Autor Wątek: Kompresor klimatyzacji a wentylator.  (Przeczytany 779 razy)

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Kompresor klimatyzacji a wentylator.
« dnia: Czerwiec 19, 2019, 23:05:01 pm »
Jestem po regeneracji kompresora i wymianie osuszacza. Stary ponoć się przegrzał i pomimo, że działał to zaczął z niego wyciekać olej. Po regeneracji i serwisie klimy zauważyłem, że kompresor co jakiś czas się wyłącza. Rośnie ciśnienie HT do 15 bar, kompresor się wyłącza, HT zaczyna spadać, a LT rosnąć, po czym znów się załącza, LT spada, a HT rośnie. I tak w kółko. Oscylacje w granicach 2-3 bar. Wentylator przy działającym kompresorze załącza się tylko jak ciśnienie urośnie. Stąd nasunęły mi się pytania:
1. Czy to normalne w X-Typach? Chlodne powietrze w kabinie jest cały czas, ale usterka starego kompresora (przegrzanie) dała mi do myślenia.
2. Czy wentylator nie powinien mieć dwóch biegów, jeden włączony cały czas z kompresorem i drugi - wyższy w razie potrzeby?
3. Czy zmiany ciśnień LT i HT nie powinny być jak najmniejsze? Bo chyba najlepiej jakby nie było w ogóle wachań?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2019, 23:10:08 pm wysłana przez sztandi7 »
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Kompresor klimatyzacji a wentylator.
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 21, 2019, 12:46:39 pm »
Nikt nie wie? Szczególnie chodzi mi o pracę wentylatorów, bo nie mam pewności czy ten typ tak ma czy coś z nim nie halo. A byłoby kiepsko jakby za jakiś czas okazało się, że kompresor znów się przegrzał i kupa kasy poszła w błoto.
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline voitec

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 876
Odp: Kompresor klimatyzacji a wentylator.
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 21, 2019, 13:15:59 pm »
Wentylatory w X'ie są sterowane PWM przez ECU. Czujnik ciśnienia klimy też idzie do ECU, więc ja bym się nie martwił ich pracą. ECU zapewne sobie poradzi. Jestem przekonany, że po odpaleniu (np. po nocy) i włączeniu klimy, wiatraki nie startują od razu. Wiatraki, z racji sterowania PWM mogą osiągać wiele różnych prędkości.
X-type 3.0 Estate '05 LPG
X-type 3.0 Sedan '01 LPG