Autor Wątek: Zacięcie wybieraka skrzyni biegow  (Przeczytany 2577 razy)

Offline Generał Lee

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 71
  • XJ40 4.0 '93
Zacięcie wybieraka skrzyni biegow
« dnia: Czerwiec 01, 2019, 19:54:24 pm »
Witam!
Mam mały problem ze swoim Jagiem. Jak już zapadła decyzja, że zostaje z nami to oczywiście zaczęły się problemy i humory ;) ale do rzeczy. Po zimie zauważyłem, że wybierał skrzyni biegów chodzi ciężej nie przed zimą. Myślałem, że może się rozrusza, ale nic sienie nie zmieniło. Większy problem jest taki, że teraz zaciął się w położeniu "P" i za nic nie chce się odblokować. Wiem, ze jest tam czujnik położenia wybieraka i to zapewne jego wina (wyprowadźcie mnie z bledu jeśli się mylę lub coś mieszam). I tu  mam pytanie - wymiana modułu selektora załatwi sprawę czy może coś innego?

Offline katar83

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 998
Odp: Zacięcie wybieraka skrzyni biegow
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 01, 2019, 22:05:53 pm »
Masz taka duza plastikowa srube przy wybieraku, odkrec i wcisnij srubokret w dziure i spokojnie odblokujesz. Blokada normalnie sie zwalnia przy wcisnieciu pedalu hamulca. Slychac w ogole jak sie odblokowuje jak wciskasz hamulec? Jak nie to albo czujnik w pedale hamulca albo ten przy wybieraku wlasnie.

Offline Generał Lee

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 71
  • XJ40 4.0 '93
Odp: Zacięcie wybieraka skrzyni biegow
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 01, 2019, 22:38:59 pm »
Odblokowanie śrubokrętem ogarnąłem. Tylko zastanawiam się jak rozwiązać problem. Po wciśnięciu hamulca nic nie słychać. Obstawiam czujnik przy wybieraku, bo już wcześniej się zdarzało, że trzeba było "dopchnąć" lewarek do pozycji "P" żeby się odblokował. Da siesię wymienić sam czujnik czy tylko cały moduł?

Offline katar83

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 998
Odp: Zacięcie wybieraka skrzyni biegow
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 01, 2019, 23:13:43 pm »
Moze byc modul, moze byc czujnik, moze byc solenoid czy nawet czujnik w pedale gazu, ciezko powiedziec bez rozebrania i obejrzenia niestety. Moze byc nawet i sama linka. Trzeba rozebrac i obejrzec.

Offline Generał Lee

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 71
  • XJ40 4.0 '93
Odp: Zacięcie wybieraka skrzyni biegow
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 02, 2019, 10:37:49 am »
Dobra, wykręcę moduł i zobaczę ;)

Offline Generał Lee

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 71
  • XJ40 4.0 '93
Odp: Zacięcie wybieraka skrzyni biegow
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 02, 2019, 15:17:29 pm »
Ok, odkreciłem moduł i co dalej? Gdzie jest ten czujnik położenia wybieraka? W module czy gdzieś w tunelu? Ta część zaznaczona na czerwono to obstawiam, że jest elektromagnes, który blokuje wybierak? ;)

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 674
  • XJ x300 sovereign
Odp: Zacięcie wybieraka skrzyni biegow
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 05, 2019, 15:10:05 pm »
To, co zaznaczyłeś to tylko solenoid blokady.
Ten kręciołek trzymany w ręce to tylko Diodki z cyferkami.
Czujnik położenia lewarka, to ta taka czarna skrzyneczka na prawo od kasety wybieraka.
Mam zrobić jakiś tutorial z czyszczenia tego, ale póki co nie mogę się jakoś za to zabrać.

Takie toto jest wewnątrz.
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline Generał Lee

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 71
  • XJ40 4.0 '93
Odp: Zacięcie wybieraka skrzyni biegow
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 08, 2019, 17:45:08 pm »
Witam.

Korzystając z soboty wziąłem się za temat i dotarłem do źródła problemu (a przynajmniej mam taką nadzieję ;) ). Okazało się, że przy przesunięciu lewarka wybieraka skrzyni biegów w pozycję "P" nie dochodzi on do końca i co za tym idzie nie załącza czujnika (a raczej przełącznika) krańcowego położenia wybieraka. Przełącznik wydaje się być w porządku, choć w sumie to nie ma go za bardzo jak zweryfikować bo jest przynitowany do kasety wybieraka.
W związku z powyższym podejrzewam, że winą może być linka. Wskazywałby na to fakt, że po zimie wybierak chodzi ciężej, no i teraz nie ma już możliwości dopchnięcia (nawet na siłę) wybieraka do tego czujnika/przełącznika. Zastanawiam się, czy istnieje możliwość wyregulowania długości linki? wydaję mi się, że tak, bo jest coś w stylu nakrętek regulacyjnych, ale może ktoś podpowie czy to co na zdjęciu to na pewno to? :)
I drugie pytanie do Was - wymiana linki to skomplikowana sprawa? Dokąd w zasadzie ona zmierza? Da się ją wymienić samemu i bez kanału?

Pozdrawiam ;)

Offline katar83

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 998
Odp: Zacięcie wybieraka skrzyni biegow
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 08, 2019, 19:50:10 pm »

Offline Generał Lee

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 71
  • XJ40 4.0 '93
Odp: Zacięcie wybieraka skrzyni biegow
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 08, 2019, 20:18:46 pm »
A mógłbyś mi przybliżyć temat wymiany linki? Ciężka sprawa?

Offline Generał Lee

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 71
  • XJ40 4.0 '93
Odp: Zacięcie wybieraka skrzyni biegow
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 22, 2019, 17:21:20 pm »
Szukałem, grzebałem aż zjeb*łem...

Wyregulowałem sobie linkę tak, żeby wybierak dochodził do przełącznika skrajnego położenia i teraz nie odpala mi auto. Jest mi w stanie ktoś powiedzieć co zrobiłem źle? To może być wina złej regulacji czy to tylko zbieg okoliczności? Błędów żadnych nie wyświetla.

Offline wtom

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 286
  • wszystkie kotki są fajne
Odp: Zacięcie wybieraka skrzyni biegow
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 22, 2019, 19:23:59 pm »
bo regulując musisz ustawić też pozycję N przy wybieraku przy skrzyni. regulujesz i ustawiasz na N przy biegach a później po auto i ustawiasz potencjometr przy skrzyni. 

Offline Generał Lee

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 71
  • XJ40 4.0 '93
Odp: Zacięcie wybieraka skrzyni biegow
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 22, 2019, 19:44:05 pm »
Ogarnąłem. Wróciłem po zdjęciach do poprzedniego ustawienia linki i działa. Ale kilka siwych wlosow przybyło. ;)