Autor Wątek: XE vs Giulia  (Przeczytany 3457 razy)

Offline bartek834

  • Aspirant
  • Wiadomości: 6
  • Alfa 159
XE vs Giulia
« dnia: Marzec 27, 2021, 11:07:35 am »
Witam
W niedalekiej przyszłości planuję wymianę mojej Alfy 159 na coś nowszego. Pod uwagę brałem na początku tylko Giulię, lecz ostatnio wpadł mi w oko Jaguar XE. Do Alfy zniechęciły mnie częste usterki głównie zawieszenia i układu napędowego i zastanawiam się czy nie pora na zmianę marki
Pod uwagę brałem Giulię 2.2Jtd 180km AT. Lecz po zagłębieniu się w temat XE okazało się że te auta są dość podobne. Silnik 2.0d też ma 180 km, automat też 8-biegowy ZF, oba samochody mają tylny napęd i całkiem niezłe prowadzenie oraz podobne gabaryty. W dodatku silnik w Jaguarze wydaje się znacznie oszczędniejszy.
O ile temat problemów Giulii już zdążyłem trochę zbadać, to na temat diesla w XE ciężko znaleźć jakieś informacje.
Chciał bym się dowiedzieć jak wygląda sytuacja z Jaguarem XE z roczników 15r-16r z większymi przebiegami. Czy ten silnik lub cały samochód  ma jakieś swoje typowe problemy? Jak wyglądają koszty ewentualnych napraw? (Temat rozrządu jest mi już znany).
Czy może miał ktoś okazję testować oba samochody?

Offline Artek123

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 820
  • ....był S-Type 3.0 V6... ....jest XJ6 seria III...
Odp: XE vs Giulia
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 27, 2021, 12:36:37 pm »
Kolego bartek834 co do silników i usterkowości obu modeli niestety Ci nie pomogę... Chciał bym jednak zwrócić twoją uwagę na dostępność pojazdów we wskazanej przez Ciebie konfiguracji. Na najpopularniejszym portalu ogłoszeniowym moto. jest Giuli tylko 8 szt. na Polskę z czego krajowych tylko 2 szt., natomiast XE jest 48 szt.... Średnia cena wystawionych Jaguarów ze wskazanych przez Ciebie roczników też wydaje się być niższa vs Alfa... Sam w zeszłym roku przymierzałam się do zakupu takiej Alfy i stąd moja luźna uwaga...  ;)  uprzedzając pytanie o zakup - Alfy nie udało mi się kupić...  :-W
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2021, 12:41:52 pm wysłana przez Artek123 »
Jeep Cherokee
BMW 3 GT
Jaguar XJ6 seria III

Offline M737

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 401
  • The White Cat
Odp: XE vs Giulia
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 27, 2021, 14:52:08 pm »
po kilkunastu latach spędzonych z Alfami wsiadłem do XE, Giulia nie odpowiada mi stylistycznie
XE 2.0d - rozrząd kilka tysięcy zł, z tyłu silnika, silnik do wyjęcia
lubią paść poduszki aktywne silnika, do ogarnięcia w używce za max 500zł za komplet wraz z robocizną
zawieszenie 3,5 roku po łódzkich drogach na 19 calach - nic, zero do wymiany
klocki TRW 200zł... da się zyć z XE

Offline bartek834

  • Aspirant
  • Wiadomości: 6
  • Alfa 159
Odp: XE vs Giulia
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 27, 2021, 21:22:30 pm »
Widzę że będę miał trudny orzech do zgryzienia. Rozrząd jak dla mnie też kwestia do zaakceptowania, ponieważ biorę też pod uwagę F30 gdzie sprawa z rozrządem wygląda identycznie. Jednak Jaguar jest autem mniej spotykanym i o to mi właśnie chodzi.
Cena klocków wręcz taka sama jak w 159 więc tragedii nie ma. Ogólnie to w Alfę przez 2 lata wydałem 12tys zł na naprawy więc chyba gorzej nie będzie.  ;D
A takie rzeczy jak: dpf, adblue, wtryski, turbo itp.. Jak znoszą przebiegi rzędu ponad 200kkm?
Robię rocznie 30-40 tyś km więc to dla mnie dość istotne

Offline M737

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 401
  • The White Cat
Odp: XE vs Giulia
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 28, 2021, 12:08:30 pm »
nigdy nie miałem problemu z dpf, jeżdżę głównie po mieście
adblue dolewam około 13 litrów co 10 do 11kkm (dolewam po pierwszym komunikacie)

Offline Yoohas

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.279
Odp: XE vs Giulia
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 29, 2021, 00:42:55 am »
Po tym jak Alfa wypuściła Giulię nie rozumiem dylematu osób, które szukają niedużego sedana segmentu premium.  :P

Jest Giulia i w zasadzie dalej nic. Wszystkie inne samochody z tego segmentu wyglądają tak samo fatalnie.

