Autor Wątek: Naprawa głośników  (Przeczytany 849 razy)

Offline chrystian

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Kocham to forum
Naprawa głośników
« dnia: Luty 18, 2021, 09:20:44 am »
Zimowe wieczory to czas dłubania więc postanowiłem coś zrobić z moimi oryginalnymi głośnikami od x300.
Wiem, że są przeciwnicy tych głośników i najlepiej kupić nowe ale wbrew pozorom nie są takie złe a mam porównanie do np. Moreli.
Głośniki powinny być dobrane pod litraż drzwi i nie każde dobre głośniki dobrze zagrają w Jagach. W starych głośnikach z racji wieku wykrusza się pianka górnego zawieszenia. Nic dziwnego przecież to już 25 lat!!! natomiast nie słyszałem o zatartych cewkach. W swoim pierwszym Jagu, wymieniłem wszystkie głośniki na Morel Tempo Ultra 602 + wzmacniacz Focal oraz nowe kable. Kosztowało to dużo pracy: Dopasowanie głośników do boczków (większy rozmiar), kable pod dywanikiem oraz duuużo kasy. Gra fajnie ale w mojej ocenie nie powala. W drugim postanowiłem zachować oryginalne głośniki, które były w różnym stanie ale grają przyzwoicie. Problem oczywiście to zawieszenie górne.
Pomierzyłem i poszukałem na Alle.... co mogę zrobić.
Najważniejsze to wymiary zawieszenia. W naszym przypadku to wymiar. Wybrzuszenie wew. 104cm i zewnętrzne 124cm.
Znalazłem coś takiego + klej. Najlepszy to CX43. Nie wolno używać butaprenu do piankowego zawieszenia.

https://allegro.pl/oferta/9-zawieszenie-pianka-jbl-philips-infinity-135x95mm-6756969836

Jak działałem.
1.Nożykiem do tapet usunąłem fizycznie gąbkę oraz odkleiłem górne zawieszenie od metalowego kosza. Używałem różnych rozpuszczalników ale działanie fizyczne było najszybsze :-)
2. Benzyną ekstrakcyjną odtłuściłem nowe zawieszenie membranę oraz kosz.
3. Nałożyłem klej na zawieszenie i przykleiłem do membrany
4. Nałożyłem klej na zwieszenie i przykleiłem do kosza
5. Na końcu przyklejenie pianki i Koniec.
Koszt naprawy 10zł jednego głośnika.
Polecam

« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2021, 13:12:43 pm wysłana przez Choina »
"W życiu warto się rozpraszać"

Offline mb_asasello

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Naprawa głośników
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 18, 2021, 22:17:53 pm »
No pięknie, elegancko. Zaraz zamawiam :D
W drzwiach przód i tył są takie same głośniki?

Offline chrystian

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Kocham to forum
Odp: Naprawa głośników
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 18, 2021, 22:19:01 pm »
Tak. Takie same
"W życiu warto się rozpraszać"