Autor Wątek: DREWNO W XJ40  (Przeczytany 3010 razy)

Offline DB_36

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 95
  • ..:: Jaguar XJ40 ::..
DREWNO W XJ40
« dnia: Kwiecień 16, 2020, 17:11:47 pm »
Witam serdecznie. Czy drewno z Daimlera XJ40 z 1992 roku będzie pasowało do zwykłego golasa XJ6? Mam wrażenie że przedni schowek w daimlerze ma szersze drewno, jak i również drewienka które oaczają małe boczne kratki nawiewu.  Uprzedzę że przez najbliższy czas nie będę miał tego jak zmierzyc, a ciekawość mnie zabija po tym, jak obejrzałem zdjęcia wnętrza daimlera. Może ktoś mógłby mi podać dla przykładu szerokość drewna schowka w daimerze?

PS. Temat do zamknięcia. Po dokładnym obejrzeniu zdjęć zauważyłem że drewna nie są identyczne w tych dwóch modelach. Daimler ma większe. Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 16, 2020, 17:23:54 pm wysłana przez DB_36 »

Offline Yoohas

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.278
Odp: DREWNO W XJ40
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 17, 2020, 21:29:17 pm »
Z tym, że różnice nie wynikają tylko z kwestii Daimler/nie-Daimler ;)

Najważniejsza różnica to poduszka pasażera lub jej brak ;)

Różnice były również w konstrukcji schowka między rocznikami.

Do tego ramka centralnego nawiewu - tu były różnice między Daimlerem a innymi wersjami.

Dużo tego ;) Były też różne osłony poduszek powietrznych.
Sam sobie w życiu jakoś nie radzę, Więc Biuro Porad dla innych prowadzę.

Offline jagmaniac

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 231
  • DAIMLER XJ40, 1992
Odp: DREWNO W XJ40
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 27, 2021, 08:06:17 am »
hej, czy w polsce sa firmy ktore restauruja drewno / fornir i sa w stanie naniesc inkrustacje?
DAIMLER XJ40, 1992

Offline wtom

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 285
  • wszystkie kotki są fajne
Odp: DREWNO W XJ40
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 27, 2021, 09:52:45 am »
Sam to robiłem. trzeba cierpliwości i wychodzi jak fabrycznie. Kupujesz fornir taki jaki miałeś, przeważnie orzech włoski i kleisz na poliuretan.  Później lakier, szlifowanie, lakier, polerka i tak do skutku  ;D

Offline jagmaniac

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 231
  • DAIMLER XJ40, 1992
Odp: DREWNO W XJ40
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 27, 2021, 16:52:38 pm »
ok, a inkrustacje w daimlerze...
DAIMLER XJ40, 1992

Offline katar83

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 998
Odp: DREWNO W XJ40
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 27, 2021, 18:23:15 pm »
Sam to robiłem. trzeba cierpliwości i wychodzi jak fabrycznie. Kupujesz fornir taki jaki miałeś, przeważnie orzech włoski i kleisz na poliuretan.  Później lakier, szlifowanie, lakier, polerka i tak do skutku  ;D

Robilem w XJSie lakier na drewnie i byla masakra, po 12-tej bodajze warstwie stracilem ochote na wiecej, nie wiem jak oni tak grubo go klada :)

Offline wtom

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 285
  • wszystkie kotki są fajne
Odp: DREWNO W XJ40
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 27, 2021, 20:31:42 pm »
a jakie dzisiaj mamy lakiery?.....przecież to g..o eko. Wtedy kładli stare dobre lakiery chemiczne a nie wodne.

Offline Yoohas

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.278
Odp: DREWNO W XJ40
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 27, 2021, 22:18:36 pm »
Yhy. Ciekawostka. Kiedyś to były czasy ;)

To jak dziś robią to w nowych autach?

W domowych warunkach trudne do uzyskania ale możliwe. Lakier dobrej jakości o wysokim połysku, może być nakładany pędzlem. 24 godziny na schnięcie każdej warstwy. Lekkie przetarcie papierem. Kolejna warstwa. I tak w kółko. Po ok. 6-7 warstwach robi się naprawdę dobrze. Następnie szlifowanie (różne są szkoły, generalnie od gradacji ok. 400 zjeżdżamy do 2500).

Na koniec dobra pasta polerska i gotowe.
Sam sobie w życiu jakoś nie radzę, Więc Biuro Porad dla innych prowadzę.

