcowe tył polecacie?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 05, 2021, 20:31:15 pm »
Nawet nie wiedziałem, że są ceramiczne.
Ile taka przyjemność kosztuje?
Gdy szukałem tarcz do mojego weekendowego auta ,to przypadkowo wyswietlily się jako opcja. Same tarcze ok.6500 euro za sztukę. Wytrzymują 100 tyś.km.Chyba,że jeździmy na tor, to wiadomo..krócej.
Porsche 987 S
SLK R 171

Offline PeterX

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 299
  • X358L/4.2/2008
Odp: Jakie tarcze hamulcowe tył polecacie?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 05, 2021, 20:33:17 pm »
To nie problem klocków czy tarcz. Z tego co widzę, w XE są z tyłu elektrozaciski, zapewne cofane programowo, zatem przy wymianie klocków na nowe powinna być procedura adaptacji zacisku, właśnie po to, żeby nie palić tarcz i za szybko nie zjadać nowych kloców. Takie nadmiarowe tarcie wpływa też odczuwalnie na zużycie paliwa no i termicznie na zdrowie piasty.

Offline Martino1905

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Jakie tarcze hamulcowe tył polecacie?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 05, 2021, 20:38:10 pm »
Jaguar XE, 2.0D163KM, mapowanie 195KM, 2017

Offline PeterX

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 299
  • X358L/4.2/2008
Odp: Jakie tarcze hamulcowe tył polecacie?
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 05, 2021, 20:47:34 pm »
Żadne cudo, taka teraz moda na niepylące czyli małopylące. W ATE nazywają się Ceramic, w TRW - Cotec, w TEXTAR - Epad, idt, zwykle 20-30% droższe, skuteczność ta sama.

Offline Martino1905

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Jakie tarcze hamulcowe tył polecacie?
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 05, 2021, 21:00:39 pm »
Czy uważacie, że dokładnie ten zestaw w stosunku do oryginału będzie dobrym rozwiązaniem?

https://allegro.pl/oferta/tarcze-klocki-tyl-brembo-jaguar-xe-2-0-d-163km-9869671807
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2021, 22:27:07 pm wysłana przez Martino1905 »
Jaguar XE, 2.0D163KM, mapowanie 195KM, 2017

Offline M737

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 399
  • The White Cat
Odp: Jakie tarcze hamulcowe tył polecacie?
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 06, 2021, 10:13:13 am »
ja mam klocki TRW, zero problemów

wymiana klocków tył - elektryka dotyczy tylko hamulca postojowego/ręcznego

konieczne jest przed wymianą klocków wprowadzenie hamulca w tryb serwisowy

smar do prowadnic - kupisz w każdej hurtowni moto czy sklepie, jakikolwiek
dokładnie wyczyścić bolce prowadzące i posmarować, całą filozofia

miejsca prowadzenia klocków zwykle wystarczy wyczyścić i nie ma konieczności
smarowania, można uzyć smaru ceramicznego

opis procedury:

deaktywacja ręcznego (lub jak kto woli aktywacja trybu serwisowego tylnych hamulcóww)

Ta procedura wymaga, aby pojazd znajdował się w położeniu postojowym lub neutralnym, z włączonym zapłonem
(silnik musi być wyłączony) i zwolnionym układem hamulca postojowego.
Po zamontowaniu tylnych klocków hamulcowych lub tarcz hamulcowych należy anulować tryb serwisowy.

Naciśnij i przytrzymaj przełącznik hamulca postojowego w położeniu zwolnienia.
Poczekaj sekundę.
Wciśnij i przytrzymaj pedał przyspieszenia w pozycji całkowicie otwartej przepustnicy.
Poczekaj sekundę.
Natychmiast wyłącz zapłon i włącz go ponownie.

Upewnij się, że zapłon pozostaje WŁĄCZONY aż do całkowitego zakończenia operacji, w przeciwnym razie diagnostyczny
kod usterki (DTC) U3000 48 zostanie zapisany w module sterującym układu przeciwblokującego (ABS). Aby usunąć ten kod DTC,
uruchom aplikację resetowania pojazdu na sprzęcie diagnostycznym zatwierdzonym przez Jaguar,
a na końcu aplikacji wybierz Tak, aby usunąć wszystkie kody DTC.

