Autor Wątek: X300 wymiana łożyska (wieszaka środkowego) wału  (Przeczytany 1082 razy)

Offline sokator

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Kocham to forum
X300 wymiana łożyska (wieszaka środkowego) wału
« dnia: Kwiecień 22, 2019, 19:16:24 pm »
Hej, wymieniłem sobie łożysko wału, sama zamiana poszła w sumie bez problemu, ale kiedy montowałem wał z powrotem, zaliczyłem dwa zonki -
1. przegub uniwersalny od strony skrzyni biegów wysunął się z wału, i ni cholera nie chce wejść na swoje miejsce, a wysunął się sam pod wpływem grawitacji, więc wolę nie motywować go za dużo młotkiem. Co może go blokować? Wałek jest wieloklinowy, strona 'żeńska' - w wale, ma miejsce na element pozycjonujący (jeden rowek bez ekhm, rowka) ale na elemencie męskim wszystko takie same, z jednym wyjątkiem.
Element pokryty jest taką jak by folią pomijając wnętrza rowków

na obrazku widać przecięcia folii, w jednym rowku folia jest i domyślam się, że to tam powinien być ten 'centrujący' brak rowka. W otworze na wałek nie widać nic co mogło by go blokować, tylko troche smaru, który nie do końca wytarłem zaglądając tam.
2. po połączeniu wałka od strony dyfra z przegubem, okazało się, że guma z łożyska ociera się o przegub...

Ciekawostka - mam silnik 3.2, a wał wg schematu jest od 6.0 albo wersji z ręczną skrzynią (wieloklin męski jest na wałku od strony dyfra, nie przegubu uniwersalnego).
Sam wieszak motywowałem trochę za pomocą młotka do wejścia na przegub, ale raczej nie na tyle mocno żeby zmusić go do czegoś do czego nie był zaprojektowany. Łożysko raczej wsadziłem dobrą stroną, bo inaczej zupełnie by nie pasowało. Zdaje się, że wszystkie wersje używają takiego samego wieszaka wału, więc raczej nie kupiłem złej wersji...
Uprzejmie zwracam się do uprzejmych forumowiczów z prośbą o pomoc! Jak wsadzić z powrotem przegub do przedniej części wału, i jak zamontować wieszak, by nie ocierał się o przegub? Może przegub i tylnia część wału jest w ogóle od innego modelu w związku z czym powinienem był kupić inny wieszak?
Z góry dzięki.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 22, 2019, 21:57:24 pm wysłana przez sokator »

Offline sokator

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Kocham to forum
Odp: X300 wymiana łożyska (wieszaka środkowego) wału
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 27, 2019, 20:15:31 pm »
Dla potomnych:
Włożenie wieloklinu przeguba w przednią część wału - musiałem po prostu obracać po jednym rowku, i w końcu trafiło na pasujące ułożenie, nie było żadnych oznaczeń 'centrujących'.
Guma pączka - poprostu guma zsunęła się z bieżni łożyska, trzeba ją było docisnąć w stronę tyłu samochodu.

Offline Gonzalles

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: X300 wymiana łożyska (wieszaka środkowego) wału
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 27, 2019, 22:21:24 pm »
Poruszyłeś za trudny temat dla większości...
Jak ja lubię te pytania bez odpowiedzi.
Pociesz się, że na forum toyoty na odpowiedź czeka się kilka lat he, he
Niestety na dzień dzisiejszy nie wniosę nic do tematu, chociaż któreś łożysko pokazuje, że "żyje".Może przyda się, więc za aktualnych podziękuję.
... bo kot lubi pieszczoty, cokolwiek to znaczy...   Bez przesady, nie mam zamiaru go pieścić w każdej wolnej chwili! Ma konkurencję.

Offline sokator

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Kocham to forum
Odp: X300 wymiana łożyska (wieszaka środkowego) wału
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 27, 2019, 23:11:55 pm »
Spoko, bywa, ciesze sie ze udalo mi sie naprawić:P