Autor Wątek: XJ12 V12 5.3 1977 nie ma iskry  (Przeczytany 4129 razy)

Offline Amoath

  • Aspirant
  • Wiadomości: 1
  • Kocham to forum
XJ12 V12 5.3 1977 nie ma iskry
« dnia: Luty 14, 2021, 11:29:37 am »
Witam, odbudowuje klasyka ze stajni Jaguara , jest to XJ12 V12 z okolic 1977 r. oczywiście właściciel dokładnie nie zna roku i jego historii, auto przyjechało tak zdewastowane ,że od 5 lat próbujemy je wskrzesić, mianowicie silnik jest w budzie, podpięta cała elektryka jak w oryginale, w bagażniku niestety posiadamy tylko jedną pompę paliwa która po podłączeniu do wiązki nie dostaje prądu, silnik dostał nowy olej, filtry, kable, świece i na więcej nie wystarczyło funduszy bo niestety właściciel twierdzi że więcej pieniędzy nie da i mamy go uruchomić na tym co mamy.

Brak napięcia na cewce, silnik pięknie kręci
Brak napięcia na pompie paliwowej z tyłu (wspominałem właścicielowi że potrzeba drugiej żeby było oryginalnie)
Auto stało +/- 5lat i dosłownie zgniło, blacharsko został odnowiony, wnętrze nowe, mechanika ... MA BYĆ TANIO, SZYBKO i bez wymyślania, bo auto odpalało i jeździło. Nie mogę przeforsować klientowi informacji że po 5-6 latach postoju ten silnik może być uszkodzony, a bardziej jego elektryka.

Wtrysk LUCAS!
obawiam się że wtryskiwacze do wymiany ponieważ 7/12 ma nalot rdzy.
Jest tu ktoś w stanie mi pomóc ? Pozdrawiam serdecznie

Offline jarek-jerryjag

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 279
  • Ja kochaminienawidze Jaga to jest jedno słowo
Odp: XJ12 V12 5.3 1977 nie ma iskry
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 20, 2021, 08:32:47 am »
Jak nie ma iskry tpo moze być wzmacniacz Opus albo przekaźnik albo  aparat zapłonowy .  Ile tych masz pomp? w tych modelach z wtryskami  była jedna pompa .
 Jesli nie dzałas pompa paliwowa to spróbuj sprawdzić przekaźnik nad chodnicą  możesz tez podłączyć 12 wolt do pompy i bedzie dzialała. moze masz problem z masa ?
 Trudno reperować silnik jak  go sie nie widzi . Sprawdź czy ktoś w kraju posiada Epitest to by ci się przydało albo chociaż książkę do tego testera.
 Jeśli wtryski nie działają, pompa i iskra to  ciężko powiedzieć ze silnik jest zły . Jak kręci to możesz sprawdzić kompresje.  Ja  ostatnio uruchomiłem samochód  xjs który nie chodził przez 21 lat .   ale to inny system v12. zajęło mnie to 2 godziny bo wtryski były lekko zablokowane . Jednak kiddy wtrysk podłączyłem to testera i po 20 -30 sekundach zaczął chodzić . Czasami trzeba wyjąc i dać do czyszczenia wtryski jak ich nie słychać gdy dostają puls. Niestety bez zainwestowania forsy nic  z tego nie bedzie .  I jeszcze jedna ważna rzecz auto z wtryskami  powinno mieć wymienione węże  w systemie paliwowym .  jesli masz oryginalne to one mają ponad 40 lat i  tylko proszą się aby pękły i masz  super ognisko .
I love and hate Jaguars

Offline popeye

  • Aspirant
  • Wiadomości: 4
Odp: XJ12 V12 5.3 1977 nie ma iskry
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 04, 2021, 10:12:44 am »
Cześć!
Proponuję zacząć najtańszą drogą.
Jak wspomniano ciężko jest zdiagnozować silnik zdalnie, ale ze swojego doświadczenia spróbuje polecić ścieżkę uruchomienia silnika.
Zacznij od uruchomienia pompy, spróbowałbym nawet na krótko.
Z tego co wiem, jest jedna pompa w tych modelach, ale może ktoś ma inne infrormacje.
W uproszczeniu, układ zapłonowy składa się z cewki, dystrybutora, ballast resistora, ignition aplifiera. Poza cewką każda z tych rzeczy jest dość droga i trudna do dostania, ale możesz spróbować wymienić cewkę, bo jest najtańsza.
Napisz w jakim miejscu zamontowany jest wzmacniacz zapłonu czyli taki sześcian  z radiatorem wielkości pięści, na pasie przednim czy na silniku pomiędzy rzędami. Jeśli na zewnątrz, raczej nie obstawiałbym jego uszkodzenia.
Spróbuj rozebrać dystrybutor. wewnątrz będziesz miał timing rotor, plastikowe koło z 12. ferromagnetykami wtopionymi na jego obwodzie. Relatywnie tania sprawa do wymiany aby upewnić się, że impuls będzie wyraźny. Bezpośrednio pod tym znajduje się czujnik halla. Ja obstawiam, że to jest powód braku iskry.
Daj znać jak poszło