Autor Wątek: Opony - Czym się kierujecie przy zakupie?  (Przeczytany 1209 razy)

Online piotrrf

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 328
  • Jaguar XF 20d AWD R-Sport
Opony - Czym się kierujecie przy zakupie?
« dnia: Lipiec 22, 2021, 08:51:24 am »
Tak jak w temacie.
Ponieważ mam kilka aut więc często stoję przed dylematem zakupu opon.
Jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę? Itd.
W moim przypadku,pierwsze to sprawdzanie różnych testów, potem opinie użytkowników.
Testy porównawcze, cena jako ostatnie.
Kiedyś kupiłem auto i miało założone zupełnie nowe opony z tyłu. Piękny profil ale chińczyki. Auto na każdym rondzie chciało bokiem jeździć. Tył uciekał.
Szybko zmieniłem na premium i można bezpiecznie jeździć.
Gdy patrzę na testy, to na pierwszym miejscu jest u mnie zachowanie opony na mokrym. Dużo jeżdżę i często w takich warunkach.
Głośność opony też biorę pod uwagę.
Reszta mniej ważna.
A co dla Was jest ważne?
Porsche 987 S
SLK R 171

Offline rmazurek

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.072
Odp: Opony - Czym się kierujecie przy zakupie?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 22, 2021, 09:25:26 am »
Głośność > przyczepność na mokrym > przyczepność na suchym > cena > szybkość zużycia.
Jest:
I-Pace HSE Black 24MY/ XE 2.0d AWD / MX-5 NB 1.8 TURBO!

Były:
I-Pace HSE 21MY
E-Pace 2.0d AWD
XJ 3.0D
A1 1.4 TFSI
XF 3.0D
Fiesta 1.0
Accord 2.2 ictdi
Carisma 1.8 GDI
Punto 1.2
323f BG 1.8
Corsa A 1.2

Online bananix

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 104
  • XF 3.0 S/C
Odp: Opony - Czym się kierujecie przy zakupie?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 22, 2021, 09:37:40 am »
Niezależnie od samochodu zawsze chodzi o przyczepność. Od czasu do czasu zerkam na testy testy, aby mieć pewne rozeznanie w tym co oferuje rynek. Segment opony dobieram w zależności od zastosowań samochodu, do Jaga raczej niechętnie kupiłbym budżetówkę, ale nie mam z tym problemu w samochodach mniejszej mocy. W tym sezonie kupiłem. nowe letnie, kryteria zakupu to: segment premium, rocznik bieżący i cena. Raz wulkanizator sprzedał mi opony budżetowe zimowe o których nigdy wcześniej nie słyszałem i też spisywały się bardzo dobrze, ale mimo to do Jaga niechętnie bym takie założył :)

Sent from my J9210 using Tapatalk


Online piotrrf

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 328
  • Jaguar XF 20d AWD R-Sport
Odp: Opony - Czym się kierujecie przy zakupie?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 22, 2021, 09:39:07 am »
Głośność > przyczepność na mokrym > przyczepność na suchym > cena > szybkość zużycia.
Szybkość zużycia dla mnie dość trudne do zmierzenia. Oczywiście miękka guma fajnie się klei i ma przyczepność ale się szybciej zużywa. To pewne. Chyba najbardziej ma na to styl jazdy, czyli ciężka noga 😄
Porsche 987 S
SLK R 171

Offline kirk42

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Jaguar XE 20d R-Sport MY17
Odp: Opony - Czym się kierujecie przy zakupie?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 23, 2021, 11:52:22 am »
Polecam zerknąć na testy opon, ale szczególną uwage zwrócić na testy opon w rozmiarze jakim szukasz, bo zwycięzca w rozmiarze X, może już nie być zwycięzcą w rozmiarze Y. Polecam przejrzeć różne, dobrze też zagraniczne i samemu coś wybrać. Domyślam się, że szukasz czegoś z wyższej półki to tak naprawdę będziesz wybierać pomiędzy topowymi modelami Michelin, Pirelli, Bridgestone, Continental czy Dunlop. Nie będzie tego jakoś wiele. Z własnego doświadczenia polecam także skłanianie się ku nowym generacjom poszczególnych modeli czyli np w przypadku Michelin wybrać Primacy 4 (zamiast Primacy 3) lub Pilot Sport 4 (zamiast Pilot Sport 3). Starsze modele dalej mogą być dostępne i produkowane, ale w przypadku opon nie zdarza się żeby nowszy model był gorszy od swojego poprzednika. Jeszcze polecam Ci zwrócić uwagę na opisy i przeznaczenie opon. Jak w przypadku tego Michelin zarówno jedne jak i drugie opony mają nieco inne charakterystyki, więc musisz wybrać model, który będzie Ci odpowiadał najbardziej.