Offline jarek-jerryjag

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 279
  • Ja kochaminienawidze Jaga to jest jedno słowo
Odp: DREWNO W XJ40
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 01, 2021, 08:48:01 am »
Wiele części drewnianych reperowałem i aktualnie  najlepszy lakier jaki mogę dostać to :
https://www.spraymax.com/en-us/products/product/clear-coats-and-spot-blender/2k-clear-glamour/
 Oczywiście  to jest w USA ale pewnie podobny lakier  eko dostaniecie w Europie.
 sprawdzi w data co za składniki .
Tutaj nie mam siły zęby fabryczny lakier na drzewie wytrzymał więcej niż 5 lat . szczególnie kierownice .
Moja kierownice z xjs   pomalowałem tym lakierem 7 lat temu i cały czas trzymam tą kierownice na w dzień słońcu  i wygląda jak nowa.
 Ten lakier w puszcze ma ekstra utwardzacz który  przed użyciem puszki trzeba od dołu wcisnąć . Potem puszką można malować przez 20 godzin ale  z praktyki 12 godzin  tylko dobrze lakier sie kładzie .
 Ceny tutaj nie sa tanie tych lakierów jedna puszka okolu 22 dolarów.
 Jednak jest ona tego warta. Te wszystkie lakiery eko są bardziej trujące niż te stare .
I love and hate Jaguars

Offline emka

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: DREWNO W XJ40
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 02, 2021, 23:10:37 pm »
Czy ktoś wymieniał drewno w jagu? Dotychczasowa dyskusja nie odpowiada np. czy po malowaniu forniru nie będzie pękać przy wklejaniu na konsoli przy radiu (mocne wygięcie)? Płaskie, nie ma sprawy.

Offline wtom

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 285
  • wszystkie kotki są fajne
Odp: DREWNO W XJ40
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 04, 2021, 23:06:31 pm »
Robiłem. Nie będzie pękać, jak zastosujesz odpowiedni klej i lakier

Offline Yoohas

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.278
Odp: DREWNO W XJ40
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 07, 2021, 03:11:34 am »
Ale lakierujesz cały element, a nie fornir, który później wklejasz  :o

Jeśli jest mocno zniszczony - zrywasz całość, następnie naklejasz nowe drewno i dopiero wtedy gruntowanie i lakierowanie.

Te lakiery generalnie są mało elastyczne. Dzięki temu można uzyskać wysoki połysk. Przecież fabryczne również pękały przy nawet niewielkich zgięciach profilu.
Sam sobie w życiu jakoś nie radzę, Więc Biuro Porad dla innych prowadzę.

Offline jarek-jerryjag

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 279
  • Ja kochaminienawidze Jaga to jest jedno słowo
Odp: DREWNO W XJ40
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 11, 2021, 03:49:48 am »
 Jak jeszcze pracowałem w serwisie to duzo drewnianych elementów pękało  . Jaguar w USA kazał odsyłać elementy do firmy :
https://www.maderaconcepts.com/NewSite/VehiclePages/Jaguar_vehicles.html#Jaguar_XJS
Czasami brakowało forniru i oni tak reperowali ze nie było można poznać . Co najciekawsze to oni  nie kazali przysyłać całego kompletu tylko jedną  cześć zniszczona . Nie wiem jak oni to robili bo fornir i kolor był idealny .
 Parę razy ich odwiedzałem i  co zauważyłem ze maja duża lakiernie ale tez gość pokazywał mnie maszyny do polerowania . w kołach do polerowana szerokich na około 30 cm mieli wsadzone małe metalowe tarcze aby cześć polerowana nie była przegrzewana .
 Co do lakierów nie chcieli zdradzić co i jak mieszają .
 Kupiłem parę kompletów drzewa  do mojego xj6 ser1  jak i do xj-sc . Niestety po latach tez pękają .
 jak napisałem w poprzednim poście  ten lakier co teraz ja używam jest bardzo dobry . Jak na razie to stosuje do  kierownic i jestem bardzo zadowolony .
 
I love and hate Jaguars

Offline emka

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: DREWNO W XJ40
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 24, 2021, 19:56:53 pm »
I w dalszym ciągu nie wiem jakiego, konkretnego lakieru w Polsce można z powodzeniem użyć do renowacji. Może ktoś podpowie.

Offline wtom

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 285
  • wszystkie kotki są fajne
Odp: DREWNO W XJ40
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 24, 2021, 20:16:05 pm »
Użyj jachtowego. Ja dałem akrylowy i też jest ok.