Będzie słyszalny dźwięk potwierdzający zwolnienie hamulca postojowego w trybie serwisowym.
Tryb serwisowy jest aktywny, gdy na zestawie wskaźników (IC) wyświetlany jest komunikat Hamulec postojowy w trybie konserwacji,
a siłowniki zacisków nie poruszają się.

Zwolnij pedał przyspieszenia i zwolnij przełącznik hamulca postojowego do położenia neutralnego.

---------------------------------------------------------------------------------------------

aktywacja ręcznego (deaktywacja trybu serwisowego)

Ta procedura wymaga, aby pojazd znajdował się w położeniu postojowym lub neutralnym, z włączonym zapłonem
(silnik musi być wyłączony) i układem hamulca postojowego w trybie serwisowym.

Pociągnij i przytrzymaj przełącznik hamulca postojowego w położeniu włączenia.
Poczekaj sekundę.
Wciśnij i przytrzymaj pedał przyspieszenia w pozycji całkowicie otwartej przepustnicy.
Poczekaj sekundę.
Natychmiast wyłącz zapłon i włącz go ponownie.

Upewnij się, że zapłon pozostaje WŁĄCZONY aż do całkowitego zakończenia operacji, w przeciwnym razie diagnostyczny
kod usterki (DTC) U3000 48 zostanie zapisany w module sterującym układu przeciwblokującego (ABS). Aby usunąć ten kod DTC,
uruchom aplikację resetowania pojazdu na sprzęcie diagnostycznym zatwierdzonym przez Jaguar,
a na końcu aplikacji wybierz Tak, aby usunąć wszystkie kody DTC.

Usłyszysz dźwięk potwierdzający zwolnienie hamulca postojowego z trybu serwisowego
Hamulec postojowy jest całkowicie zwolniony z trybu serwisowego, gdy zaciski zakończą działanie
i powrócą do normalnego położenia zwolnienia, a komunikat nie jest już wyświetlany.

Zwolnij pedał przyspieszenia i zwolnij przełącznik hamulca postojowego do położenia neutralnego.

inny opis w załączniku

a to są prowadnice które należy dokładnie oczyścić a później posmarować:
https://allegro.pl/oferta/prowadnice-zacisku-tyl-jaguar-xe-xj-kia-sephia-10451173179

Offline M737

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 399
  • The White Cat
Odp: Jakie tarcze hamulcowe tył polecacie?
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 06, 2021, 10:15:05 am »
nie radzę też kombinować i zakładać ostrzejszych zestawów tylko na jednej osi, na mokrej nawierzchni
podczas hamowania w zakręcie możesz się zdziwić...

Offline piotrrf

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 327
  • Jaguar XF 20d AWD R-Sport
Odp: Jakie tarcze hamulcowe tył polecacie?
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 06, 2021, 10:37:03 am »
Skoro już dyskutujemy o hamulcach, to mam pytanie. Gdy jadę na tempomacie i auto przede mną zwolni lub hamuje,to mój reaguje również hamowaniem. I to oczywiście prawidlowa reakcja bo tak działa aktywny tempomat. Co mnie dziwi, że dźwięk w czasie tego jest inny niż podczas klasycznej hamowania. Tak jakby było pełno piachu w hamulcach. Przeglądałem się tarczy i klockom ale jest ok. Wie może ktoś dlaczego tak jest?
Wygląda to jakby inny układ działał. Jakiś elektryczny.
Porsche 987 S
SLK R 171

Offline M737

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 399
  • The White Cat
Odp: Jakie tarcze hamulcowe tył polecacie?
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 06, 2021, 14:10:53 pm »
pracuje pompa która wykonuje prace zamiast kierowcy, nie naciskasz pedału nie wytwarzasz ciśnienia, robi to pompa
też mam aktywny i czasami to urządzenie mnie wkurza, jest nawet w stanie doprowadzić do kolizji/wypadku...

Offline piotrrf

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 327
  • Jaguar XF 20d AWD R-Sport
Odp: Jakie tarcze hamulcowe tył polecacie?
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 06, 2021, 20:11:06 pm »
Dzięki za info. Trochę się uspokoiłem. Gdy dojeżdżam do innego auta to automatycznie nogę trzymam blisko hamulca, tak na wszelki wypadek.
A co z tymi ceramicznymi tarczami? Istnieją do XE oraz XF?
Porsche 987 S
SLK R 171