Alfa jest wspaniała, cichsza od XE, lepiej wykończona. Lepiej się prowadzi.
Sam sobie w życiu jakoś nie radzę, Więc Biuro Porad dla innych prowadzę.

Offline bartek834

  • Aspirant
  • Wiadomości: 6
  • Alfa 159
Odp: XE vs Giulia
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 06, 2021, 19:43:07 pm »
Czyli że z tym XE w porównaniu do Giulii szału nie ma? Nawet cenowo, używany XE z podobnych lat widzę że szybciej stracił na wartości niż Alfa.
W takim razie pozostaje osobiście przejechać się Jaguarem i porównać.

Offline M737

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 401
  • The White Cat
Odp: XE vs Giulia
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 06, 2021, 20:09:22 pm »
to mocno subiektywne, jak już pisałem wyżej - kilkanascie lat jeździłem Alfami, dwie ostatnie to GT x2, Giulia nie podobała mi się
nigdy pomimo iż lubię markę AR - nie podobała z wyglądu, nie moja stylistyka
mogę też wskazać co mnie wkurzało w Giulii od dnia premiery - tragicznie wykonane kratki przedniego zderzaka, wielkie połacie
czarnego matowego plastiku w każdej jaką wtedy oglądałem u dealera, to już Fiat Tipo miał to zrobione lepiej

estetyka - sprawa indywidualna, komuś się podoba Giulia, mi się podoba XE
fakt że XE podoba mi się tylko po spełnieniu pewnych założeń konfiguracji - felga 19, szklany dach, grill high gloss a nie matowy zwykły...

jak jeździ róznica dla mnie żadna, nie bywam na torach i nie jeżdżę bokiem, zastrzeżeń nie mam takze do ciszy w XE

w Giulii wkurza mnie jeszcze jedno - wiele golasów na drogach (flotówki) jeżdżących na malutkich felgach, koła wyglądają
jak z wózka pod marketem

Offline bartek834

  • Aspirant
  • Wiadomości: 6
  • Alfa 159
Odp: XE vs Giulia
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 11, 2021, 15:34:16 pm »
Pojawił się jeszcze trzeci rywal, mianowicie infiniti Q50. Co myślicie o nim?

Offline filippo

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Kocham to forum
Odp: XE vs Giulia
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 11, 2021, 18:26:18 pm »
Infinity chyba znikneło juz chyba z europy, wiec nie wiem to bedzie kiedys z serwisem.

Offline bartek834

  • Aspirant
  • Wiadomości: 6
  • Alfa 159
Odp: XE vs Giulia
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 12, 2021, 14:58:10 pm »
Silnik 2.2d Mercedesa i skrzynia 7biegowa,chyba dobrze znane mechanikom. Więc może bez tragedii, ale oglądałem kilka testów i dziennikarze nie byli tak zachwyceni jak przy XE lub Giulii 🤔

Offline rmazurek

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.072
Odp: XE vs Giulia
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 12, 2021, 15:10:58 pm »
mialem okazje jezdzic i xe i q50 - 2 bardzo inne auta.

W q50 jest fajny"nowoczesny" środek, xe bardziej klasyczny.

Q50 ma bardzo dziwnie zestrojona skrzynie - wolno zmienia biegi i ogólnie według mnie dziwnie sie zachowuje.
Jest:
I-Pace HSE Black 24MY/ XE 2.0d AWD / MX-5 NB 1.8 TURBO!

Były:
I-Pace HSE 21MY
E-Pace 2.0d AWD
XJ 3.0D
A1 1.4 TFSI
XF 3.0D
Fiesta 1.0
Accord 2.2 ictdi
Carisma 1.8 GDI
Punto 1.2
323f BG 1.8
Corsa A 1.2

Offline brawet

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 131
  • Kocham to forum
Odp: XE vs Giulia
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 13, 2021, 14:05:58 pm »
Ja bym wybrał xe tylko z przyzwoitym wyposażeniem. Bardzo ładne auto, dobrze się prowadzi i jest w całości z aluminium. Na prawdę czuć tę sztywność nadwozia. Jedyne do czego mam zastrzeżenia to w BMW ta sama skrzynia jest jakoś lepiej zestrojona z silnikiem - działa szybciej.

Offline jako_tako

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • X308 4.0 & X308 XJR
Odp: XE vs Giulia
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 13, 2021, 15:18:04 pm »
Porównujac wymienione przez Ciebie auta to najbardziej podoba mi sie Alfa 159 :) Serio. Na drugim miejscu zdecydowanie Giulia.

Offline bartek834

  • Aspirant
  • Wiadomości: 6
  • Alfa 159
Odp: XE vs Giulia
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 14, 2021, 19:15:54 pm »
Co do 159, to aktualnie szukam kogoś kto mi nowe progi ogarnie, więc karoseria z aluminium w XE brzmi nieźle 😅