Autor Wątek: Xj mk1 czy konieczne jest dolewanie dodatku ołowiowego do paliwa?  (Przeczytany 2369 razy)

MrDaimler

  • Gość
Xj mk1 czy konieczne jest dolewanie dodatku ołowiowego do paliwa?
« dnia: Sierpień 12, 2017, 09:28:35 am »
Witajcie szanowni jaguarologowie;) jak w temacie. Silnik 4.2 2x su hs8. Czy musze dolewac dodatek do benzyny czy jazda na 95 nic nie szkodzi?

markus gażnikus

  • Gość
Odp: Xj mk1 czy konieczne jest dolewanie dodatku ołowiowego do paliwa?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 13, 2017, 07:11:05 am »
"Teoretycznie nie", już w latach 60-tych była bezołowiówka w Kalifornii, ale ja dolewam. Nie zaszkodzi, choć
ostatnio zaczyna brakować na stacjach ..."Tych małych buteleczek"

  • Gość
Odp: Xj mk1 czy konieczne jest dolewanie dodatku ołowiowego do paliwa?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 15, 2017, 13:03:29 pm »
Po za tym do tych silników producent zaleca benzynę o jak  najwyższej liczbie oktanowej, czyli co najmniej 98 ponieważ te silniki mają dość wysoki dynamiczny stopień sprężania (zależny od kąta zamknięcia zawory ssącego)....Nie mylić z teoretycznym stopniem sprężania. I nie żałować paliwa przy regulacji gaźników. Te silniki najlepiej pracują przy temp. 85-90 stopni, a uboga mieszanka powoduje zwyżkę temp. spalania. Dobrze tez zainstalować chłodnicę oleju, niektóre wersje ją miały. 
« Ostatnia zmiana: Sierpień 15, 2017, 13:08:02 pm wysłana przez markus gażnikus »

Offline jarek-jerryjag

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 279
  • Ja kochaminienawidze Jaga to jest jedno słowo
Odp: Xj mk1 czy konieczne jest dolewanie dodatku ołowiowego do paliwa?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 15, 2017, 21:26:30 pm »
wszystko racja ale trzeba powiedzieć ze niektóre auta  miały katalizatory . I jesli  mając katalizator i dolewając mieszankę ołowiową zniszczymy go  . W USA katalizatory były juz od 1976. Sprawa druga  to mieszanka biedna  jak Markus Gażnikus pisał powoduje przegrzanie silnika dlatego tez w krajach gdzie zależało na czystszym wydechu  stosowano zawór EGR powodujący  obniżenie  temperatury głowicy i stosowano biedną mieszankę .
MrDaimler nie powinieneś  tymi moimi uwagami sie przejmować bo  twoje auto nie ma katalizatora. 
I love and hate Jaguars

MrDaimler

  • Gość
Odp: Xj mk1 czy konieczne jest dolewanie dodatku ołowiowego do paliwa?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 16, 2017, 19:26:20 pm »
dziękuje za wszystkie wskazówki. czyli smialo moge sobie jezdzic na zwyklej bezołowiówce:)

Offline piotrmini

  • Aspirant
  • Wiadomości: 6
  • Kocham to forum
Odp: Xj mk1 czy konieczne jest dolewanie dodatku ołowiowego do paliwa?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 16, 2017, 21:36:58 pm »
Teraz w dodatkach nie ma ołowiu tylko związki potasu.Stare silniki które nie miały naprawianych gniazd zaworowych wytrzymują bezołowiową,,przy regeneracji głowicy warto dać nowe gniazda i nie będzie problemu.Ja przy okazji zakupów kupiłem dość duży zapas dodatku,a można też tankować paliwo poza wschodnią granicą
Daimler 250v8  Austin Mini 850 Mk1 hydrolastic