Autor Wątek: Dziwnie działająca klimatyzacja  (Przeczytany 3348 razy)

Offline M737

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 399
  • The White Cat
Odp: Dziwnie działająca klimatyzacja
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 26, 2021, 04:35:59 am »
czyli eko, zgodnie z homologacją

niestety... jestem wielkim przeciwnikiem tego czynnika
najpierw ciekawostka - w załączniku zdjęcie kompresora klimatyzacji z JAG XE - na naklejce
producent podaje nam ciekawą informację nt czynników

dlaczego tak bardzo jestem przeciw?
- jest bardzo agresywny dla układu
- mnie wydajny
- kilkakrotnie droższy
...i to były te mniej ważne dla mnie, najważniejsze - skrajnie niebezpieczny dla naszego zdrowia
i życia - nie tylko podczas wypadku, polecam obejrzeć filmik, to się stanie przy pechu i nagłym rozszczelnieniu
układu w obrębie kabiny pasażerskiej

https://www.youtube.com/watch?v=DE-ocL83Kz4

ktoś zapłacił wiele $$$ za zatuszowanie tej sprawy... ja wolę jednak żyć niż cieszyć się
ekologicznym gównem które potencjalnie może mnie zabić

eko-lobbing i eko-terroryzm przeforsował nowy czynnik, chroń planetę bla bla bla
...niech się wezmą za kontenerowce, ja będę nadal truł planetę R134y

https://spidersweb.pl/autoblog/pozar-samochodu-na-a2-mercedes-r1234yf/

...samochód z filmiku był niemal nowy, z polskiego salonu i bezwypadkowy, młoda dziewczyna nie żyje

co ciekawe sam MB był przeciwnikiem 1234 do którego został zmuszony... aktualnie
obrał inną bezpieczniejszą drogę choć nie jest to jeszcze rozwiązanie seryjne we wszystkich
modelach
https://warsztat.pl/dzial/102-klimatyzacja/artykuly/mercedes-postawil-na-co2-w-klimatyzacji-sa-pierwsz,51254
https://www.autoexpert.pl/artykuly/co2-w-klimatyzacji

jeszcze ciekawy cytat:
Jak zachować się podczas pożaru auta wyposażonego w nowy czynnik chłodzący?

Do palącego pojazdu podchodzimy wraz z kierunkiem wiatru, ewakuujemy postronne osoby, które mogą być narażone na działanie toksycznego kwasu czy nawet wybuchu. Pełne zabezpieczenie ratownika – to podstawa. Aparaty ochrony układu oddechowego oraz pełne umundurowanie, bez tego wyposażenia nawet nie podchodźmy do samochodu. Warto by było pomyśleć o lekkim ubraniu chemicznym. Palący pojazd gasimy prądami piany. W terenie otwartym wyznaczamy strefę niebezpieczną zgodnie z kierunkiem wiatru i przemieszczania się gazów pożarowych.

więcej > https://strazacki.pl/szkolenia/nowa-klimatyzacja-zagrozeniem-dla-strazakow

podsumowując - moje stanowcze nie dla 1234 opisałem na tyle że kazdy będzie mógł się nad tym zastanowić,
eko-ściema nabijająca kasę dwóm producentom czynnika (ochrona patentowa) i zabijająca niewinnych ludzi

Offline M737

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 399
  • The White Cat
Odp: Dziwnie działająca klimatyzacja
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 26, 2021, 04:41:56 am »
tak na marginesie - miałeś niemal pusty układ i nabileś ponownie 550g 1234?
długo się nim nie nacieszysz, tak tylko podpowiem...
no chyba że znaleziono i usunięto rozszczelnienie, wtedy przez jakiś czas będziesz jeździł
z tą bombą na pokładzie

Offline brawet

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 131
  • Kocham to forum
Odp: Dziwnie działająca klimatyzacja
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 26, 2021, 07:43:05 am »
A czy nasze klimatyzacje można napełnić tym starym czynnikiem?

Offline M737

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 399
  • The White Cat
Odp: Dziwnie działająca klimatyzacja
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 26, 2021, 08:55:56 am »
odpowiedź na to pytanie padła już wiele razy, tak, można, mam napełnione starym od lat

wkleiłem także zdjęcie kompresora klimy z XE gdzie jasno producent kompresora określa
że może on pracować zarówno z nowym jak i starym czynnikiem a to że masz w aucie nowy czynnik
zasługujesz lobbystom, urzędnikom i pazernym koncernom

(uwaga ode mnie - nie wolno ze sobą mieszać czynników)

Offline kirk42

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Jaguar XE 20d R-Sport MY17
Odp: Dziwnie działająca klimatyzacja
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 27, 2021, 06:31:15 am »
A czy przypadkiem nie trzeba zmienić zaworu rozprężnego/kapilarki oraz oleju z SP-A2 na PAG46? To, że sprężarka jest przystosowana do pracy na R-134A nie znaczy, że reszta układu.

Ale nawet trochę gazu z odzysku poprawia rachunek końcowy przy napełnianiu, chyba że masz inne dojścia  :-trudno

Mam inne dojścia  :)

tak na marginesie - miałeś niemal pusty układ i nabileś ponownie 550g 1234?
długo się nim nie nacieszysz, tak tylko podpowiem...

