Autor Wątek: Poziomy oleju XJ6  (Przeczytany 1258 razy)

Offline PiotrK-g

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Poziomy oleju XJ6
« dnia: Maj 13, 2015, 10:00:24 am »
Witam. Chciałbym podzielić się z wami informacją może się komuś przyda. Mój XJ6 z 1996 troszkę sobie postał i przy uruchomieniu silnika przez 1sek słychać było niby rozrząd niby nie odbijający rozrusznik. Zadzwoniłem do serwisu Jaguara w Poznaniu i pracownik serwisu (bardzo uprzejmy bo rzadko ktoś chce udzielać informacji przez telefon) poradził w pierwszej kolejności wymienić olej w silniku. W weekend wymieniłem na Shell 5W40 i wszystko ustało. Poprzedni poziom oleju w normie i nawet nie był czarny. Przy spuszczaniu żadnych opiłków nie znalazłem. Najważniejsze, że na tę chwilę nic się nie dzieje.
Mam jeszcze do was pytanie. Poziom oleju w automatycznej skrzyni biegów - na zimnym mam poziom minimum - olej Mobil ATF czerwony. Czy powinienem coś dolewać? Czy po rozgrzaniu podniesie się do kreski HOT?   

Offline Six

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 264
Odp: Poziomy oleju XJ6
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 13, 2015, 12:08:40 pm »
Ja mam Motula 10W40 i wszystko jest ok. Kupiłem go z 5W30 i silnik pracował nieco głośniej, a wskazówka ciśnienia utrzymywała się nieco poniżej środka skali, więc ja jestem z bardziej lepkiego oleju zadowolony ;) Może miałeś jakiś kiepski filtr bez anti-drainback valve i po zgaszeniu olej spływał z głowicy z powrotem do miski? Możliwe też, że miałeś wcześniej jakiś słaby olej/podróbkę.

W skrzyni poziom sprawdza się tylko na gorąco, pomiar na zimno jest nie miarodajny. Teoretycznie po dłuższym postoju poziom powinien być powyżej maksimum, bo olej spływa ze wzystkich mechanizmów do miski, ale w automatach nic nie jest oczywiste :P