Autor Wątek: Wiosenne remonty  (Przeczytany 1184 razy)

Offline Hahn

  • Aspirant
  • Wiadomości: 6
Wiosenne remonty
« dnia: Czerwiec 02, 2019, 15:55:35 pm »
Hej, w związku z nadejściem wiosny przyszła pora na rozwiązanie kilku męczących problemów które pojawiają się w moim x-typie 3.0 2001r. już od jakiegoś czasu. Będę wdzięczny za pomoc, bo sam nie mogę dojść gdzie jest problem.

1. Od jakiegoś pół roku pojawia się bardzo charakterystyczne "szumienie" przy zdejmowaniu nogi z gazu, głównie przy prędkość ~60-100 km/h - myślałem że może coś z napędem ale nie mam pojęcia jak to ewentualnie zdiagnozować.

2. Od kilku dni zaraz po starcie silnika (zimnego) bardzo charakterystyczny "świst" bardzo wyraźny, głośny, przez pierwsze 2/3 przyspieszenia, później kompletnie znika - na pewno nie paski, bo zmieniałem je miesiąc temu, poza jest to zupełnie inny wydźwięk

3. Wentylator nie przestaje chodzić - podejrzewam jakiś sterownik, ponieważ temperatura silnika nie rośnie, a wentylator załącza się praktycznie zaraz po starcie samochodu i nie przestaje chodzić aż do wyłączenia, dodatkowo chłodnica była wymieniana jakieś pół roku temu

4. Check Lambdy. Niestety cały czas zapala się check silnika, na komputerze pokazuje Lambde, mimo iż sondę sprawdzałem i ma dobre napięcie, nawet podłączyłem inną działającą, sprawną i dalej się świecił - ktoś się spotkał może z czymś takim?

Całkiem tego sporo, ale liczę że uda się coś z tego rozwiązać! :D

 :-tylko

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Odp: Wiosenne remonty
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 02, 2019, 16:36:49 pm »
3. Jeździsz na klimie?
4. Uszkodzona może być np grzalka

Offline Hahn

  • Aspirant
  • Wiadomości: 6
Odp: Wiosenne remonty
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 02, 2019, 16:38:58 pm »
3. Tak, ale zauważyłem, że bez klimy jest dokładnie to samo.
4. Teoretycznie lambda się grzeje, możliwe jest coś takiego, że do złej temperatury?

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieæ fantazjê
Odp: Wiosenne remonty
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 02, 2019, 18:19:43 pm »
1. Masz automat i 4x4 ?
2. Może któreś z łozysk/napinaczy ? Takie charczenie w pierwszych minutach po odpaleniu silnika właśnie występuje przy kończących się łożyskach.
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline Hahn

  • Aspirant
  • Wiadomości: 6
Odp: Wiosenne remonty
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 02, 2019, 18:26:29 pm »
1. Tak, automat 4x4
2. Teoretycznie nie powinno być to to, ponieważ zmieniałem paski z całym osprzętem, a to nie trwa minuty tylko jakieś 10sekund i jak ręką odjął, ale rzeczywiście może uda mi się zlokalizować to na którymś łożysku - poszukam jeszcze

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.458
Odp: Wiosenne remonty
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 02, 2019, 19:12:04 pm »
1. Pewnie coś od napędu, trzeba by rozpędzić auto na podnośniku
2. Stawiam na alternator jeśli nie był ruszany lub pompę wspomagania. Sprawdź ile masz płynu i jaka ma barwę i kolor
3. Bez klimy w sensie wyłączasz przycisk AC czy przedstawiasz tylko na wyższą temperaturę? (Ta druga opcja nie wyłączy klimy)
4. Która sonda bo to jest ważne. I błąd grzałki czy samego działania sondy?
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline Hahn

  • Aspirant
  • Wiadomości: 6
Odp: Wiosenne remonty
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 02, 2019, 19:24:31 pm »
2. Może wiązać się z tym szuranie kierownicy? Bo to też w sumie pojawia się bardzo często, mimo że wspomaganie działa bezproblemowo.
3. Wyłączam przyciskiem na ekranie tak zupełnie klimę.
4. Nie pamiętam dokładnie numeru (Bank 1) - ta która ma wtyczkę tuż przed przednią szybą i w kolorze czarnym. Nie wiem czy błąd grzałki czy sondy - sprawdzałem takim zwykłym OBD II scanerem, po tym jak w warsztacie rozłożyli ręce
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 02, 2019, 19:50:23 pm wysłana przez Hahn »