Online piotrrf

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 328
  • Jaguar XF 20d AWD R-Sport
Odp: Opony - Czym się kierujecie przy zakupie?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 27, 2021, 19:07:28 pm »
Jaguarem nie jezdze szybko. Jednak zawsze szukam opon o dobrej przyczepnosci.Jak pisalem wczesniej,rowniez na mokrym.
Ile mozna zaufac opisom i testom?
Chyba trzeba duzo roznych stron poczytac by sie zdecydowac na konkretny model opony.
Zastanawiam sie o ile wiecej pali auto gdy opona jest klasy E a nie A.
Ponizej info ze strony producenta.

Opór toczenia opony jest ważnym wskaźnikiem efektywności paliwowej. Jest on sklasyfikowany w pięciu klasach: od A (najlepsza wartość) do E (najgorsza wartość). Poprawa o jedną klasę oznacza w przybliżeniu oszczędność 0,1 litra paliwa na 100 kilometrów.

Ktos z Was zauwazyl roznice?Nigdy na to nie patrzylem.Czasem wystarczylo zdjac lekko noge z gazu i wtedy to widzialem.Na ile opony podnosily mi spalanie?Nie przeszlo mi to przez mysl.


Inna sprawa to glosnosc opony.
Wiekszosc tych co mam to jest w okolicy 72dB. Jakos nie bola mnie uszy ;D od halasu.
Wlasnie zaczely sie wyprzedaze letnich opon i trzeba sie zastanowic czy warto doplacic np.za taka z 68 dB.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 28, 2021, 09:26:04 am wysłana przez MicGin »
Porsche 987 S
SLK R 171

Offline rmazurek

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.072
Odp: Opony - Czym się kierujecie przy zakupie?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 31, 2021, 11:46:51 am »
Jaguarem nie jezdze szybko.
--------------------------------------------
Inna sprawa to glosnosc opony.
Wiekszosc tych co mam to jest w okolicy 72dB. Jakos nie bola mnie uszy ;D od halasu.
Wlasnie zaczely sie wyprzedaze letnich opon i trzeba sie zastanowic czy warto doplacic np.za taka z 68 dB.


I tu jest wlasnie przyczyna - jesli nie jezdzisz szybko to raczej nie bedzie problemu jednakże jako osoba ktora dosc dużo podróżowała autem po europie roznymi autami i z duzymi predkosciami moge powiedziec ze robi to ogromna roznice - pamietaj ze 3db wzrostu to w przeliczeniu 2x glosniej
Jest:
I-Pace HSE Black 24MY/ XE 2.0d AWD / MX-5 NB 1.8 TURBO!

Były:
I-Pace HSE 21MY
E-Pace 2.0d AWD
XJ 3.0D
A1 1.4 TFSI
XF 3.0D
Fiesta 1.0
Accord 2.2 ictdi
Carisma 1.8 GDI
Punto 1.2
323f BG 1.8
Corsa A 1.2

Online piotrrf

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 328
  • Jaguar XF 20d AWD R-Sport
Odp: Opony - Czym się kierujecie przy zakupie?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 31, 2021, 20:37:36 pm »
Podczas miejskiej jazdy nie slysze nic glosno toczacego sie ;D
Majac na mysli wolna jazde..chodzi o autostrade.Nie jezdze jak kiedys ponad 200.Teraz tocze sie 150 kmh.
Dla mnie to wolno i nie jestem pewien czy glosno jest, bo wiatr wieje,czy opony glosne ;)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2021, 10:39:21 am wysłana przez MicGin »
Porsche 987 S
SLK R 171