Autor Wątek: X300 Rodzaje szyberdachów  (Przeczytany 1066 razy)

Offline Six

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 265
X300 Rodzaje szyberdachów
« dnia: Luty 11, 2020, 10:31:05 am »
Zastanawia mnie, czy w X300 były oferowane dwa rodzaje szyberdachów? Widzę, że niektóre uchylają się do góry, a z kolei u mnie (LWB na rynek USA) w dół. Od czego to zależało? LWB vs SWB, Stany vs Europa, rok produkcji, a może życzenie klienta?

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 674
  • XJ x300 sovereign
Odp: X300 Rodzaje szyberdachów
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 11, 2020, 13:28:19 pm »
Six, jak pochyla Ci się w dół? Może próbuje się odsunąć i zatrzymuje się w tej jakimś momencie?
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline Six

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 265
Odp: X300 Rodzaje szyberdachów
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 11, 2020, 17:23:05 pm »
Jak naciskam przycisk otwierania raz, to tylna krawędź się opuszcza. Jak nacisnę drugi raz, to wtedy odsuwa się do tyłu. Tak samo jak po zamknięciu auta przekręcę kluczyk w zamku i przytrzymam, to zamykają się wszystkie szyby, a szyber się właśnie tak samo opuszcza. Nie wygląda mi to na awarię, a raczej celowe rozwiązanie. W dodatku lepsze, bo tak rozwiązana pozycja „vent” pozwala zostawić auto z uchylonym szyberdachem gdziekolwiek i kiedykolwiek, bo deszcz nie napada do środka.

Offline Six

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 265
Odp: X300 Rodzaje szyberdachów
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 20, 2020, 22:29:33 pm »
Nikt się z czymś takim nie spotkał? Bo zaczynam się zastanawiać, że może rzeczywiście u mnie w aucie jest coś nie tak, ale z drugiej strony nie wygląda to też jak awaria. Nigdy by mnie to nawet nie zastanowiło, gdybym nie zobaczył w sieci zdjęcia X300 z szyberdachem uchylonym do góry...

Edit: chyba się wygłupiłem strasznie... Teraz dopiero doczytałem jak się uchyla szyberdach (przy zamkniętym trzeba nacisnąć i przytrzymać przycisk zamykania, a na to nie wpadłem). Jak będę miał auto pod ręką, to sprawdzę.
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2020, 23:03:12 pm wysłana przez Six »

Offline Six

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 265
Odp: X300 Rodzaje szyberdachów
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 28, 2020, 19:48:19 pm »
Problem rozwiązany, okazuje się, że szyberdach był źle złożony. Moduł sterujący był nieprawidłowo zsynchronizowany i "myślał", że szyber jest zamknięty, kiedy ten jeszcze nie dosuwał się do końca. Dopiero w pozycji wg modułu "uchylonej" szyberdach faktycznie się domykał. I dlatego też:
a) nie dało się go uchylić, bo moduł myślał, że już jest uchylony,
b) przy użyciu funkcji automatycznego domykania szyb, szyberdach się opuszczał (moduł w ten sposób próbował zamknąć "uchylony" szyberdach).

Wystarczyło przy domkniętym szyberdachu wyjąć moduł, przekręcić parę razy kółko zębate, aż w okienku pojawią się dwie białe kropki i włożyć go na miejsce. Teraz wszystko działa jak powinno.

Co ciekawe, najprawdopodobniej zawaliła tu fabryka, bo moduł był dodatkowo przyczepiony pożółkłą ze starości "trytytką" (wg TB występowała w niektórych egzemplarzach), której nie ma szans tam włożyć bez wymontowania całego mechanizmu z auta.