Zobaczymy jak będzie. Samochód mam od niedawna, zakładam, że od nowości nikt nie zaglądał do ukladu klimatyzacji, więc póki co nabiłem i pojeżdżę.
Trochę jestem w temacie i trend jest taki, że w wielu nowych samochodach gaz ucieka nawet ze szczelnego układu.

W troszkę starszych samochodach (powiedzmy z około roku 2000) układy miały nawet do 1kg czynnika i po 10 czy 15 latach były dalej działały i czynnika nie ubyło.
W dzisiejszych jest sporo elementów metalowo-gumowych, które prawdopodobnie są przyczyną uciekającego czynnika. Sam kiedyś ganiłem wszystkich, którzy mówili, że muszą jechać "nabić klimę", bo gorzej działa. Powtarzałem jak mantrę, że ze sprawnego i szczelnego układu nie ma prawa nic wyciekać. Jednak fakt jest taki, że w 3-4 lata z tego sprawnego układu już conieco ucieka.


Online Robik

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 220
  • XE R-Sport 2.0D
Odp: Dziwnie działająca klimatyzacja
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 27, 2021, 08:14:45 am »
Bylem w analogicznej sytuacji. Po blisko 5 latach eksploatacji klimatyzacja zaczela slabo chlodzic. Fachowiec podal cene zapytal czym nabijamy, usunal stary czynnik, zalozyl przejsciowke i nabil starym czynnikiem. Koszt uslugi jesli dobrze pamietam w okolicach 160zl a klima dziala jak nowa. Podobno niektorzy fachowcy nabijaja propan-butanem i tez system dziala wydajnie :)

Offline kirk42

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Jaguar XE 20d R-Sport MY17
Odp: Dziwnie działająca klimatyzacja
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 27, 2021, 13:01:12 pm »
Niektórzy nawet nabiają CO2. Nie jest to zbyt dobra praktyka zważywszy na to, że fachowcy używają maszyn do odzysku. Gość ma w maszynie butlę 11kg R-134a no i podczas odzyskiwania sobie tam dobije propan butanu czy CO2... butla do wywalenia.

Offline M737

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 399
  • The White Cat
Odp: Dziwnie działająca klimatyzacja
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 28, 2021, 16:13:28 pm »
fachowiec zanim cokolwiek odzyska sprawdza testerem jaki gaz jest w instalacji a dopiero póżniej robi odzysk

propan-butan - w Australii normalnie dopuszczony prawnie w AC samochodowej, oczywiscie przystosowanej do niego fabrycznie
CO2 - w nowych instalacjach topowych marek premium fabrycznie zamiast gówna jakim jest 1234

Offline kirk42

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Jaguar XE 20d R-Sport MY17
Odp: Dziwnie działająca klimatyzacja
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 29, 2021, 07:58:29 am »
Masz racje z tym sprawdzeniem. Może źle się wyraziłem mówiąc fachowiec, a miałem na myśli ludzi, którzy kupili sobie maszynę, gdzie wszystko wyklikasz i nagle stają się serwisem klimatyzacji.

Offline Zbyszek01

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 382
Odp: Dziwnie działająca klimatyzacja
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 25, 2022, 17:03:43 pm »
Bylem w analogicznej sytuacji. Po blisko 5 latach eksploatacji klimatyzacja zaczela slabo chlodzic. Fachowiec podal cene zapytal czym nabijamy, usunal stary czynnik, zalozyl przejsciowke i nabil starym czynnikiem. Koszt uslugi jesli dobrze pamietam w okolicach 160zl a klima dziala jak nowa. Podobno niektorzy fachowcy nabijaja propan-butanem i tez system dziala wydajnie :)
Odświeżę wątek.
Pamiętasz może ile czynnika wpompował zamieniając z tego nowego? Czy to jest taka sama ilość?
Jest - XE AWD 2.0d R Dynamic MY2020
Było - XE 25d AWD MY2017

Online Robik

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 220
  • XE R-Sport 2.0D
Odp: Dziwnie działająca klimatyzacja
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 26, 2022, 06:43:49 am »
Niestety nie pamietam dokladnie, ale nastawy byly na 99% fabryczne wiec ilosc nowego czynnika rowna sie ilosci poprzedniego czynnika

Offline Zbyszek01

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 382
Odp: Dziwnie działająca klimatyzacja
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 26, 2022, 09:33:28 am »
Dzisiaj będę o tym myślał czy zamienić czy nie. Jeszcze tylko nie wiem czy człowiek który to będzie robił ma redukcje aby się podłączyć bo tam chyba jest różnica w końcówkach do podłączenia.
Jest - XE AWD 2.0d R Dynamic MY2020
Było - XE 25d AWD MY2017

Online Robik

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 220
  • XE R-Sport 2.0D
Odp: Dziwnie działająca klimatyzacja
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 26, 2022, 10:04:26 am »
Zgadza sie, konieczna jest redukcja, wiekszosc warsztatow dysponuje stosownym rozwiazaniem :)