Autor Wątek: Twarde zawieszenie, kamera cofania i woda w paliwie  (Przeczytany 1687 razy)

Offline LuxoTaxi

  • Aspirant
  • Wiadomości: 4
  • Kocham to forum
Twarde zawieszenie, kamera cofania i woda w paliwie
« dnia: Luty 22, 2021, 15:30:06 pm »
Witam,
Postanowiłem założyć jeden wątek dla wszystkich bolączek które od jakiegoś czasu trapią mojego Jaguara.

Pacjent to XJ 3,0 diesel z 2010 roku

1. Tylne pneumatyczne zawieszenie raz amortyzuje prawidłowo, a innym razem staje się tak twarde, że jakbym przejechał po monecie, to wiedziałbym czy leżała orłem czy reszką do góry :)
Żadne błędy się nie wyświetlają. Zastanawiam się czy powodem tego nie jest fakt iż auto stało podniesione jakiś czas w warsztacie.

2. Od około miesiąca wariuje kamera cofania i czujniki parkowania. Raz działają prawidłowo a innym razem wyświetla się informacja aby skontaktować się w serwisem.
Tu zauważyłem pewną prawidłowość. Kamera i czujniki nie działały przy mrozach i większej wilgoci natomiast gdy robi się sucho i nie ma większego mrozu to wtedy działają prawidłowo.

3. Wyświetla się błąd "water in fuel". Wymieniłem narazie filtr paliwa ale to nic nie dało.

Jeżeli ktoś spotkał się z takimi przypadłościami lub wie co może być przyczyną to bardzo proszę o informację.

Offline zielins

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Twarde zawieszenie, kamera cofania i woda w paliwie
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 25, 2021, 21:40:01 pm »
Ad 1. Głównym zadaniem pneumatycznego zawieszenia w tym aucie jest regulacja wysokości w celu kompensowania załadunku. Nie reguluje on "twardości" zawieszenia. Jeśli jednak taki efekt jest odczuwalny to trzeba zwrócić uwagę co dzieje się z wysokością zawieszenia kiedy robi się ono twarde - czy auto jest wtedy opuszczone czy na max w górze?
Ad 2. Obstawiam wilgoć we wtyczkach - są one w miejscach narażonych na ochlapanie. Mówię tu nie tylko o wtyczkach poszczególnych czujników ale również o głównych wtyczkach wiązek zderzaków. Wystarczy by jeden pin ze złączki nie stykał a komunikat się pojawi i cały system przestanie funkcjonować
Ad 3. 100% czujnik wody w paliwie - jest on wkręcany w filtr paliwa od dołu. Należy go wymienić na NOWY lub aby jedynie pozbyć się komunikatu mając pewność, że filtr został wymieniony i rzeczywiście wody w paliwie nie ma można oszukać komputer wpinając rezystor zamiast czujnika. 

Offline rmazurek

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.072
Odp: Twarde zawieszenie, kamera cofania i woda w paliwie
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 26, 2021, 10:06:40 am »
Dodam ze za twardość odpowiada system CVD - od gory amortyzatorów wpiety jest przewod - w prawidłowo działającym systemie zawieszenie utwardza sie po przełączeniu w tryb dynamiczny, jednakze jesli auto ma "adaptive dyamics" system moze sam utwardzac lub "zmiekczac" zawieszenie w zaleznosci od wykrytych warunków na drodze. Jesli zawieszenie utwardza sie "samo" mozliwe ze jest jakis problem z "adaptive dynamics"
Jest:
I-Pace HSE Black 24MY/ XE 2.0d AWD / MX-5 NB 1.8 TURBO!

Były:
I-Pace HSE 21MY
E-Pace 2.0d AWD
XJ 3.0D
A1 1.4 TFSI
XF 3.0D
Fiesta 1.0
Accord 2.2 ictdi
Carisma 1.8 GDI
Punto 1.2
323f BG 1.8
Corsa A 1.2

Offline LuxoTaxi

  • Aspirant
  • Wiadomości: 4
  • Kocham to forum
Odp: Twarde zawieszenie, kamera cofania i woda w paliwie
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 09, 2021, 02:22:53 am »
Dziękuję za odpowiedzi.

1. Auto nie zmienia wysokości albo zmienia w tak nieznacznym stopniu że nie jestem w stanie tego zauważyć.
Czy możecie polecić kogoś kto sprawdzi ten system zawieszenia?

2. Bardzo możliwe że tak jest, po podpięciu komputera wyskoczył błąd jednego z czujników.

3. Wymienię ten czujnik za kilka dni to dam znać czy to on był sprawcą.

Jeszcze raz dzięki.

Offline LuxoTaxi

  • Aspirant
  • Wiadomości: 4
  • Kocham to forum
Odp: Twarde zawieszenie, kamera cofania i woda w paliwie
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 18, 2021, 03:02:33 am »
Minęło trochę czasu ale udało się pozbyć 2 z 3 problemów.

1 Co do czujników parkowania i kamery cofania to problemem była wiązka od tylnych czujników. 
Tutaj podziękowania dla użytkownika Zyg zag który sprawnie uwinął się z tematem.
Polecam https://www.facebook.com/Pierun-Jaguar-Land-Rover-Chiptuning-Hamownia-107072637627373/

2 Jeżeli zaś chodzi o błąd wody w paliwie to tutaj rzeczywiście wystarczyło wymienić czujnik.

3 Nadal problemem jest zawieszenie >:( Nadal nie ma żadnych błędów i nadal raz działa poprawnie a raz utwardza się na maksa.
Czy ktoś może polecić jakiegoś magika który spróbowałby podjąć się naprawy?