Autor Wątek: x-type wymiana oleju silnikowego  (Przeczytany 33647 razy)

SilverAG

  • Gość
Odp: x-type wymiana oleju silnikowego
« Odpowiedź #75 dnia: Wrzesień 17, 2017, 21:43:56 pm »
@radom82

Mój wpis dotyczący tego oleju sprowadzał się do tego, że olej 5W30 nawet takiego producenta jak LiquiMoly (a chyba zwłaszcza tego producenta) jest określany jako olej w technologii syntetycznej. Absolutnie złego słowa o tym oleju nie wypowiadam, ponieważ nie mam żadnego doświadczenia z olejami tego producenta. Stosowałem dwa dodatki do oleju tego wytwórcy i, cóż, pomóc nie pomogły raczej, ale też nie zepsuły.

Generalnie rozważałem również olej tego producenta, ale jednak cenowo okazuje się taki sobie, więc na razie zrezygnowałem.

Powiem jednak, jakie mam doświadczenia z olejami 5W30. Kilka lat temu kupiłem samochód z silnikiem benzynowym, a dopiero później doczytałem, że ten model potrafi mieć problem z braniem oleju. Jak kupiłem, poziom był na minimum, więc dolałem, co miałem pod ręką (bodajże Castrol SLX, który został mojemu tacie po wymianie). Później długo szukałem, analizowałem i się zastanawiałem. Chodziło mi o to, żeby znaleźć olej, którego silniki nie lubią brać. Czytałem, że jedni zalali czymś tam i brało ileś tam na 1000 km, a po zmianie na jakiś tam, branie zmniejszyło się. Nadmieniam, że nie wiem, co było wlane do silnika.

Wtedy trafiłem na olej Ravenol. Droższy od podobnych, ale liczyłem na to, że z uwagi na małą popularność ryzyko kupienia podróby będzie mniejsza. Olej jak olej - samochód jeździ i jakichś cudów nie zauważyłem. Jeśli chodzi o branie oleju - przez pierwsze 5-6 tysięcy od wymiany z reguły ubytki raczej niewidoczne, potem może trochę więcej. Szacuję, iż ubywa jakieś 50 ml na 1000 km. Jeżdżę raczej spokojnie, ale sporo hamuję silnikiem. W zeszłym roku Ravenol zaprzestał sprzedaży przez internet. Kupiłem olej gdzie indziej i okazało się, że producent namieszał w nazwach i pod dotychczasową nazwą dostałem olej do silników japońskich (chociaż, jak się okazuje, konstrukcja tego silnika jest japońska). Jako że nie miałem czasu na wymiany, stwierdziłem, że zaleję tym, co jest. Jak dotąd (około 7000 km) silnik jeszcze się nie rozpadł. Zimę przetrwał i zapalał. Przy wyborze oleju kierowałem się zapewnieniami producenta o niskiej lotności i tym samym mniejszym zużyciu oleju. Obecnie oferowany produkt nie ma tego w opisie, więc zastanawiam się obecnie nad alternatywą. Olej ogólnie po przejechanym dystansie dość ciemny więc pewnie silnik w środku zasyfiony :-) (dodam tylko, że teść zalewa Hondę Accord olejem Shell - różnie 5W30 i 5W40 - i generalnie olej nawet po sporym przebiegu jest jaśniejszy).

Z kotem było tak, że też nie wiedziałem, co nalane. Ale wiedziałem, że ma być 5W30 i najlepiej z normami Forda. Po analizie wybór padł na olej Total Quartz NFC Future 9000. Silnik zalany, zrobione prawie 6000 km i wydaje się być wszystko ok. Olej zrobił się czarny bardzo szybko, aż się zdziwiłem, bo niektórzy piszą, że po 1000 czy 2000 km olej w diesel'u robi się czarny...

Polecić zatem mogę produkty Ravenol i Total. Ale nie na zasadzie cudownych właściwości, a po prostu produktów sprawdzonych w praktyce, spełniających swoje zadanie.


radom82

  • Gość
Odp: x-type wymiana oleju silnikowego
« Odpowiedź #76 dnia: Wrzesień 18, 2017, 05:38:05 am »
@radom82

Polecić zatem mogę produkty Ravenol i Total. Ale nie na zasadzie cudownych właściwości, a po prostu produktów sprawdzonych w praktyce, spełniających swoje zadanie.




Z Revenol'a masz na myśli który np  ? Taki :
http://allegro.pl/ravenol-hcl-5w30-cleansynto-sl-cf-bmw-mercedes-5l-i6591432213.html
 , czy jeszcze inny? Bo widze sporo tego z przedziału 5w30 - 5w40


SilverAG

  • Gość
Odp: x-type wymiana oleju silnikowego
« Odpowiedź #77 dnia: Wrzesień 18, 2017, 12:09:10 pm »
Najpierw zastosowałem Ravenol 5W30 FO, później przeszedłem na FEL (obecnie już nie jest do Forda), a teraz producent zrównał FO z FEL (ogólnie mówiąc). Jest jeszcze bodajże 5W30 HCS (ale nie jestem pewien i bliżej mu do dawnego FO).

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: x-type wymiana oleju silnikowego
« Odpowiedź #78 dnia: Maj 01, 2019, 15:34:17 pm »
Witam,
oczywiscie przewertowalem wszystkie tematy w temacie 'jaki olej do xxx silnika' -Ale ilu jest uzytkownikow z tyle jest opini i kazdy broni swojej ,co za tym idzie nie uzyskano jasnego wyjasnienia  jakiego oleju potrzeba do danego silnika.
Tak wiadomo ,np.do 2.0 D ktorego jestem uzytkownikiem, zalecany jest 5w30 ze specyfikacji forda ALE tematy poruszaly tez oleje np. 5W40 -i jak najlepiej dobrac odpowiedni olej 5W40 taki aby byl dobry dla tego motoru i mial zblizone wlasciwosci do tego zalecanoego przez producenta ?
Zbliza mi sie wymiana oleju w samochodzie i zadecydowalem, ze wleje 5W40 Gulfa- ale ...-no wlasnie jaki najlepiej ?

