Autor Wątek: XF (X260) 2.0 benzyna - R Dynamic tylko w najnowszych rocznikach?  (Przeczytany 301 razy)

Offline Mdem

  • Aspirant
  • Wiadomości: 1
  • Kocham to forum
Witam wszystkich serdecznie,

Jestem nowy na forum, to mój pierwszy post i w sumie symboliczny, bo właśnie dotyczący zakupu pierwszego w życiu Jaguara. Do tej pory Jaguarami jeździł ojciec, ja miałem inne auto, no i przyszła pora na mnie. Do meritum.

Intensywnie poszukuję samochodu na rynku amerykańskim i padło właśnie na Jaguara XF (X260) - roczniki w moim zasięgu cenowym to od 2015 do 2018 max. Podchodzę niechętnie do tematu spalania w benzynowym 3.0 V6 380km, ale no właśnie tutaj jest problem - tylko one mi się podobają dzięki temu wyjątkowemu pakietowi stylistycznemu.

Powoli już odpuściłem temat tego auta i zacząłem szukać innych, bo niestety wszystkie "Ski" są 3-litrowe, a koszty eksploatacji i spalanie mocno mnie zniechęcają do tej opcji silnikowej.

Pewnego razu trafiłem jednak na 2-litrową wersję oznaczoną jako "R-Dynamic" albo inaczej "R-Dynamic SE", czasami pojawia się przy tych modelach samo "SE". No i tutaj już wszystko wizualnie się zgadza prawie tak dobrze jak w XF S, ale niestety wszystkie modele na jakie trafiłem, to roczniki od 2020 r. wzwyż.

Po tym przydługim wstępie mam teraz jeszcze dłuższe pytania:
1) Czy naprawdę nie istnieje wersja R-Dynamic lub podobne w rocznikach 2015-2018? Przeszperałem angielską wikipedię i strony producenta/dealerów. Niestety nie znalazłem żadnych danych i nawet nie wiem, czy jest sens dalej szukać i czekać, aż pojawi się coś fajnego na aukcjach. Będę bardzo wdzięczny za info, gdzie szukać, jeżeli ktoś z Was wie skąd wziąć te dane.
2) Jaki silnik 2.0 cieszy się najlepszą renomą w rocznikach 2015-2018 jeśli chodzi o X260?
3) Czy moje obawy przed kosztami eksploatacji "Ski" w wersji 3.0 V6 340km/380 km w porównaniu do ponad 200-konnej dwulitrówki (jakiej szukam) są w ogóle zasadne? Czy jest sens bać się tego silnika?
4) Czy spalanie w 3.0 380km to są serio jakieś chore liczby w stylu 15l/100 w trasie? Będę wdzięczny jeśli jacyś właściciele powiedzą jak to wychodzi przy takiej spokojnej jeździe w mieście i na trasie. Oczywiście rozumiem, że jak się będzie go gnieść, to i spokojnie 20 litrów łyknie, bo jest co łykać. Chodzi mi o spokojną jazdę, gdzie nigdzie mi się nie spieszy, jadę z żoną do teściów etc. Nie wierzę, że przy 8-biegowym ZF nie da się tym samochodem zrobić 8-9l/100 jadąc 120km/h na tempomacie. Opinii w necie co do spalania w tym aucie nie jest zbyt dużo, a 90% z nich to komentarze w stylu "przecież to 380km V6 z kompresorem to jakiego spalania ty oczekujesz" - no dokładnie takiego spalania oczekuje, ale nie wierzę, że ten Jaguar kotłuje w trasie kilkanaście litrów przy spokojnym stylu jazdy. Dla przykładu - 3.0 V6 280km w dieslu w XFS (2014 r. X250 polift) mojego ojca potrafi zejść do 6,5l/100 km w trasie przy normalnej, spokojnej jeździe zgodnie z przepisami. Biorę poprawkę, że jest to diesel wyposażony w turbo, a nie benzyna z kompresorem i oczywiście 6l/100 oczekiwać nie mam zamiaru, bo jestem zdrowy psychicznie.


Tak tylko nadmienię, co do pytań 3) i 4), że koszty eksploatacji samego Jaguara mnie w ogóle nie przerażają i jestem na tę markę zdecydowany. Chodzi konkretnie o różnice między np. 2.0 250km a 3.0 380km.

Pozdr i z góry dzięki za pochylenie się nad tematem.


Offline zbychuro

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 202
Odp: XF (X260) 2.0 benzyna - R Dynamic tylko w najnowszych rocznikach?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 29, 2024, 23:07:13 pm »
Nie stresuj się  bierz 3.0 s przy jeździe na emeryta zejdziesz na 8 l/100 km ,tylko nie po to ma się jaga 380 KM.Do takich jazd służą mi inne auta o spalaniu 4 l/100 .Natomiast jeżeli go pociśniesz to w trasie przy 250 mój pali ok 17 l.
Ale w codziennej jeździe praca,zakupy 10-12 l/100km.
Jednego dnia zaciąłem się i jeździłem jak dziadek w kapeluszu i osiągnąłem 6,8 l ale wytrzymałem tylko 1,5 godziny takiej jazdy.To nie jest na moje nerwy.

Offline bananix

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 104
  • XF 3.0 S/C
Odp: XF (X260) 2.0 benzyna - R Dynamic tylko w najnowszych rocznikach?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 04, 2024, 04:00:34 am »
Zrobiłem 80k km silnikiem 3.0SC, spalanie średnie z całego okresu użytkowania to 12l, w trasie 8-10l jak najbardziej do zrobienia jeżdżąc spokojnie do 160km/h. Do. miasta kiepsko, na kretych drogach, do zabawy 14-16l wystarczy. Ogólnie uważam że auto pali ale daje dużo w zamian.

Rozumiem gdybyś rozważał diesla dla oszczędności, ale benzyna 2.0T to też pewnie lekko 8l łyknie. Ja na twoim miejscu cieszyłbym się że mogę jeszcze kupić V6.

Sent from my J9210 using Tapatalk