Autor Wątek: Coś puka pod pokrywą zaworów w Jaguarze XJR X300 . Film na Youtube  (Przeczytany 1416 razy)

Offline robsson86

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 78
Witam
Kupiłem jaga Xjr X300 z roku 1997 przebieg obecnie 147900 tyś , jeden właściciel w Szwajcarii przede mną. Przeglądy w Szwajcarii robione co 2 lata , które wskazują że auto ostatnie lata co roku pokonywało od 2 do 5 tyś maksymalnie . Auto w Szwajcarii wyrejestrowane przez pierwszego właściciela pod koniec zeszłego roku. Co raczej uwiarygadnia przebieg (ostatni przegląd 2 luty  2018 z przebiegiem 145900  ) .Ja je nabyłem około 2 tygodnie temu licząc od dziś czyli 5 maja 2019 . Wcześniej auto stało u osoby , która je sprowadziła na handel . auto w pl od początku jak przyjechało nie było jeżdżone, czyli teoretycznie stało pół roku .

Przejechałem 1 tyś km od zakupu.
Od 2 dni słychać stukanie pod pokrywą zaworów jak silnik i olej dłużej popracują, czyli w tej temperaturze na zewnątrz z włączona klima po około 20 minutach stania w korkach .
Na zimnym jest ok nic nie słychać, nagrzeje się olej to najpierw jest słyszalne stukanie , pukanie jak zwał tak zwał na niższych obrotach czyli na zapiętym D lub R , czyli jakieś około 600 obrotów auto wtedy ma na obrotomierzu . Z czasem dźwięk jest słyszalny na P oraz N wbitym na skrzyni czyli jakieś około 800 obrotów .

Pojechałem do mechaników , którzy w poprzednim bliźniaczym Xjr - którego rozbiłem robili mi rozrząd , żeby posłuchali pacjenta i coś powiedzieli odnośnie przyczyny tego.

Ja obstawiałem napinacz górny rozrządu, który po nagrzaniu puszcza olej i łańcuch robi się luźny  , na ich ucho jest to luz zaworowy.
Ewidentnie słychać to pod pokrywą zaworów . Późnij nawet coś grzechocze podczas przegazowywania auta .Chyba na filmie nie słyszalne .

Poniżej podaje linki do filmów , które nagrałem dziś i wrzuciłem na YouTube , będę wdzięczny za jakieś sugestie
Po weekendzie wstawiam auto na diagnozę , najpierw zwalą paski żeby wykluczyć coś z osprzętu auta lub rolek napędzających następnie maja zwalić pokrywę sprawdzić stan górnej łyżwy napinającej łańcuch rozrządu , zmienić górny napinacz od rozrządu , zmierzyć luz zaworowy . Przy okazji zmienić świece zapłonowe oraz cewki na nowe.

film nr 1 : https://youtu.be/PIFXOEH2YoU
film nr 2 : https://youtu.be/QzepSYPqXw8
film nr 3 : https://youtu.be/M61nxpnPJ84

bo nie ma to jak kompresor.............

XJR6 1995r

Offline KrzysiekEg

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 410
Odp: Coś puka pod pokrywą zaworów w Jaguarze XJR X300 . Film na Youtube
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 05, 2019, 19:56:48 pm »
Poziom oleju w normie?
Druga sprawa, czy ze wzrostem obrotów częstotliwość cykania się zwiększa?
Wydaje mi się, że cykanie faktycznie idzie spod pokrywy zaworów.
Nie ma oleju na świecach pod cewkami? Przedmuchy na kolektorze wydechowym?
xj6 4,0 Sovereign 1996

Offline robsson86

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: Coś puka pod pokrywą zaworów w Jaguarze XJR X300 . Film na Youtube
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 05, 2019, 20:18:25 pm »
Olej troszkę ponad normę ma wlany ale minimalnie. Więc wstawiając  teraz auto do mechaników, przez bagnet odessać będą musieli i  będzie ok z poziomem. Pod plastik od cewek nie zaglądałem, dopiero kupiłem graty wszystkie I miałem zmieniać świece i cewki a doszło teraz to cykanie pod pokrywą. Więc wszystkim na raz się zajmą.


Co do obrotów wzrasta natężenie tego dźwięku wraz z obrotami.
A co do kolektorów wydechowych nie są popękane.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2019, 22:02:29 pm wysłana przez robsson86 »
bo nie ma to jak kompresor.............

XJR6 1995r

Offline KrzysiekEg

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 410
Odp: Coś puka pod pokrywą zaworów w Jaguarze XJR X300 . Film na Youtube
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 06, 2019, 17:30:18 pm »
A jaki olej, bo jak przeszedłem na Motul 5w40, to mój też tak jak by ciut głośniej cyka. Wcześniej miałem Valvoline 10w40 maxlife i chyba do niego wrócę.
Ten twój to zielony z ciemnym grillem? Bo chyba widziałem.
xj6 4,0 Sovereign 1996

Offline robsson86

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: Coś puka pod pokrywą zaworów w Jaguarze XJR X300 . Film na Youtube
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 06, 2019, 21:45:40 pm »
Krzysiek mój zielony z nr rej NE0962G grill w kolorze British Racing Green zresztą jak całe auto. Takie samo w środku i na zewnątrz jak poprzedni co miałem.
No i tamten właśnie też na valvoline 10 w 40 latał I było cichutko przy 250 tys. W tamtym był rozrząd wymieniony.
Mi się tak cos wydaje że ten obecny mało jeździł i mu to nie posłużyło

Tak czy owak jak to luz na zaworze to trzeba będzie głowice cała zwalić i przy okazji uszczelke pod głowica zrobić. Bo podobno żeby wyregulować luz  trzeba odkręcić szpilki które mocują głowice do bloku. Po weekendzie odstawie samochód i napisze co to było.
bo nie ma to jak kompresor.............

XJR6 1995r

Offline msiwow

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 566
Odp: Coś puka pod pokrywą zaworów w Jaguarze XJR X300 . Film na Youtube
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 10, 2022, 08:33:50 am »
Panowie, posłuchajcie swoich x300 i powiedzcie czy może w każdym występuje takie cykanie? W moim było podobnie a ostatnio oglądałem jeden egzemplarz wystawiony na sprzedaż i tez tak było, oczywiście dużo ciszej. Nie jest to jakiś specjalny problem ale po otwarciu maski i wsłuchaniu się w prace silnika słychać takie pukanie, które dla kogoś kto nie zwraca uwagi na to, może być nie zauważalne.

Offline katar83

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 998
Odp: Coś puka pod pokrywą zaworów w Jaguarze XJR X300 . Film na Youtube
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 27, 2022, 23:20:00 pm »
Ciche pukanie moze byc od cewek przebijajacych do pokrywy zaworów. Wiekszosc X300 z oryginalnymi cewkami bedzie tak pukac i bedzie miec uszkodzenia pokrywy zaworow.

Offline msiwow

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 566
Odp: Coś puka pod pokrywą zaworów w Jaguarze XJR X300 . Film na Youtube
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 28, 2022, 06:55:52 am »
Oglądany egzemplarz miał wymieniane cewki…podobno na nowe.