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: x-type wymiana oleju silnikowego
« Odpowiedź #79 dnia: Maj 02, 2019, 09:55:05 am »
Jaki zalejesz, na takim będziesz jeździł :) Producent zaleca 5W30, ale niektórzy zamieniają to na 5W40 i IMHO też jest ok. Ja w swoje auto kupiłem zalane świeżym 10W40 Castrola (o zgrozo). Od razu to wylałem i potem jeździłem na olejach 5W30 oraz 5W40 - nie zaobserwowałem różnic.  Grunt, żeby były to oleje syntetyczne i wymieniać co 10-15tys. Kilka produktów, które polecę od siebie to np. Motul EcoNergy, lub Millers Trident, teraz jeżdżę na tańszym Elfie 900 SXR i także jest ok. Oleje typu 5W50 lub 10W40 bym odpuścił.
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: x-type wymiana oleju silnikowego
« Odpowiedź #80 dnia: Maj 02, 2019, 12:35:04 pm »
Można zerknać do instrukcji obsługi samochodu.
Benzynowe silniki w X-Type mogą oficjalnie jeździć na wszystkim 0/5W30/40. Jak jest w dieslach nie wiem.

Teoria mówi tyle:
Pierwsza cyfra im niższa, tym łatwiejszy rozruch zimą i ochrona w mrozy.
Druga cyfra im wyższa tym wyższe spalanie ale lepsza ochrona zwłaszcza w upały i przy ostrej jeździe.
(przy czym słaby olej 5W40 i tak chroni gorzej niż dobry 5W30)

Co do producentów nic interesującego chyba powiedzieć nie można, ani cena, ani marka nie jest dziś wyznacznikiem jakości oleju.
A większość użytkowników nie jest w stanie sensownie porównać różnych marek i typów miedzy sobą.

Dużo osób poleca Gulfa o którym napisałeś, ja też go używam, ktoś na forum przejeździł na Gulfie dziesiątki tys kilometrów i silnik był w doskonałym stanie. Ale oczywiście ciężko nawet powiedzieć czy dziś Gulf to ten sam Gulf co lata temu. Ja nie zauważyłem różnicy w stosunku do Valvoline czy Totala.
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: x-type wymiana oleju silnikowego
« Odpowiedź #81 dnia: Maj 02, 2019, 16:37:06 pm »
Dzieki za odpowiedzi ;)
Ogolnie dodam, ze przebieg samochodu to ponad 180tys.km, uzytkuje go w UK i tutaj zostal kupiony, nie wiem jaki olej byl wlany poprzednim razem przez wlasciciela ale tutaj zazwyczaj w serwisach wlewaja te ktore zaleca dany producent samochodu, wiec mniemam ,ze jezdzil na 5W30 ALE przy kupnie gdy spojrzalem na poziom oleju ,byl na minimalnym minimum ... Nie mam pewnosci co do ilosci zuzywanego oleju przez silnik, byc moze 5W40 okazalby sie lepszym... :- pojecia
W kazdym razie wybieram miedzy:
https://allegro.pl/oferta/gulf-formula-fs-5w30-5l-a1-b1-a5-b5-wss-m2c913-d-7089286005
a
https://allegro.pl/oferta/valvoline-maxlife-5w40-max-life-olej-silnikowy-8l-7856984091
Kusic sie na Valvo ?
(olej bedzie kupiony z pewniejszego zrodla niz allegro,linki tylko na potrzebe postu ;) )

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.460
Odp: x-type wymiana oleju silnikowego
« Odpowiedź #82 dnia: Maj 02, 2019, 21:44:38 pm »
Fuchs dużo lepszy
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: x-type wymiana oleju silnikowego
« Odpowiedź #83 dnia: Maj 07, 2019, 10:37:24 am »
Ale który? GT1 czy Supersyn?
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline Jakusa

  • Aspirant
  • Wiadomości: 6
  • Dżaguar
Odp: x-type wymiana oleju silnikowego
« Odpowiedź #84 dnia: Październik 22, 2019, 14:35:58 pm »
Koledzy, ile litrów oleju kupić do wymiany w 2.0 tdci? Nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji, potrzeba 6 a może 7 litrów ?

W postach w tym wątku znalazłem również wypowiedzi o możliwości wyciszenia silnika olejem. Jest to sprawa, która mnie zainteresowała ponieważ mój w trasie jest dość uciążliwie hałaśliwy. Czy ktoś może się wypowiedzieć na ten temat, jest to różnica, którą można faktycznie odczuć? Jaki olej będzie "najcichszy" ?
« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2019, 14:41:10 pm wysłana przez Jakusa »

Offline gonzo7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 802
Odp: x-type wymiana oleju silnikowego
« Odpowiedź #85 dnia: Październik 22, 2019, 14:53:36 pm »
przeczytałeś 1 stronę tego wątku?
« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2019, 20:52:00 pm wysłana przez MicGin »

Offline Jakusa

  • Aspirant
  • Wiadomości: 6
  • Dżaguar
Odp: x-type wymiana oleju silnikowego
« Odpowiedź #86 dnia: Październik 22, 2019, 15:49:55 pm »
Ehh, chyba musiałem wczoraj być ostro zmęczony... :-wstyd Dzięki.